in ,

‘Asgari ücreti işveren tek başına karşılayamaz’

İZTO Başkanı Mahmut Özgener, asgari ücret artışını desteklediklerini fakat işverenin tek başına bu yükü kaldıramayacağını söyledi

İzmir Ticaret Odası, Haziran ayı olağan meclis oturumunu gerçekleştirdi. İZTO Meclis Başkanı Selami Özpoyraz başkanlığında gerçekleştirildi. İZTO Başkanı Mahmut Özgener Türkiye’nin gündeminde de yer alan konular hakkında değerlendirmeler yaptı. Asgari ücrette beklenen enflasyon artışı hakkında vatandaşların zorlandığını ve artışın kaçınılmaz olduğunu dile getiren Özgener, hükümete de çağrıda bulundu.

‘GELİR EŞİTSİZLİĞİ YARATIYOR’

Asgari ücret artışı konusunda konuşan Özgener, “Ülkemizin yüzde 7,3’lük birinci çeyrek büyümesi, büyük ihtimalle yine G-20 ekonomileri içindeki en yüksek büyüme oranlarından bir tanesi olacak. Fakat büyümenin kompozisyonunun iki açıdan sıkıntılı olduğunu ifade etmek isterim. Büyümenin ağırlıklı olarak tüketimle sürdürüldüğünü gözlemliyoruz. Bu durumun kalıcı olmadığı ve cari açıkla ilgili sorun yarattığı birinci çeyrek verilerinden de görünüyor. Diğer önemli bir problem ise Türkiye’de yüksek büyüme oranlarının gittikçe daha fazla gelir eşitsizliği yaratması. Pozitif büyüme oranlarının yüksek enflasyonla birleşmesi ise gelir dağılımının hızlı şekilde bozulmasını beraberinde getiriyor. Yüksek büyüme oranlarına rağmen gelir dağılımı dengesizliği 2021’de arttı ve bu eğilim 2022 yılında da devam edecek. Mevcut büyümenin gelecek dönemlere bıraktığı en önemli sorunun genç nesillerin fırsat eşitliğinin azalması olacağı; bu durumun da önümüzdeki dönem büyümesinde potansiyeli aşağı çekecek ve sosyal olarak problemler yaratacak darboğazlar oluşturacağı öngörülüyor. Bu aşamada enflasyondaki yükselişin sürmesi nedeniyle asgari ücret, kamu personeli ve emeklilerin maaş artışlarının yetersiz kaldığı konusu hepimizin gündeminde” ifadelerini kullandı.

İŞVERENİN YÜKÜ NE OLACAK?

İşverenlerin maaş artışını tek başına karşılamasının mümkün olmadığını ifade eden Özgener, “Sayın Cumhurbaşkanımız konuyu Pazartesi günkü kabine toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımızdan işveren tarafıyla görüşülerek asgari ücretin yeniden değerlendirilmesini istediğini ve asgari ücret artışı yapılırken Bakanlığın özellikle belli sayıya kadar personel çalıştıran işverenleri gözetecek bir yöntem de geliştireceğini açıkladı. Konuyla ilgili gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Biz de çalışanlarımızın ve siz değerli meclis üyelerimizin ekonomik zorluklar yaşadığını, artan ürün ve hizmet fiyatlarına karşı çalışanlarınızın maaşlarının yetersiz kaldığını görüyoruz. Bu anlamda, şirketlerimizin çalışanlarımızın maaşlarını gözden geçireceklerini düşünüyoruz. Ancak işverenlerimizin böyle bir yükü tek başlarına üstlenmeleri mümkün değil, devletimizin bu konuda destek paketi oluşturması da taleplerimiz arasında yer alıyor. Asgari ücret başta olmak üzere tüm çalışanlarımızın maaşlarında artışa gidilmesini ama bu iyileştirmeler yapılırken enflasyon ile de kararlı bir şekilde mücadele edilmesinin ülkemiz ekonomisi için büyük önem taşıdığı düşüncesindeyiz” diye konuştu.

Rana Beyza Öztürk

‘Tarım ürünleri piyasası oluşturulmalı’

“Biz iade-i itibar peşindeyiz”