in ,

‘Artık salatanın yanına bir avuç balık alıyorlar!’

Hava şartları ve ekonomi Havra Sokağı’nı da vurdu. Eskisi gibi balık olmadığını söyleyen esnaf, “Fiyatlar yükseldi, gariban vatandaş ne yapsın” diye konuştu

izmirde-havra-sokagi-balik-fiyatlari

Bir yandan hava şartları bir yandan ekonomi... İzmirli balıkçılar adeta dalgalı suda boşa kürek çekiyor. İzmir’in balık cenneti Havra Sokağı’nda esnaf, işlerin eskisi gibi olmadığını söylerken, sorunların çözümü için ortaya bir seçenek dahi sunamıyor… “Yine de halimize şükrediyoruz” diyerek her sabah kepenk açtıklarını söyleyen esnaf, “Tek korkumuz geleceğin daha da kötü olması” diyor.

Havra Sokağı’ndaki işlerin havanın ve ekonominin durumuna göre seyrettiğini belirten balıkçı esnaflarından Murat Aslan, “Özellikle yağmur yağdığı ve fırtınanın olduğu zamanlarda maalesef balık olmuyor. Denizden balık çıkarsa işlerimiz iyi ancak çıkmadığı zaman iyi değil. Dün balık vardı, bugün yok. Tezgaha genellikle etiket koyamıyoruz çünkü balık pahalı. Geçtiğimiz yılın fiyatlarına göre bu sene fiyatlar çok yüksek. Geçen sene çipuranın kilosu 30 liraydı bu sene 50 lira. Somonun kilosu 70 liraydı şimdi 120 lira, levrek 40 liraydı şimdi 80 lira… Nasıl etiket koyacağız bunlara? En ucuz balık hamsi ve istavrit, kilosu 20 lira. Marmara’dan gelen balık hesaplı oluyor. Zaten İzmir’in balığı sardalya, en çok o gidiyor. Ancak o olmadığında da işler olmuyor” açıklamalarında bulundu. İnsanların eskisi gibi balık almadığını da söyleyen Aslan, “Çoğu gezip geçiyor… Parası olmayan tezgaha yanaşmıyor. Parası olanı da zaten fiyat da etiket de etkilemiyor. Onlardan da az var. Şimdi yılbaşı geliyor, balıklar daha da pahalanacak. Kısacası fiyatlar düşerse balıklar satılır, düşmezse biz az satarız insanlar da az yer” diye konuştu.

havra-sokagi-balik

HALİMİZ HİÇ İYİ DEĞİL’

2009 yılından bu yana Havra Sokağı’nda balıkçılık yaptığını söyleyen Serkan İnce, “Eski işlerimiz yok ama yine buna da şükrediyoruz. Ekonomiye bağlı olarak fiyatlar her geçen gün artıyor. Hele bir de bu sene pandemi bahanesi etiketlere bir hayli yansıdı. 15 liralık balıklar 20 ila 25 lira oldu… Hava durumu da işlerimizi çok etkiliyor. Fırtınalı olduğu zaman denizden çıkmıyor, çıksa da Havra Sokağı’nın üstü açık olduğu için müşteri gelmiyor. Denizlerimiz artık eski tadı vermiyor. Büyük trol gemileri denizlerin dibini taradığı için artık balıklar bir hayli azaldı. Fırtına olduğunda da balıkçı kendini salıveriyor, canını yok yere riske atmak istemiyor. Gelecek nesiller için balıkçılığın hali hiç iyi değil… İnsanoğlu olarak hep kendimize yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

HABİRE CEPTEN!’

“İşlerimiz çok kötü gidiyor. Millette para yok, vallahi de yok” diyen esnaflardan Aykut Ergün de, şunları söyledi: “Havalarla alakası yok, insanda para olduktan sonra böyle havada da alışverişe çıkar. Bende para olsun, yağmurda ıslansam ne olacak? Et 100 lira, ‘İnsanlar et alamıyor bari balık alsın’ diyoruz ama çarşıya 3,5 lira geliş, 3,5 lira gidiş. En ucuz balık da 20 lira. İnsanlar artık 1 liranın hesabını yapar oldu ancak bizim de teknemizi döndürmemiz gerek. Masraf hep aynı masraf… Her ay nereden baksan 30 ila 35 bin lira giderimiz var. Gelen gideni hiç karşılamıyor, habire cepten yiyoruz. İnsanlar gelmiyor, balıklar tezgahta kalıyor. Balık tezgahta kalınca da çöp oluyor. Anlayacağınız sermayeyi kediye yüklüyoruz…”

DURUM İÇLER ACISI’

“Hava şartları sert olduğu için balık çeşitleri azaldı” diyen balıkçı Hasan Kalkan, “Balık ne kadar azsa fiyatlar da o kadar yüksek olur. Geçen yıl 10 liraya, 15 liraya balık satıyorduk şimdi ne mümkün! 25 ila 30 liradan aşağıya doğru düzgün balık bulamıyorsunuz. Biz de alırken sıkıntı çekiyoruz. İklim çok bozuldu, insanlar da bunu fırsata çevirdi. Kendi kendimize yapıyoruz…” dedi. Son olarak, “Peki, müşteri ne yapıyor?” sorusunu da yanıtlayan Kalkan, “Müşteri ne yapsın, gariban… Parası yetiyorsa alıyor, yetmiyorsa seyrediyor. Eskiden balığın yanına salata yaparlardı, şimdi salatanın yanına bir avuç balık alabiliyorlar. Herkes günü kurtarmaya çalışıyor. Durumumuz içler acısı…” açıklamalarında bulundu.

Çinekop ve lüfere yaklaşılmıyor…’

Havra Sokağı’na gelerek alışveriş yapan Mustafa Kayhan da tezgahlardaki son durumu değerlendirdi. Balıkların pahalı olduğunu söyleyen Kayhan, “Her hafta balık tüketmeye dikkat ediyoruz. O yüzden sık sık Havra Sokağı’na gelirim. Şimdi istavrit ve sardalya güzel. Çinekop ve lüferin de tam zamanı ama fiyat olarak yanına yaklaşılmıyor. Et fiyatları uçtu, tavuk zaten kırmızı et yolunda. O yüzden balık daha iyi gibi geliyor. En azından her bütçeye uygun balık bulabiliyorsunuz. 20 liraya sardalya alıyoruz, yetiyor” diye konuştu.

YAĞMUR DAŞTAN / ÖZEL HABER

15-yasindaki-lise-2nci-sinif-ogrencisi-kayip-neslihan-icin-arama-calismasi-baslatildi

15 yaşındaki lise 2’nci sınıf öğrencisi kayıp Neslihan için arama çalışması başlatıldı

gida-fiyatlari-bir-onceki-aya-gore-yuzde-25-artti

‘Gıdanın KDV’si 1’e düşürülmeli…’