Ahmet Buğra TOKMAKOĞLU- EGE TELGRAF/ Yaz aylarının gelmesiyle birlikte artan sıcaklıklar, sağlık üzerinde ciddi etkiler yaratabiliyor. Özellikle aşırı sıcak havalar, başta yaşlılar, çocuklar ve kronik rahatsızlığı olanlar olmak üzere herkes için tehlikeli olabilir. Sıcak çarpması, dehidrasyon ve diğer sağlık sorunlarının önüne geçmek için bazı önlemler almak oldukça önemlidir. İşte aşırı sıcaklardan korunmak için dikkat edilmesi gereken noktalar:

Aşırı sıcak havalar, dikkat edilmediğinde ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bol sıvı tüketmek, güneşten korunmak, serin ortamlarda bulunmak ve hafif gıdalar tüketmek gibi basit ama etkili önlemlerle sıcak havaların olumsuz etkilerinden korunabilirsiniz. Sağlığınızı riske atmamak için bu önerilere dikkat ederek, yaz aylarını daha rahat ve sağlıklı bir şekilde geçirebilirsiniz.

BOL SIVI TÜKETİN

Sıcak havalarda vücut daha fazla terleyerek su kaybeder. Bu nedenle, vücudun su dengesini korumak için gün boyunca bol miktarda su içmek gerekir. Gazlı içecekler, alkol ve aşırı kafeinli içeceklerden kaçınarak su, meyve suyu ve elektrolit içeren içecekleri tercih edin. Özellikle açık havada çalışıyorsanız, su tüketimini artırmak çok önemlidir.

GÜNEŞTEN KORUNUN

Güneşin en yoğun olduğu saatlerde (10:00-16:00) doğrudan güneş ışığına maruz kalmamaya özen gösterin. Dışarı çıkmanız gerekiyorsa, şapka, güneş gözlüğü ve açık renkli, hafif giysiler giyerek kendinizi güneşten koruyun. Güneş kremi kullanarak cildinizi zararlı UV ışınlarından korumayı ihmal etmeyin.

SERİN ORTAMLARDA BULUNUN

Mümkün olduğunca serin ve klimalı ortamlarda vakit geçirin. Evdeyseniz, perdeleri kapalı tutarak içeriye doğrudan güneş ışığı girmesini engelleyin. Eğer klimanız yoksa, vantilatör kullanarak hava akışını sağlayabilirsiniz. Alışveriş merkezleri, kütüphaneler ve kamu binaları gibi klimalı yerler de serinlemek için iyi seçeneklerdir.

Uzmanlar uyarıyor! Çocuklarınıza bunlardan vermeyin Uzmanlar uyarıyor! Çocuklarınıza bunlardan vermeyin

HAFİF VE BESLEYİCİ GIDALAR TÜKETİN

Ağır, yağlı ve sıcak yiyeceklerden kaçının. Bunun yerine, hafif, besleyici ve su içeriği yüksek gıdaları tercih edin. Sebze, meyve ve salatalar, hem sindirimi kolay hem de serinletici etki yapar. Sık sık ve az az yemek, vücudun sindirim sistemi üzerindeki yükü azaltır.

FİZİKSEL AKTİVİTEYİ AZALTIN

Aşırı sıcak havalarda ağır fiziksel aktivitelerden kaçının. Egzersiz yapmanız gerekiyorsa, bunu sabah erken saatlerde veya akşam serinliğinde yapmaya özen gösterin. Açık hava sporlarından kaçınarak, daha serin ortamlarda hafif egzersizler yapabilirsiniz.

DÜZENLİ DİNLENİN

Vücudunuzun sıcakla başa çıkabilmesi için düzenli olarak dinlenin ve kendinizi zorlamayın. Aşırı sıcaklarda iş yükünüzü hafifletmek ve sık sık molalar vermek, vücudun sıcaklıkla başa çıkma yeteneğini artırır.

ACİL DURUMLARI BİLİN

Sıcak çarpması belirtileri (baş dönmesi, bulantı, hızlı nabız, aşırı terleme ve bilinç kaybı gibi) hakkında bilgi sahibi olun ve bu belirtileri gösteren birine rastladığınızda hemen tıbbi yardım alın. Aşırı sıcaklarda sağlık sorunları yaşayanlar, vakit kaybetmeden sağlık kuruluşlarına başvurmalıdır.

Kaynak: EGE TELGRAF