in ,

Ana kuzuları da zammın pençesinde

Evinden uzakta öğrenim gören üniversite öğrencilerinin yarı yıl tatilleri, dar gelirli aileleri kara kara düşündürüyor. Sebebi ortada; ulaşım bedellerinin cep yakması!

ana-kuzulari-da-zammin-pencesinde

Baba ocağından uzakta eğitim gören üniversite öğrencileri vize ve final dönemlerini tamamladı. Bazı üniversiteler bütünleme sınavlarının sonuna yaklaştı. Yaklaşık beş aydır örgün eğitimde ter döken üniversiteliler ve aileleri yarı yıl tatilinde kavuşma planları yapıyor. Yapıyor yapmasına ancak şehirlerarası ulaşıma peş peşe gelen zamlar dar gelirli aileleri zorluyor.

Sömestir tatili için İstanbul’dan uçakla İzmir’e bir öğrencinin geliş-dönüş maliyeti 1500 ile 2500 TL arasında. Ankara’dan uçakla İzmir’e gelecek öğrencilerin geliş-gidiş beledi ise 1700-4000 TL arasında değişiyor. Erzurum 4000-5200, Adana 2000-4600, Van 4000-5000, Kars da 4600-6200 TL arasında. KKTC’de eğitim gören öğrencilerin ise 4500 ile 12000 TL arası değişen fiyatlarda uçak bileti almaları gerekiyor. Otobüs ile İstanbul’dan memleketleri İzmir’e gelip gideceklerin 750-1300, Ankara’dan 600-1000, Van’dan 1500, Şanlıurfa’dan 1000, Kars’tan 1200 liralık ulaşım bedelini gözden çıkarması gerekiyor.

Geçtiğimiz yıl Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) tarafından YHT biletlerine ocakta yüzde 20, martta yüzde 10, nisanda yüzde 15, haziranda yüzde 30 ve eylül ayında yüzde 10 zam yapılmıştı. Bu ay yapılan altıncı zam da hesaba katıldığında demir yolu ulaşımında da durum pek iç açıcı değil.

ENFLASYON BAŞROLDE

Üniversite eğitimindeki akademik yarı yılı tamamlayan öğrenci ve veliler için telaşın başladığını belirten Eğitim Sen İzmir Üniversiteler Şube Başkanı Ümit Akıncı, “Tatil, başka illerdeki ailelerinin yanına gitmek üzere yola çıkacak birçok öğrencinin yolculuk hazırlığında olması anlamına geliyor. Ancak yüksek ulaşım bedelleri olarak da görünen olumsuz ekonomik tablo nedeniyle, bir kesim öğrencinin ara tatilde yola çıkamayacağı, ailelerine kavuşamayacağı gibi bir gerçekle karşı karşıyayız. İlk bakışta sorun olumsuz ekonomik tablonun getirdiği bir problem gibi görünüyor. Elbette son dönem karşı karşıya kaldığımız yüksek enflasyon ve kötü ekonomi yönetimi bu noktada oldukça etkili ve başrolde” dedi.

TATİLDE ÇALIŞACAKLAR’

Yaklaşık beş ay örgün eğitimde ter döken öğrencilerin tatil planı bile yapamayacak durumda olduğunu söyleyen Başkan Akıncı, “İşte bu tablo, ara tatilde ailelerinin yanına gidemeyen öğrenciler olarak karşımıza çıkacak. Ulaşımdaki fiyat artışı, yıllardır öğrencinin ciddi maddi bedeller ödeyerek alabildikleri yükseköğretim hizmetiyle birlikte düşünüldüğünde, bu ara tatilde üniversitelerinin bulunduğu şehirlerde kalmak ve para kazanmak için çalışmak zorunda kalan öğrencilerin sayısını daha da artıracak” diye konuştu.

KAYITLAR SİLDİRİLİYOR’

Yükseköğretimin kamusal hak olmaktan çıkarıldığını iddia eden Akıncı, “Uzun dönemdir sosyal devlet anlayışı gereği doğrudan kamusal kaynaklardan finanse edilmesi gereken yükseköğretim, piyasanın insafına terk edildi. Bunu kantinler yerine özel kafeteryalarda, üniversite matbaalarında basılan ders kitabı ve materyalleri yerine yabancı şirketlerin inisiyatifine bırakılmış ders kitaplarında, devlet eliyle sağlanan barınma hizmetindeki nitelik ve kapasite düşüklüğü sonucu artan ve öğrenciden fahiş bedeller talep eden özel yurtlarda, ihale edilen ve özel şirketlerden satın alınan yemek hizmetlerinde görüyoruz. Kısaca kamusal kaynaklarca finanse edilen üniversite ve yükseköğretim yerine, kendi kaynağını yaratmak zorunda bırakılan üniversiteler ve yükseköğretim sistemi! Bunun sonucunda gençlerin sırtına binen maddi yük zaten birçok öğrencinin yükseköğretim hakkından mahrum kalmasıyla sonuçlanmıştı. Pandemi ve kötü yönetim sonucu ekonominin geldiği nokta da yıllardır yaşanan bu gerçekliğin üstüne binince bugünkü vahim tablo ile karşı karşıya kaldık. Ekonomik yetersizlikler nedeniyle kayıt sildiren, yeterli beslenemeyen ve nitelikli barınma hakkından mahrum öğrenciler” ifadelerini kullandı.

KALICI ÇÖZÜM ŞART’

Yaklaşık bir aydır İzmir’e gelecek ya da memleketlerine gidecek öğrencilerin bilet bulma telaşında olduğunu söyleyen Veli-Der İzmir Şube Başkanı Necati Kalafat, “Öğrencilerimiz ara tatilde memleketlerine yeterli yol parası olmadığı için gidemiyor. Çok istemelerine, sevdiklerini özlemelerine rağmen bağırlarına taş basıyorlar. Memleketlerine gitmemek için uydurdukları bahaneye kendileri bile inanmıyor. ‘Param yok’, ‘Bilet çok pahalı’, ‘Aileme bir yük de ben getirmeyeyim’ diyemiyorlar. Bazıları uçakla bir iki saatte gidilebilecek memleketine birkaç gün sürecek meşakkatle bir yolculuğu göze alıyor. Tren ve otobüslerde perişan oluyorlar. Kent içinde bile okullarına ulaşmak için aktarma saatlerini zorlayan çocuklarımız evlerine tatil için gitmeyi nasıl yapacaklarını bir aydır düşünüyor. Tatil için daha ucuz olan tren otobüslerde de yer bulmak zor. Öğrencilerimizin bu sorununa çözüm üretilmesini istiyoruz. Askıda biletlerle, ‘Gel ben vereyim’ hamasetleriyle bu problem çözülmez. Farklı illerde, ailelerinden ayrı eğitim gören evlatlarımıza kalıcı bir çözüm sunmak gerekiyor” dedi.

Nihat AK-ÖZEL HABER

Trafik ceza puanları siliniyor!

tarihin-izinde-antik-rotalar

Tarihin izinde antik rotalar