in ,

Avrupa’dan İzmir’e 300 bin Euro’luk “Yeşil” destek

İzmir kentlerin çevre politikaları ve gelecek planlarıyla ilgili önemli bir etkinliğe ev sahipliği yaptı

soyerden-yesil-atilim

İzmir kentlerin çevre politikaları ve gelecek planlarıyla ilgili önemli bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. EBRD ve İzmir Büyükşehir Belediyesi eşliğinde düzenlenen Yeşil Şehir Eylem Planı Çalıştayı’na ev sahibi İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve EBRD Türkiye Başkanvekili Şule Kılıç’ın yanı sıra, ilçe belediye başkanları, İzmir’deki resmi kurumların temsilcileri, oda, dernek ve vakıfların temsilcileri, akademisyenler ve belediye bürokratları katılım gösterdi.

avrupadan-izmire-destek

İLK DESTEK İZMİR‘E

Çalıştayın açılış konuşmasını gerçekleştiren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Yeşil şehirler eylem planı çalışması aslında çok temel bir ihtiyaçtan dolayı ortaya çıktı. İklim krizi ve doğanın tahribatı gezegenimizin her tarafında doğadaki tüm canlıları ciddi biçimde tehdit eden bir noktaya evrildi. Bu tehdidi yaratan aynaya baktığında doğayı ve birbirini değil, yalnızca kendini gören insan eliyle gerçekleşiyor. İnsalığın nüfusu son 50 yılda iki misli arttı. Ama aynı süre içinde yaban hayat yüzde 60’dan fazla azaldı. Doğada yarattığımız herhangi bir tahribat sularımızı, toprağımızı, ormanlarımızı ve tüm yaşam alanlarımızı kirletiyor. İklimi değiştiriyor ve gezegenimizi bir felakete sürüklüyor. Her birimizin bu felaketi önlemek adına yapacakları var. Elbette ki ve merkezi ve yerel idarelere de temel bir takım görevler düşüyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, yaşamlarımızı tehdit eden bu krize karşı çok çeşitli ve kapsamlı çalışmalar yürütüyor. Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası yeşil şehirler eylem planı hazırlanması için 300 bin Euro’luk bir hibe desteği sağlandı. Gururla söylemeliyim ki, bu destek Türkiye’de ilk kez İzmir’e sağlandı. 1 yıl sürmesi planlanan proje 2 Mayıs 2019 tarihinde başladı. Eylem planı kapsamında bir dizi ekolojik sorunla ilgili çözümlere yönelik eylemler oluşturmayı hedefliyoruz. Ulaşım, enerji, binalar, su kullanımı, katı atık ve arazi kullanımı gibi insan kaynaklı zorlayıcı etkilerin hava, su, toprak, yeşil alanlar biyo çeşitlilik ve iklim gibi doğa üzerinde etkinlikleri inceleniyor. Bu çevresel göstergeler üzerindeki baskı yaratan etkilerin azaltılmasıyla ilgili ekolojik, ekonomik ve sektörel politikaların yer alacağı bir karşılık stratejisi oluşturulması hedefleniyor. Eylem planımızı katılımcı ve şeffaf bir anlayışla İzmir’in tüm paydaşlarını sürece dahil ederek hazırlamaya gayret ediyoruz. Sağlıklı, temiz bir çevreye sahip, iklim krizinin etkilerini azaltmaya ve gelecek kuşaklara doğayla uyumlu bir İzmir bırakma hedefimiz doğrultusunda 2030 yılına kadar sera gazı salınımının yüzde 40 azaltılması için 15 Ağustos tarihinde bir karar aldık ve sürdürülebilir enerji ve iklim eylem planı başlattık. Her iki projenin de 2020 yılında tamamlanmasını hedefliyoruz. Stratejik planımızda ana hedeflerimizden birini doğa olarak belirledik. İzmir’in tüm bu çalışmalarla Avrupa ve dünyaya örnek sunmasını temenni ediyorum” diye konuştu ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’na hibe desteklerinden ötürü teşekkürlerini sundu.

“İZMİR ROL MODEL OLDU” 

Programın önemine vurgu yapan Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Türkiye Başkanvekili Şule Kılıç ise şunları söyledi: “Türkiye faaliyet gösterilen 38 ülke içerisinde yüzde 15’lik bir pay ile portföyde en çok paya sahip olan ülke. Bugüne dek 11,5 milyarın üzerinde bir destek sağlayarak 300’e yakın projeye finansman sağladık. Belediyeler ile yaptığımız altyapı projeleri ayrı bir öneme sahip. İzmir en yakın çalıştığımız belediyelerimiz arasında. Umarız daha nice projeleri beraber yapmak nasip olur. Bizim EBRD olarak bir yeşil şehirler eylem programımız var. Programımımızn amacı faaliyet gösterdiğimiz ülkelerde 35 belediye seçilecek ve 1,5 milyar Euro’luk kaynak aktarımı sağlanacak. Daha yeşil şehirler ve sürdürülebilir altyapı çalışmalarını destekleyeceğiz. Daha yeşil şehirler için ulaştırma, altyapı, su, katı atık ve çevre yatırımlarına destek sunuyoruz. İzmir bizim bu programımıza Türkiye’de katılan ilk belediye oldu. Ve o anlamda da rol model olma özelliği taşıyor. Türkiye’de bu programın başlangıç aşamasında bu kadar yakın çalışmak bizler için mutluluk verici. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin öncü olmasını ve diğer belediyelerin de ona katılmasını umut ediyoruz.”

KRİZ SENARYOLARI MASAYA YATIRILDI 

Programın devamında Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği ve Politikaları Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Levent Kurnaz, iklim krizinin kentlere etkileri, küresel ısınma ve gelecekte alınması gerekli tedbirlerle olası kriz senaryolarına ilişkin detaylı bir teknik sunum gerçekleştirdi. Açılış konuşmaları ve sunumun ardından programa katılan protokol üyeleri ve akademisyenler toplu fotoğraf çektirdi. Çalıştaya, verilen yemek molasının ardından “Yeşil Şehirler” ve çevre politikalarının tartışıldığı çeşitli oturumlar ile devam edildi.

Erman Şentürk

 

altinordu-ile-bursa-50-yil-sonra-rakip

50 yıl sonra rakip oldular

menderes-kent-konseyi

Menderes Kent Konseyi’nde ilk Yürütme Kurulu Toplantısı