Doğukan EMEKLİ- EGE TELGRAF/ Antik Dolkisthe'nin Büyülü Dünyası: Kekova, adını aldığı adanın yanı sıra Kaleköy ve Üçağız gibi köyleriyle de tanınır. Anakara ile bağlantısını sağlayan Kaleköy, eski adı Simena olan antik bir Likya yerleşimi olarak bilinir. Burada tarihi dokuları ve sakin atmosferiyle ziyaretçileri büyülerken, Üçağız ise Teimioussa harabeleriyle çevrili, doğal güzelliklerle bezeli küçük bir köydür.

Kekova Batık Şehir Antalya Demre (2)

Sular altında gizlenen antik kalıntılar

Kekova'nın en çarpıcı özelliklerinden biri ise suyun altında gizlenmiş antik kalıntılarıdır. Bir zamanlar burada yer alan ve ikinci yüzyılda depremler sonucu sulara gömülen antik Dolkisthe kentinden kalma batıklar, bugün dalış tutkunları için benzersiz bir deneyim sunmaktadır. Kekova ve çevresi, 1990 yılında Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından sit alanı ilan edilmiş, bu da bölgenin koruma altına alınmasını sağlamıştır.

Atlantis efsanesini anımsatan bir macera

Tüm bu doğal ve tarihi zenginliklerle dolu olan Kekova, Ege Denizi'nin en etkileyici bölgelerinden biri olarak kabul edilir. Atlantis efsanesini anımsatan su altı antik kalıntıları ve çevresindeki doğal güzellikler, ziyaretçilerine unutulmaz bir macera ve keşif fırsatı sunar.

Cittaslow ödüllü İzmir’in bu ilçesi güzelliğiyle Seferihisar’a rakip oldu Cittaslow ödüllü İzmir’in bu ilçesi güzelliğiyle Seferihisar’a rakip oldu

Kekova Batık Şehir Antalya Demre (1)

Doğa ve tarihle iç içe bir tatil

Eğer tarih ve doğa ile iç içe bir tatil arıyorsanız, Kekova'nın büyüleyici atmosferini keşfetmek için ideal bir nokta olabilir.

Kaynak: EGE TELGRAF