in ,

Altındağ-Çamdibi planlarına “deprem” etkisi

Bornova Belediye Meclisi Kasım Ayı toplantısında gündemden kaldırılması yönünden oyçokluğuyla meclise gelen Altındağ-Çamdibi Nazım İmar Planı deprem tartışmaları nedeniyle gündemde kaldı

Bornova Belediye Meclisi Kasım Ayı toplantısı Başkan Mustafa İduğ’un başkanlığında gerçekleştirildi. İduğ, meclisin açılış konuşmasında 30 Ekim günü yaşanan depremde hayatını kaybeden vatandaşları andı. Toplantıya iki dönemdir meclis gündeminde yer alan Altındağ-Çamdibi İmar Planlarıyla ilgili tartışmalar damgasını vurdu. Konuyla ilgili raporun gündemden oyçokluğuyla kaldırılması yönünde meclise gelmesi üzerine söz alan AK Parti Grup Sözcüsü Sait Tatlı, “Ortada bir deprem gerçeği var. Bizim bu konuyu gündemden kaldırmamız bu semtlerin sorununu ortadan kaldırmaz” dedi.

PLANI KALDIRMAMIZ DEPREM GERÇEĞİNİ DEĞİŞTİRMEZ

Tatlı, AK Parti Grubu olarak Altındağ-Çamdibi’ndeki imar sorununu önceki dönemde gündeme getirdiklerini hatırlatarak, “Altındağ-Çamdibi konusunda önceki meclis çalıştı. Bu meclis de bir buçuk yıldır çalışıyor. Ortaya ciddi bir çalışma kondu. Vatandaşı ikna edecek bir çalışma ortaya konulmadı. Bu kadar emek varken, bunları yok sayıp gündemden kaldırmak neden? Bunları yok saymak yerine, vatandaş, muhtar ve STK’lerden destek alarak konuyla ilgili çalışılabilir. Yüzde 100 bir mutabakat sağlanamayabilir. Ama bir yol bulunabilir. Eksiğimiz varsa tamamlayalım. Zaten ortada deprem sorunu var. Biz bunu gündemden kaldırırsak sorun ortadan kalkıyor mu? Biz konunun gündemden kaldırılmasını değil, gündemde kalmasının gerekli olduğunu düşünüyoruz. Deprem gerçeği bize bunun ne kadar gerekli olduğunu da göstermiştir” diye konuştu.

İDUĞ, “VATANDAŞ PLANA HAZIR DEĞİL”

AK Parti Grup Başkanvekili Fatih Taştan da, vatandaşı ikna edecek bir yol bulunması gerektiğini kaydederek, “ Deprem kuşağında oluşumuzdan konuşuyoruz. Peki biz bu planı neden konuşuyoruz? Depremde yaşadıklarımızı unutmamalıyız. Herhalde hafıza toplum olarak bizim bir sorunumuz. Ama biz burada yetkiliyiz. Hatta kimi zaman yetkimizde olmayan konularda bile sosyal sorumluluk gereği inisiyatif alıyoruz. Örneğin okulların temizliği görev alanımızda değil; ama sosyal sorumluluk gereği yapıyoruz bunu. Peki bugün bu planları gündemde tutmaktan bizi alıkoyan ne? Biz depremi yakından yaşayan bir ilçenin belediye meclisi olarak bu konuyu gündemde tutmalıyız” sözlerine yer verdi.
İYİ Parti Grup Başkanvekili Kemal Sevinç de, konunun neden gündemden kaldırılması yönünden oy çokluğu olduğunu anlamadığını söyledi. Bunun üzerine Belediye Başkanı Mustafa İduğ, “Vatandaş bu plana hazır değil. Bu nedenle planın gündemden kaldırılması gündeme geldi” dedi.
CHP Grup Başkanvekili Bahar Gürsu da, CHP grubu olarak konunun gündemde kalmasından yana olduklarını ifade etti. Oylamada Altındağ-Çamdibi İmar Planı oyçokluğuyla gündemde kaldı.

ADLİYE FAY HATTI ÜZERİNDE TARTIŞMASI

Dilek ve temenniler bölümünde söz alan CHP’li Bahar Gürsu Bayraklı Adliyesi’nde avukatlar başta olmak üzere adliyede çalışanların risk altında olduğunu kaydettiğini ifade etti. Başkan İduğ da, adliyenin fay hattı üzerinde olmasına değindi.
AK Parti’li Taştan bunun üzerine, “Adliye binası fay hattında dediniz. Fay hattı bir binanın altıyla alakalı değil. Fay hattı geniş alana yayılan bir olgu. Kaldı ki, o bölgeyi çok katlı alan olarak gösteren Büyükşehir Belediyesi’dir. Konak Belediye Başkanı da bu yönde beyanda bulundu. Yüksek katlı bir bina yapılacaksa yeri Konak değil, Bayraklı’dır, diyor. Nereye baksak bir fay hattındayız. Oranın ne olduğunu bilip ona göre bir çalışma yaparsınız. Uzakdoğu bir deprem kuşağı içerisinde ama dünyanın en büyük binaları da bu bölgede” cevabını verdi.

Mazlum Vesek

bakan-kurum-hasar-tespit-calismalarimizi-araliksiz-surduruyoruz

Bakan Kurum: “Hasar tespit çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz”

konakta-silahli-dehset

5 yaşındaki engelli çocuk odasında ölü bulundu