Fransa'nın finansal dengesi sarsıldı: Paris, Londra'ya borsa liderliğini kaybetti Fransa'nın finansal dengesi sarsıldı: Paris, Londra'ya borsa liderliğini kaybetti

Yasemin EKREN/EGE TELGRAF- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Merkez Bankası’nın faaliyetlerine ilişkin yaptığı sunumun ardından komisyon üyelerinin sorularını yanıtlayan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan, ‘asgari ücrete ara zam umudunu’ yeniden alevlendirdi. Başkan Karahan’ın “Asgari ücret enflasyon konusunda bir numaralı risk değil” sözleri üzerine, “Asgari ücrete ara zam gelir mi?” sorusu yeniden gündeme geldi. 

‘BELKİ KÜÇÜK BİR ZAM’

Merkez Bankası’nın enflasyonla mücadele edilen bir dönemde asgari ücrette bir artış olmasını istemediğini ifade eden ekonomist Ayhan Bülent Toptaş, “Fiyatlarda ne kadar az zam olursa enflasyonla mücadele o kadar başarılı olur. Çünkü talep düşer. Talep düştüğünde fiyatlardaki yükseliş daha geç olur” diye konuştu. Öte yandan Türkiye ekonomisinde kesinliğin olmadığını ve bu nedenden ötürü asgari ücrete ara zammın da yapılabileceğini aktaran Toptaş, “Zam gelebilir çünkü ekonomik bir kesinlik yok. Bir yandan siyasi baskı var. Enflasyonla mücadele ve istikrar oluşturmak kolay değil. Yapılması gerekeni, insanların canını acıtmadan yapmak çok zor. Bu yüzden devlet arada kalıyor. Belki orta yol bulunup küçük bir zam yapılabilir. Hem Merkez Bankası’nı yormaz hem de kamuoyu yatıştırılır. Sonunda bu ilaç içilecek, bir şekilde zarar görenler olacak. Tek haneli rakamların, siyasi bir sebebi var. Bu yük sabit gelirlinin sırtına kalır” ifadelerini kullandı.

ENFLASYON İLİŞKİSİ

DİSK Ege Bölgesi Temsilcisi Memiş Sarı da, asgari ücretin enflasyonu artırmadığının altını çizerek, “Asgari ücretin yükselmesi enflasyonu hiçbir zaman artırmamıştır. Asıl girdi fiyatlarının önlenemez yükselişi ve serbest piyasa ekonomisinde fiyat artışlarını kontrol edemeyen iktidarın iş bilmezliği enflasyonu artırır. İnsanlarda alım gücü varsa, o döngü sürer. Alım gücün bittiyse bir satın alım yapamazsın, alamadığın şeyi de üretmeyince o ülkede gelir adaletsizliği başlar. Bir ülkede açlık sınırı 19 bin lirayken asgari ücretin 17 bin lira alması insanları açlığa ve yokluğa itiyor” diye konuştu. Asgari ücretin tekrar düzenlenmesi gerektiğini dile getiren Sarı, “Asgari ücretle ilgili komisyonun acil bir şekilde toplanması ve asgari ücreti güncellemesi gerektiğini düşünüyoruz. İnsanların yaşam refahı yükseltilmeli. Çalışan ile emekli arasındaki asgari ücret farkı kapatılmalı” dedi. İktidarı ekonomi politikaları noktasında eleştiren Sarı, asgari ücrete verilen zammın anlamlı olması için öncelikle enflasyonun önlenmesi gerektiğinin altını çizdi.

ARSLAN: NET DEĞİLLER!

Türkiye’de alım gücünün düştüğünü vurgulayarak konuya ilişkin değerlendirmelerini yapan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Ednan Arslan, ‘ara zam’ umudunu ‘tasarruf tedbirleri’ hatırlatmasıyla söndürdü. Vekil Arslan, “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’nın Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nu toplantıya çağırma yetkisi var. İsteseler bunu yapıp vatandaşımızı rahatlatabilirler. Ancak bu bir ideoloji meselesi. Vatandaşını düşünen hiçbir iktidar, çalışanın asgari ücretine göz dikmez, vergileri artırarak sırtına binmez” dedi. Arslan, “Merkez Bankası Başkanı’nın asgari ücretin enflasyon üzerinde bir risk oluşturmadığı, asgari ücret için karar ya da tavsiye verici olmadıkları yönünde bir açıklaması oldu. Oysa ki 8 Şubat 2024’teki enflasyon sunumunda asgari ücrete ocakta yapılan artışın beklentilerinin üstünde olduğunu ve bunun bir risk oluşturduğunu söylemişti. İktidar ve iktidarın kurduğu kadroların ortak özelliği olan şeffaf ve net bilgi paylaşamama sorununa dikkati çekmek gerekir. Teknik konularda birtakım açıklamalar yapıyorlar ancak bu açıklamalar havada kalıyor. Çünkü gerçek verileri paylaşmıyorlar. Vatandaşı ve kamuoyunu bilgilendirmede sürekli sınıfta kalan bir iktidar var. Vatandaşımızın sırtına binen alım garantili yap-işlet-devret ve yap-işlet-sahip ol yöntemlerinden vazgeçilerek kamucu bir yaklaşım ile kamu eliyle yatırımlar yapılmalı. Ekonomi bilimiyle hiçbir bilgisi olmayan insanların ülkenin ekonomisine yön vermesine izin verilmemeli” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: EGE TELGRAF