in ,

Altında sert dalgalanma

ABD bankalarının iflası ve FED’in açıklamalarıyla hareketlenen altın fiyatları bir buçuk ayın zirvesini gördü. Uzmanlar, sert dalgalanmalara karşı yatırımcıyı uyardı

altinda-sert-dalgalanma

Nihat AK/Ege TELGRAF- Altın fiyatlarında son günlerdeki hızlı hareketlenme yatırımcının adeta başını döndürdü. ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz artırımlarını yavaşlatacağı sinyalleri, tahvil faiz oranlarındaki gerileme, enflasyonda yavaşlama ve peş peşe üç bankanın iflası, altın fiyatlarında sert dalgalanmalara neden oldu.
Altın fiyatlarının son 1,5 ayın zirvesini gördüğüne dikkati çeken İzmir Kuyumcular Odası Başkanı Murat Kurtuluş Buyrukçu, “Şu ana kadar altın fiyatları piyasa şartlarının çok altında kaldı. Yükselen piyasa değerlerine göre şu anki fiyatların çok üzerinde olması gerekiyordu. Son bir buçuk ayın zirvesini görmüş olmasına rağmen altın çok ucuz. Tarihi bir rekor görmüş olabilir ama piyasa şartlarının halen altında. Fiyatlar gayet uygun. Halen alıcısına, yatırımcısına çok uygun. Bizim beklentilerimiz çok daha yukarılarda rakamlardı. Bu tarihlerde piyasanın beklentisi çok daha üst seviyelerdeydi. Beklediğimizin altında seyreden fiyatlarla karış karşıyayız. O nedenle vatandaşımız için de altın alınacak zaman diyorum” dedi.

GLOBAL DEĞİŞİM

Altın fiyatlarındaki dalgalanmanın mevsimsel olmadığını vurgulayan Başkan Buyrukçu, “Altın fiyatlarındaki hareketlenme mevsimsel değil. Dünya ekonomisinin durumuyla alakalı. Fiyatları dünyadaki savaş, FED’in faiz açıklamaları, enflasyon rakamları, global değişimler etkiliyor. Altın kuyumcudan alınmalıdır. Kuyumcu işlemleri ile bankaların işlemleri arasında ciddi parite farkları var. Bu altını vatandaş bankadan aldığı zaman zarar ediyor. Banka fiyatlarıyla kuyumcu fiyatları arasında korkunç bir fiyat farkı ortaya çıkıyor. Sıcak alım satımında bizim kuyumcularımızdan işlem yaptırılması her zaman için önerimizdir” diye konuştu. Vatandaşın fiyat baskılarının yanlış sonuçlar doğurabildiğine dikkati çeken Başkan Buyrukçu, “Devlet baskısı altınların, milli altınların, milli paralarımızın alımı ve satımında kuyumcularımız yatırımcılarına önemli karlar sunuyor. Kuyumcu üyelerimiz kuyumcular odamızın tabela fiyatlarını uyguluyor. İzmir Kuyumcular Odası tabelası en uygun tabeladır. Tabela fiyatlarımız vatandaşlarımız tarafından da takip edilebilir. Takip edilmelidir de. Gerçek sağlam altının satışının bizim altın tabela fiyatından yapılması gerektiğini söylüyorum. Çünkü bizim tabela fiyatımızın çok altında satılanların gerçeği yansıtmadığını düşünüyorum. Orada koyduğumuz kar oranları çok cüzi rakamlar. İzmir Kuyumcular Odası tabela fiyatlarına vatandaşımızın da riayet etmesini istiyorum. Vatandaşın 10-20 veya 50 lira daha aşağı almak için kuyumcuya baskı yapması yanlış oluyor. Bu sefer insanları yanlış yollara sevk ediyor. Bu kez vatandaş daha ucuza alayım derken sahte bir ürün alabiliyor. Tabela satışlarımıza lütfen riayet etsinler” diye konuştu.

hulyayi-pompaliyla-olduren-eski-kocasina-istenen-ceza-belli-oldu

Hülya’yı pompalıyla öldüren eski kocasına istenen ceza belli oldu

deprem-kaini-degil-de-sarlatan-mi

Deprem kahini değil de şarlatan mı?