in ,

Araçları boşta, servisçiler darda

Okulların kapanması ve fabrikaların çoğunun faaliyetlerine ara vermesi nedeniyle kontak kapatan servisçi esnafı devletten acil yardım bekliyor

araclari-bosta-servisciler-darda

Yaşanan korona virüs salgını sonrasında İzmir’deki 6 bin 500 servis şoförünün büyük kısmı kontak kapatmak zorunda kaldı. Okulların kapanması ve üretim yapan şirketler ile fabrikaların faaliyetlerine ara vermesi nedeniyle zorlu günler geçiren servisçi esnafı, yaşadıkları bu mağduriyetin giderilmesi için devletten destek istedi.

‘ÖNLEMLERİ ALDIK’

İzmir Otobüsçüler ve Umum Servis Araçları İşletmecileri Odası Başkanı Hasan Basri Bostancı, Ege Telgraf’a yaptığı açıklamada İzmir’de faaliyet gösteren 6 bin 500 kadar servis aracının yaşanan salgın nedeniyle ancak yüzde 25 kapasite ile çalıştığını belirterek, “Yolcu sağlığı ve güvenliği için gereken tüm özel önlemleri almış durumdayız. Servis taşımacılığı yapan tüm arkadaşlarımız gerek kişisel, gerekse araçlarında olmak üzere gereken neyse yerine getirdiler. Çalışan tüm araçlar dezenfekte edildi, edilmeye de devam ediliyor. Bu temizlik ve hijyen çalışmaları seferlerden sonra bulundukları yerlerde mobil olarak yapılmaya devam ediyor. Yapılmayan araç kalmadı. Ama halen bazı sıkıntılarımız mevcut. Bunların çözümü için oda olarak birtakım çalışmalar yürütüyoruz. Taleplerimizle ilgili hazırlıklarımızı tamamladığımızda önümüzdeki günlerde yerel yönetimlerden ve devletten yana bu beklentilerimizi de açıklayacağız” dedi.

‘YOLCULAR RAHAT OLSUN’

Bostancı, yaşadıkları mağduriyete karşın tüm esnafın üzerine düşen görevleri yerine getirdiğinin ve hijyen kurallarına özen gösterildiğinin altını da çizerek şunları söyledi: “İzmir’de okul servislerini de dahil ettiğimizde 6 bin 500 kadar taşımacılık yapan araç var. Ancak şu anda esnafımızın yüzde 75’e yakını kapının önünde işsiz bekliyor ve ne yazık ki taşımacılık yapamıyor. Okullar kapalı durumda olduğundan ötürü esnafımız mağdur. Fabrikaların ve şirketlerin de büyük bölümü çalışmadığından ya da kapasitesini düşürdüğünden işlerimiz azaldı. Devletten destek alabilmek için, esnafımıza yardım sağlanması için girişimlerde bulunuyoruz. Halen personel servislerini kullanmakta olan ve işe gidip gelen vatandaşlarımızın içi rahat olsun. Güvenle seyahat etmeye devam edebilirsiniz. Tüm araçlarımızda gereken temizlik yapılmaktadır. Esnafımız üzerine düşen görevleri yerine getirmektedir. Getirilen sınırlamalar gereği araçlarımız yüzde 50 kapasite ile çalışıyor, şoförlerimiz maske ve eldiven ile çalışıyor. Tüm kurallara uyuyoruz. Yolcularımızı sağlıklı ve güvenli şekilde taşımaya devam edeceğiz.”

Erman Şentürk / Özel Haber

bornovada-siddete-karsi-misafir-evleri

Şiddet arttı, Misafir Evleri hazırlandı

kepenk-kapatan-kahveci-esnafi-destek-bekliyor

Kepenk kapatan kahveci esnafı destek bekliyor