in ,

Atlas Sağlık Eğitim Vakfı ‘Aile Bursu’ ile daha güçlü

Atlas Sağlık Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mustafa Apak, “Merhum hocalarımızın ve merhum hekimlerimizin sağlıklarında yaptıkları hizmetler sonrası vefatlarından sonra da ailelerinin aldıkları kararla ülkemiz gençliğine manen hizmet etmeleri bize çıktığımız yolda güç veriyor” dedi

Bundan beş yıl önce kurulan ve İzmir’de, tıp, hukuk ve eğitim fakültesinde okuyan 40 üniversite öğrencisine karşılıksız burs sağlayan Atlas Sağlık Eğitim Vakfı, 10. Aile Bursu desteğine ulaştı. Vakıf İzmir’de üniversite öğrencilerine ayda 1000’er Türk Lirası burs veriyor. Ayrıca bursiyerlerin bireysel gelişimleri için eğitim ve etkinlikler de düzenliyor.

“GELENEK BAŞLATILDI”
Atlas Sağlık Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mustafa Apak, “Dokuz Eylül Tıp Fakültesi mezunu doktorlar olarak kurduğumuz Atlas Vakfı’mıza en büyük desteği yine İzmirli hekimler veriyorlar. Hekimlerimiz üye olarak ve maddi katkı sağlayarak destek oldukları gibi, İzmir’de geçmiş yıllarda tıp eğitimine katkı yapan merhum hocalarımız ve İzmir hastanelerinde sağlık hizmeti veren merhum doktorlarımızın ailelerinin de bir gelenek başlatarak “aile bursu” vermesiyle daha çok gence ulaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Merhum hocalarımızın ve merhum hekimlerimizin sağlıklarında yaptıkları hizmetler sonrası vefatlarından sonra da ailelerinin aldıkları kararla ülkemiz gençliğine manen hizmet etmeleri bize çıktığımız yolda güç veriyor” dedi.

“ARTARAK DEVAM ETSİN”
Yönetim Kurulu Üyesi Opr. Dr. Sırrı Sorguç ise, “Merhum Dr. İzzettin Saykam ve merhume Dr. Meliha Saykam adına yapılan aile bursu katkısı için çok teşekkür ederiz. Mekanları cennet olsun. Bu destekler hekimlerimizin ülkemize maddi, manevi ne kadar çok katkılarının olduğunun da bir göstergesi. Aile Bursu geleneğinin artarak devam etmesini diliyorum” dedi.

SAYKAMLAR KİMDİR?
Dr. İzzettin Saykam: 1908 yılında Afyon’da doğdu, İzmir Atatürk Lisesi ve arkasından Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nden mezun oldu. Aynı okulda uzmanlığını tamamlayarak genel cerrahi uzmanı olarak yurdun çeşitli yerlerinde görev yaptı. Emekli olduktan sonra bir süre serbest hekimlik yaptı. 1968 yılında hayatını kaybetti.
Dr. Meliha Saykam: 1911 yılında bugün Makedonya sınırları içinde kalan Kratova’da dünyaya geldi. Balkan savaşı nedeniyle küçük yaşta ailesiyle birlikte Aydın’a göç etmek zorunda kaldı. İzmir Kız Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde tıp eğitimini aldıktan sonra aynı okulda göğüs hastalıkları uzmanlığını tamamladı. Yurdun çeşitli yerlerinde hekim olarak görev yaptı. Bir süre siyasetle de ilgilendi. 2001 yılında hayata veda etti.

Kazım Erkmen

Ezgi’nin cinayet şüphelisinin bulunması için ilan bastırıp, sokaklara astılar

Konak’taki yaya üst geçidinde bakım çalışmaları başlıyor