Bu parazitler sağlığımızı tehdit ediyor! Aman dikkat Bu parazitler sağlığımızı tehdit ediyor! Aman dikkat

Memduh Güney / EGE TELGRAF- Günümüzde, yaşlanma sadece kadınları etkilemiyor. Erkeklerde de yaşlanma sürecinin bir parçası olan ve "erkek menopozu" olarak da bilinen andropoz, hormonal değişikliklerin neden olduğu bir dizi semptomla karakterize edilir. “Kadın menopozundan farklı olarak, erkeklerdeki hormonal değişiklikler daha yavaş ve daha az belirgindir” mesajı veren uzmanlar, yine de bu durumun fiziksel ve duygusal etkileri ciddi olabileceğine dikkati çekerek belirtileri anlattı.

ANDROPOZUN BELİRTİLERİ:

  1. Libido Azalması: Cinsel istekte azalma veya libido kaybı sık görülen belirtilerdendir.
  2. Erektil Disfonksiyon: Ereksiyon problemleri, andropozun yaygın bir semptomudur.
  3. Yorgunluk ve Enerji Kaybı: Günlük aktivitelerde artan yorgunluk ve azalan enerji seviyeleri andropozla ilişkilendirilebilir.
  4. Kas Kütlesinde Azalma: Kas kütlesinde ve gücünde azalma, andropozun fiziksel belirtileri arasındadır.
  5. Depresyon ve İrritabilite: Ruhsal sağlık semptomları da andropozun bir parçası olabilir.
  6. Kilo Alımı ve Metabolizma Değişiklikleri: Metabolizma yavaşlaması ve kilo alma, andropozla ilişkilendirilebilir.

Andropoz tedavisi hakkında da bilgiler veren uzmanlar, “Andropoz belirtileri yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyebilir, ancak doğru tedavi ile bu semptomlar hafifletilebilir. Tedavi seçenekleri arasında hormon replasman terapisi (HRT), yaşam tarzı değişiklikleri, egzersiz, beslenme düzeni değişiklikleri ve stres yönetimi bulunmaktadır. Ancak, tedavi seçenekleri bireyin sağlık durumuna ve semptomların şiddetine bağlı olarak değişebilir. Bu nedenle, andropoz belirtileri yaşayan erkeklerin bir sağlık uzmanına danışmaları önemlidir. Andropoz, yaşlanma sürecinin doğal bir parçası olsa da semptomları tedavi edilebilir ve yaşam kalitesini artırmak için çeşitli seçenekler mevcuttur. Erkeklerin sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemeleri ve düzenli olarak sağlık kontrollerine gitmeleri, andropozun etkilerini azaltmalarına yardımcı olabilir” diye konuştu.

Kaynak: Ege Telgraf