in

Atila Sertel: ‘İktidara yürüyüş yolu tıkanmamalı’

Cumhuriyet Halk Partisi’nde 37. Olağan Kurultay hazırlıkları sürerken, vekil Sertel, ‘Partimizin muhalefetteki son kurultayını yapacağız” dedi

chpli-sertelden-yerel-basina-destek-cagrisi

Cumhuriyet Halk Partisi‘nde 37. Olağan Kurultay‘ın toplanmasına günler kaldı. 25-26 Temmuz’da gerçekleşecek kurultay öncesi CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, Ege Telgraf’a özel değerlendirmelerde bulundu.
Kurultayı, “İktidara yürüyüş yolu” olarak gördüklerini belirten CHP’li vekil Sertel, “Bu, muhalefetteki son kurultayımız olacak. O nedenle çok iyi işlevlikteki bir kadronun üyelerimizle ve örgütümüzle beraber partimizi iktidara taşıyacağına inanıyoruz. Onun için çok önemli bir kurultay olarak görüyorum. Kurultayımız ülkemize iktidar mesajı verecektir. Çünkü iktidar denilen mevcut tek adam rejimi, artık iflas etmiştir. Türkiye’yi uçurup yükseklere çıkaracaklardı, ülkemizi hem ekonomi hem de özgürlükler anlamında yerin dibine soktular. Onların artık Türkiye’de topluma verebilecekleri bir umut yok. Gençlere, ‘Sizin işsizliğini önleyeceğiz, yeni fabrikalar açacağız’ diyemiyorlar. Emekli’ye ‘Senin geçim şartların çok iyi oldu, daha da iyi olacak’ diyemiyorlar. Tarımdaki köylüye, çiftçiye, ‘Planlı tarım yapacak senin de hakkını vereceğiz’ diyemiyorlar. İşçinin sözleşme hakkını vermeyi bırakın da daha çok kıdem tazminatlarını yok etmeye çalışıyorlar. İnsanları ekonominin ağır çarkları altında ezdiriyorlar. Kısacası mevcut iktidarın artık yapabileceği bir şey yok. Sadece baskı yapıyor, özgürlükleri kısıtlıyor, umut vermedikleri gibi umutları söndürüyorlar… Onun için bizim iktidar yolumuz bu kurultay ile açılacaktır” dedi.

‘ŞÖLEN GİBİ GEÇECEK’

Kurultay’da Parti Meclisi (PM) seçimlerinin ilkesel olarak ‘çarşaf liste’ye göre yapılacağı düşünülüyor. “Genel başkanımız hiçbir zaman çarşaf liste ve demokrasiden vazgeçmedi, yine vazgeçmeyecektir” diyen Sertel, konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı: “İzmir örgütümüz de çarşaf listeden vazgeçmedi. Kentimiz gibi genel merkezimiz de kurultayda çarşaf listede adaylıklarını koyan arkadaşlarımıza delegelerimiz oy verecektir. Seçim çarşaf liste ile şölen gibi olacaktır.”

‘KARAR NE OLURSA…’

“İzmir’de PM listesi için adı geçen isimlerden birisiniz. Adaylık konusunda ne düşünüyorsunuz?” sorusunu da yanıtlayan Sertel, “Bu konuda daha önce bir açıklama yapmadım. PM’ye bireysel olarak adaylık arayışının doğru olmadığını düşünüyorum. Bir insanın bireysel olarak adaylığından ziyade örgütün adayı olmasının çok daha doğru olacağını düşünüyorum. 5 yıldır milletvekiliyim. Hem il başkanımız hem de örgütümüz beni yakınen tanıyor. Layık görüp bu konuda bir görev tebliğ ederlerse… Zaten genel başkanımızla 5 yıldır beraber çalışıyoruz. O da uygun görüp listesine dahil ederse seve seve PM’de görev yaparım. İyi de çalışır, partim için çok da koşar, İzmir’i en iyi şekilde temsil ederim. Ancak arayışım bireysel değil. Arayışlar örgütsel olmalı. Benim herhangi bir arayışım yok. Örgütün benimle ilgili bir kararı olursa emirleri başımın üstündedir. Olmazsa da hiç sorun değil, ben CHP’liyim. CHP’de bir üye olarak altıoklu rozeti taşımak bile benim için büyük bir şereftir. Bu konuda kimse kaygılanıp üzülmesin. Milletvekili olup parti içinde mücadele etmek de çok önemli bir makamdır. O yüzden hiçbir şeye ‘olmazsa olmaz’ diye bakmıyorum” dedi.

‘LAYIK VE LİYAKAT’

Son olarak kurultay öncesi İzmir’e de mesaj veren Atila Sertel, “Örgütümüzün listelere İzmir’den kim yazılırsa yazılsın tam destek vermesini canı gönülden diliyorum. Kendi aramızda hiçbir çekişme olmamalı. İktidara yürüyüş yolu tıkanmamalı. İzmir, layıkıyla ve liyakat ile PM’de temsil edilmeli. O açıdan İzmir’in birlik ve beraberlik içinde olmalıdır. Dileğimin de gerçek olacağına sonuna kadar inanıyorum” diye konuştu.

Yağmur Gülü / Özel Haber

ege-universitesinde-asi-enstitusu-icin-basvuru-sureci-tamamlandi

EÜ’nün aşı çalışması uluslararası listede yerini aldı

mhpli-altinkeser-sessiz-ve-derinden-hizmete-devam

MHP’li Altınkeser: ‘Sessiz ve derinden hizmete devam’