Tatilcilerin araç kuyruğunun sonu görünmüyor Tatilcilerin araç kuyruğunun sonu görünmüyor

Yörede yüzyıllardır ekilen ancak unutulmaya yüz tutan, “Anadolu buğdayının anası” olarak da bilinen 13 bin yıllık kavılca buğdayı için yaptığı tescil başvurusu sonuçlandı. Ata buğdayı, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından “Ardahan Kavılca Buğdayı” adıyla tescil edildi.
Ardahan Ticaret ve Sanayi Odasında düzenlenen belge takdim törenine, Ardahan Ticari Odası Başkanı Çetin Demirci, Tarım ve Orman İl Müdürü Muhammet Fatih Cineviz ve üretici Nejdet Kanbir katıldı.
ATSO Başkanı Çetin Demirci, kentin kendine has değerlerinden biri olan ata tohumu kavılca'nın tescillemenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Kavılca buğdayının Ardahan için büyük önem arz ettiğini söyleyen Demirci, "Kavılca buğdayı Ardahan, hatta ülkemiz için önemli bir değerdir. Bu gelinen aşama, 4 yıllık bir emeğin sonucudur. Bugün de bunu tescil ettik. İlimiz ve ülkemizin kazanacağı bu çalışmada, desteğini esirgemeyen kurum ve kişilere teşekkür ediyorum." dedi.
Demirci ayrıca, kavılca buğdayı için daha önce Tarım ve Orman Bakanlığınca yapılan genetik test ile buğdayın 13 bin yıllık geçmişe sahip olduğunun belirlendiğini hatırlattı.
Ardahan Tarım ve Orman İl Müdürü Muhammet Fatih Cineviz de Bakanlık olarak üretime destek olduklarını belirterek, "Kaybolmaya yüz tutmuş buğdayın elinden tuttuk, üretim alanlarını yeniden şenlenmesi için birtakım çalışmalar yürüttük. Gelinen noktada bin ton üretimle eski günlere dönüşü sağlamış olduk. Ardahan markası ile kendine pazarda yer bulması için de çalışmalarımız sürüyor. İlimize ciddi bir katma değer kazandıracaktır" dedi.

Kaynak: İHA