Acil Sağlık Hizmetleri Haftası etkinlikleri Muğla’da devam ediyor Acil Sağlık Hizmetleri Haftası etkinlikleri Muğla’da devam ediyor

Egemen Sayın / EGE TELGRAF- Topuk dikeni, ayak tabanında topuk kemiğinin altında oluşan ve genellikle ağrıya sebep olan bir durum. Ortopedi uzmanları, “Ayak tabanında yer alan bağların kireçlenmesi sonucu oluşur. Son yıllarda, uzun süre ayakta durma, yanlış ayakkabı kullanımı, aşırı spor yapma gibi sebeplerle yaygınlığı artmıştır” dedi.

Uzmanlara göre, topuk dikeni genellikle sabahları ilk adımı attığınızda hissedilen şiddetli ağrı ile kendini belli eder. Yapılan açıklamada, “Bu durum, gün içinde uzun süre ayakta kalındığında veya ayağın belirli bir pozisyonda uzun süre tutulduğunda da artabilir. Tedavi sürecinde ise dinlenme, doğru ayakkabı seçimi, tabanlık kullanımı, fizik tedavi ve egzersizler önerilmektedir. Bu ağrılı durumun tedavi edilmediği takdirde, kişinin günlük yaşamını etkileyebileceği ve ciddi ağrılara neden olabileceği belirtiliyor. Bu sebeple belirtiler görüldüğünde uzman bir sağlık profesyoneline başvurmak önemlidir” diye konuştu.

Kaynak: EGE TELGRAF