in ,

Ankara mitingine İzmir’den destek

TTB’nin 29 Mayıs’ta Ankara’da düzenleyeceği mitinge İzmir’den destek geldi. Prof. Dr. Kaynak, “Mesleğimiz alarm veriyor. Gelin, birlikte ‘Dur’ diyelim” dedi

ankara-mitingine-izmirden-destek

Türk Tabipler Birliği’nin (TTB), ‘Emek bizim söz bizim, sağlık hepimizin’ başlığıyla 29 Mayıs’ta Ankara’da düzenleyeceği mitinge İzmir’den de destek geldi. İzmir, Manisa ve Aydın Tabip Odası başta olmak üzere İzmir Diş Hekimleri Odası, SES, Birinci Basamak Birlik ve Dayanışma Sendikası, Genel Sağlık İş, Devsağlık İş, Tarım Orkam Sen, İZAHED, Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği, TUMRAD DER ve Belediye Veterinet Hekimler Derneği mitinge katılım göstereceklerini açıklayarak, “Sağlıklı bir gelecek için 29 Mayıs’ta Ankaradayız” mesajı verdi.

Miting öncesi düzenlenen basın açıklamasında konuşan İzmir Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Süleyman Kaynak, “Sağlık sisteminde yaşananlar artık alarm vermekte, kriz günbegün derinleşmektedir. Hastane kapısında kuyruk dönemi bitti diyenler; üç aydan önce randevu alınamadığını ve artık kuyrukların telefon başındaki sanal kuyruklara dönüştüğünü gayet iyi bilmektedir. Muayene olacaklar, ameliyat sırası bekleyenler ya evlerinde kaderine ya da özel hastanelerin insafına mahkûm edilmektedir. Pandemi dönemi boyunca ertelenen sağlık hizmetlerinin yaratacağı tıkanıklıklar konusunda uyarılarımız görmezden gelinmiş; örneğin yaşa bağlı hastalıklar, kronik hastalıklar ve kanser hastalarında ilgili öngörülerimiz ne yazık ki gecikmiş tanı ve tedaviler ve olarak yaşanmıştır. Sağlıkta devrim yarattık diye övünenler, aylar sonrasına ancak randevu alabilen yurttaşlara ise 5 dakikada muayeneyi reva görmüştür. Koruyucu sağlık hizmetlerini yok sayan, daha çok harcama yapılması için sağlık talebini kışkırtan ve sağlığı piyasalaştıran anlayış; hastalık üreten, toplumu yok sayan sağlık politikaları ile daha çok hastalanmış toplum ve daha çok tükenmiş hekim kitlesi yaratmıştır” dedi.

ÇAĞRI YAPTILAR

Haklarımızı alabilmenin yolunun hep birlikte, yılmadan mücadele etmekten geçtiğini iyi biliyoruz, dün yaptığımız gibi bugün de mücadeleye devam ediyoruz” sözleriyle açıklamalarını sürdüren Prof. Dr. Kaynak, “Mesleğimiz, sağlığımız alarm veriyor. Ama değiştirme, dönüştürme, geri alma şansımız var. Gelin birlikte dur diyelim, değiştirelim. “Emek Bizim Söz Bizim, Sağlık Hepimizin” mitinginde buluşalım. Sorunların kaynağı ortadadır ve iktidar da dahil herkesçe bilinmektedir. Sağlıklı bir gelecek için, bu topraklarda hekimlik yapabilmek için 29 Mayıs’ta Ankara’da tüm sağlık emek meslek örgütleriyle buluşuyoruz” ifadelerini kullandı.

TUĞÇE GÜLER

31 adet dükkan satılacak

kazada-yaralanan-dilara-145-gundur-yasam-mucadelesi-veriyor-ehliyetsiz-surucu-serbest

İzmir’de feci kazada yaralanan Dilara 145 gündür yaşam mücadelesi veriyor, ehliyetsiz sürücü serbest