in ,

Ankara için korkutan iddia: 3500 koronavirüs hastası var, yataklar doldu!

Birgün’e konuşan SES Ankara Şubesi, başkentte hastanelerde 3 bin 500’e yakın pozitif tanılı ve şüpheli hasta bulunduğunu ve yatakların dolduğunu açıkladı

koronavirus-verilerinde-yeni-donem-agir-hasta-entube

Birgün’de yer alan habere göre, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Ankara Şubesi’nin Normalleşme Sonrası Ankara İl Raporu‘nda artan vaka sayıları nedeniyle Ankara’daki hastanelerde yer kalmadığını açıklandı. SES’in açıklamasında, “Covid cephesinde değişen bir şey yok, tükeniyoruz” denildi.

Raporda, hastanelerdeki doluluğun mutlak yatırılması gereken hastaların acil servislerde bekletilmesine ve kliniklerde yer açılması durumunda servise yatırılabilmelerine neden olduğu belirtildi. Tanı alan hastaların, bulguları hafifse ilaç tedavisi verilerek evlerine gönderildiği de vurgulanan raporda, “Zamanla tablosu ağırlaşan bazı hastalar tekrar hastaneye müracaat etse de müdahalede geç kalınarak hayatını kaybetmektedir” denildi.

200’E YAKIN HASTA YOĞUN BAKIMDA

Raporda, Ankara’da hastanelere ilişkin, “İlimiz hastanelerinde tedavi altında 3 bin 500’e yakın pozitif tanılı ve şüpheli hasta bulunmakta, bu hastaların 2 bine yakını pozitif tanılı hastalardan oluşmaktadır. Yatan hastaların 200’e yakını yoğun bakım hastasıdır” denildi.

TAKİP EDİLEN HASTALARIN ÜÇTE İKİSİ POZİTİF

Evde takip edilen hastaların artmasıyla her aile hekimliği birimine testi pozitif ve temaslı 35-45 hasta düştüğü belirtilen açıklamada, “Aile hekimleri tarafından takip edilen hastaların üçte ikisinin pozitif tanılı hasta olduğu bilinmektedir. Bu durum ilimizdeki toplam pozitif vaka sayısının yaklaşık 50 bin civarında olduğunu göstermektedir. Bu testler ile ortaya konulan vaka sayısı ile semptom göstermeyen hasta oranı düşünüldüğünde riskin ve salgının boyutu ortaya çıkmaktadır” ifadelerine yer verildi.

Raporda, “Normalleşme süreci ile birlikte hastaların yoğunluklu olarak hastanelere yönlendirilmesi Ankara’da bulunan kamu hastanelerindeki yaklaşık 16 bin 500 yatağın, bin 600 civarı yetişkin yoğun bakım yatağının dolmasına neden oldu. COVİD 19 dışı hastalar kamu hastanelerinde yer bulamamaları nedeniyle özel hastanelere gitmek zorunda bırakılmıştır” denildi.

Vaka sayılarındaki artışlar nedeniyle pandemi süresince acil vakalar dışında kullanılmayan ağız diş sağlığı merkezleri ve birçok hastanenin aktif hizmet sunmayan bölümlerinden 788 sağlık çalışanının son bir haftada filyasyon çalışmaları kapsamında görevlendirildiği de açıklandı. Raporda, “Normalleşme süreci ile birlikte hastaların yoğunluklu olarak hastanelere yönlendirilmesi Ankara’da bulunan kamu hastanelerindeki yaklaşık 16 bin 500 yatağın, bin 600 civarı yetişkin yoğun bakım yatağının dolmasına neden oldu. Covid19 dışı hastalar kamu hastanelerinde yer bulamamaları nedeniyle özel hastanelere gitmek zorunda bırakılmıştır” denildi.

TÜKENMİŞLİK NOKTASINA GETİRDİ

Sağlık Bakanlığı verilerine göre 9 Ağustos tarihi itibarıyla toplam vaka sayısının 241 bin, can kaybının ise 5 bin 844’e ulaştığı hatırlatılan açıklamada şu ifadeler de yer aldı:

“Dünya genelinde birçok ülke ikinci dalgadan bahsederken ülkemizde vaka sayısının halen binli sayılarda seyretmesi birinci dalganın atlatılamadığının göstergesidir. Bu süreçte sağlık ve sosyal hizmet emekçileri, haklarında iyileştirme yapılmadığı gibi çalışma alanlarında daha da yoğunlaşan iş yükü ile birlikte riskle karşı karşıya bırakılmışlardır. Normalleşme söyleminin hasta yoğunluğunu arttırması ile birlikte iş yerlerimizde artan iş yükü pandemi süresince hem bedensel hem de psikolojik olarak yorulan sağlık ve sosyal hizmet emekçilerini tükenmişlik noktasına getirmiştir.”

Birgün

ocakta-unutulan-yemek-ev-yakti

Ocakta unutulan yemek evi yaktı: Ev kullanılamaz halde…

Aylin-Nazlıaka-CHP-Kadın-Kolları-Baskani-izmirden--2-isim

CHP Kadın Kolları seçiminde İzmir damgası!