in

Almanya’da Türkler’e saldırı: 5 ‘i Türk 10 ölü! Merkel’den ilk açıklama

Almanya’da Türklerin de aralarında bulunduğu 10 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyı gerçekleştiren Tobias R.’nin ruhsatlı silahlarının olduğu ortaya çıktı.

almanyada-turklere-saldiri

Almanya’da Türklerin de aralarında bulunduğu 10 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyı gerçekleştiren Tobias R.’nin ruhsatlı silahlarının olduğu ortaya çıktı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türk vatandaşlarının da hayatını kaybettiği Hanau kentindeki ırkçı saldırıya ilişkin, “Irkçılık bir zehirdir, nefret bir zehirdir. Irkçılık toplumu zehirliyor. Hanau’daki saldırı ırkçı motifler taşıyor, çok üzgünüz” dedi.

Korkunç olay sonrası Merkel‘den açıklama…

Almanya’nın Hanau kentinde Türklere ait Midnight nargile kafe ile Arena Bar & Kafe adlı mekanlara silahlı saldırı düzenlenmiş, aralarında Türk vatandaşlarının da bulunduğu 10 kişi hayatını kaybetmişti. Saldırının ardından Almanya Başbakanı Angela Merkel bir basın açıklaması yaptı. “Ülkemiz için çok üzücü bir gün” diyen Merkel, “Çok sayıda vatandaşımızın ölümünün derin acısını ben ve bütün Almanya olarak yaşıyoruz. Hayatını kaybedenlerin yakınlarının acısını paylaşıyor ve onlarla birlikte yas tutuyorum. Umut ediyorum yaralıların da sadece bedensel yaraları değil, bu korkunç olay neticesinde ruhlarında açılan yaralar da kapanır” ifadelerini kullandı. Hanau’daki soruşturmayı yakından takip ettiğini kaydeden Şansölye Merkel, “Konuyla ilgili, Federal İçişleri Bakanı Horst Seehofer, Adalet Bakanı Christine Lambrecht, Hessen Eyalet Başkanı Volker Bouffier ve Hanau Belediye Başkanı Claus Kaninsky ile görüştüm. Olaya kesin bir tanı koymak için henüz erken. Bu korkunç cinayetlerin arkasındaki sebeplerin en ince detayına kadar ortaya çıkarılması için her şey yapılacak” dedi.

Soruşturma çok kapsamlı sürüyor

Almanya’nu Hanau kentindeki silahlı saldırı ile ilgili Hessen Eyalet Başkanı Volker Bouffier ve Hessen Eyaleti İçişleri Bakanı Peter Beuth birlikte basın açıklaması yaptı. Olayın ardında yabancı düşmanı ırkçı bir motif olduğu bilgisini veren Beuth, federal başsavcılığın soruşturmayı devraldığını açıkladı. Beuth, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Hanau’da farklı yerlere düzenlenen saldırıda 10 kişi hayatını kaybetti. Biri ağır olmak üzere çok sayıda insan da yaralandı. Yapılan takip ve araştırma sonucu saldırgana ulaştık. Şüpheli şahıs ve annesi evinde ölü olarak bulundu. Olayda kullanılan silah da ele geçirildi. Soruşturma çok kapsamlı bir şekilde sürdürülüyor. Olayı devralan federal başsavcılık saldırıyı terör saldırısı olarak derecelendirdi ve soruşturma bu düzlemde yürütülüyor. Şimdiye kadarki araştırmalarımız bunun yabancı düşmanı bir saldırı olduğunu gösteriyor. Saldırgan atıcılık sporuyla ilgileniyordu ve ruhsatlı silahları vardı. Soruşturmanın henüz başındayız; herkesten anlayış bekliyoruz.”

“Yas tutulması gereken korkunç bir gün”

Hessen Eyalet Başkanı Volker Bouffier de yaptığı açıklamada, bunun alışılmadık boyutta bir saldırı olduğunu belirtti. Herkesin çok üzgün olduğunu söyleyen Bouffier, “Çok farklı spekülasyonlar yapılıyor. Şimdilik soruşturmanın sağlıklı bir şekilde yürümesi için çalışıyoruz. Konuyla ilgili olarak telefonda Şansölye Merkel ile görüştüm ve bilgi verdim. Bugün yas tutulması gereken korkunç bir gün. Hessen’de yaşayan herkesin düşüncelerinin, Hanua’da hayatını kaybedenlerin ve onların yakınlarının yanında olmasını istiyorum.” dedi. Öte yandan Hessen Eyalet Parlamentosu bugünkü oturumunu iptal etti. Toplanan meclis, 1 dakikalık saygı duruşunun ardından tekrar kapandı. Eyalette resmi binaların önüne siyah bayrak çekildi. Federal İçişleri Bakanı Horst Seehofer’in, olay yerinde incelemelerde bulunmak üzere Hanau’ya gittiği açıklandı.(İHA)

burokratik-baski-kalkmadikca-kenti-kucaklayamayiz

‘Bürokratik baskı kalkmadıkça kenti kucaklayamayız!’

firat-cakiroglu-egede-anildi

Fırat Çakıroğlu Ege’de anıldı