Dr. Korkut, "Araştırma sonuçlarına göre, yaşam tarzını değiştiren hastaların bağırsak florasında önemli değişiklikler gözlemlendi. Özellikle Alzheimer ile ilişkilendirilen iki özel bakterideki azalma tersine dönüyor. Bu değişiklikler, Alzheimer'ın ilerlemesini durdurabildiği gibi beyin performansını da geliştiriyor" dedi.

Çok yemenizin nedeni gerçekten fiziksel mi yoksa psikolojik mi? Çok yemenizin nedeni gerçekten fiziksel mi yoksa psikolojik mi?

Araştırmanın Detayları ve Bulgular

Kaliforniya Üniversitesi'nde Prof. Dr. Dean Ornish'in koordinatörlüğünde yürütülen ve 2024 Ocak ayında Alzheimer Research Therapy dergisinde yayımlanan klinik çalışma, yaşam tarzı değişikliklerinin Alzheimer hastalarının seyrinde önemli etkileri olduğunu ortaya koydu. Çalışmada 51 hasta iki gruba ayrıldı. Bir grup, rutin tedavilerinin yanı sıra yoğun yaşam tarzı değişiklikleri yaparken, diğer grup mevcut yaşam tarzlarını koruyarak Alzheimer tedavisine devam etti.

20 haftanın sonunda, yaşam tarzı değişiklikleri uygulayan grubun zihinsel performansında anlamlı artışlar görülürken, diğer grubun zihinsel performanslarının bozulduğu tespit edildi. Araştırma kapsamında, yaşam tarzı değişiklikleri yapan grupta Alzheimer hastalığı ilerledikçe bağırsaklarda azalan iki bakteri türünün artış gösterdiği belirlendi. Ayrıca, bu grupta beyin işlevlerini bozan proteinlerin birikiminde azalma gözlemlendi.

Bağırsak Florasındaki Değişiklikler ve Alzheimer

Dr. Kerem Korkut, araştırmanın sonuçlarına dikkat çekerek, "Çalışmada beslenme ve yaşam şeklini değiştiren, destek ürünler kullanan, stresi yöneten ve uyku kalitesine dikkat edenlerin bağırsak florasında önemli değişiklikler olduğu görüldü. Özellikle Alzheimer'da hastalığın bileşeni olan iki özel bakterideki azalma tersine dönüyor. Bu iki bakteri türünde bağırsak florasında ciddi bir artış görülüyor. Bu değişiklik, Alzheimer'ın ilerlemesini durdurabiliyor. Aynı araştırmada Alzheimer hastalarının beyin dokularında biriken beta amiloid 40 isimli protein miktarının azaldığı gözlendi" şeklinde konuştu.

Yaşam Tarzı Tıbbının Yararları

Dr. Korkut, yaşam tarzı değişikliğiyle birçok hastalıkla mücadele edilebileceğini vurgulayarak, "Yaşam tarzı tıbbının en büyük avantajı, kişiye özgü ölçümlerle ve kişinin sağlığını öğrenmesiyle yürütülen bir süreç olmasıdır. Beslenme ve besin eksikliklerinin giderilmesi, hücresel sağlık ve potansiyelin artırılması, hareketsizlik ve uyku kalitesiyle ilgili sorunların dikkate alınması, zihinsel hareketlilik ve sosyal etkileşim gibi unsurlar kişiye özgü olarak ele alınmaktadır. Ayrıca, stres yönetimi konusunda etkili yöntemlerle kişinin hayatındaki zorluk seviyesinin azaltılması hedeflenmektedir. Fonksiyonel tıp yaklaşımı, başlıca obezite, diyabet, kalp hastalığı ve bilişsel yaşlanma gibi kronik hastalıklar için kişiselleştirilmiş bir tedavi yöntemidir. Biz de Medical Point Hastanesi olarak Türkiye'de yaşam şekli değişiminin öncülerinden biri olduğumuz için çok mutluyuz" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Bülten