in , ,

Almanya’da Olaf Scholz ipi göğüsledi

Almanya Başbakanı Angela Merkel, siyasi hayatına veda etmeye hazırlanırken Merkel’in koltuğuna aday SPD Başbakan adayı Olaf Scholz ise 26 Eylül genel seçimlerinde 25,7’lik oy oranıyla yarışın galibi oldu.

almanyada-olaf-scholz-ipi-gogusledi

Koalisyon pazarlıklarının gündemde olduğu Almanya’da, Scholz’un Başbakan olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Olaf Scholz kimdir?

1958’de Aşağı Saksonya eyaletinin Osnabrück şehrinde doğan Scholz, 1998-2001 ve 2002-2011 yıllarında Federal Meclis’te milletvekilliği, 2002-2009 döneminde Sosyal İşler ve Çalışma Bakanlığı yaptı. 2011’de Hamburg eyaleti Başbakanı seçilen Scholz bu görevi 2018’e kadar sürdürdü.

Parti içinde de üst düzey görevlerde bulunan Scholz, 2001-2019 partisinin yönetim kurulunda yer aldı ve 2002-2004 yıllarında genel sekreterlik görevini üstelendi.

2009-2019 yıllarında Genel Başkan Yardımcısı ve 2018’de gececi olarak Genel Başkanlık koltuğuna oturan Scholz, 2019’da genel başkanlık yarışını daha sonra eş başkanlar olarak seçilen Sakia Esken ve Norbert Walter-Borjans’a karşı kaybetti. Ancak anketlerde en sevilen sosyal demokrat siyasetçi çıktığı için 2020’de başbakan adayı gösterildi.

Karizmatik olamamak, heyecan verici konuşmalar yapamamak ve duygularını göstermemekle eleştirilen Scholz’a konuşmalarına duygu katmadığı ve monoton açıklamalar yaptığı için “Scholzomat” lakabı takılmıştı.

1978-1984 yıllarında Hamburg’da hukuk eğitimi alan ve daha sonra avukat olarak çalışan Scholz’un, Başbakan Merkel’in tutumunu ve tavrını “kopya ettiği” belirtiliyor.

Scholz’un bir Alman gazetesine, Merkel gibi ellerinin parmaklarının uçlarını birleştirerek poz vermesi bu algıyı güçlendirmişti.

Maliye Bakanlığı görevi kapsamında Wirecard ve Cum-Ex skandallarının yanı sıra geçen hafta kara para aklama soruşturması kapsamında savcılığın Maliye Bakanlığında arama yapılması eleştirilere sebep oldu.

Almanya’da asgari saat ücretini 12 euro’ya çıkarma sözü veren Scholz, sosyal adalet söylemleriyle dikkat çekiyor.

2018’den beri Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanlığı görevini yürüten Scholz, 26 Eylül genel seçimlerinde galip gelmesinin ardından kurulacak hükümetin Başbakanı olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

 

 

-halktv

izmirde-sokak-ortasinda-odurulen-cinayetin-suphelisi-tutuklandi

İzmir’de sokak ortasında öldürülen Serdar Maya cinayetinin şüphelisi tutuklandı

Zihinsel engelli Gamze’nin gelinlik hayali gerçek oldu