in ,

Ayakları üşüyen kalmayana dek!

İzmir’deki ayakkabı üreticileri büyük depremlerin ardından başlattıkları yardım kampanyasıyla bölgedeki binlerce afetzedenin ayağını da gönlünü de ısıttı

ayaklari-usuyen-kalmayana-dek

Nihat AK-ÖZEL HABER-11ilde büyük yıkıma sebep olan Kahramanmaraş merkezli deprem yaklaşık 15 milyon kişiyi derinden etkiledi. Depremden sağ çıkabilen afetzedeler hayatta kalma mücadelesinde yardım ve desteklere ihtiyaç duyuyor. Soğuk havanın etkili olduğu ve bazı illerde kar yağışının devam ettiği bölgede, depremzedelerin ayakkabı ve bot ihtiyacı hat safhada. Büyük afetten kendine vazife çıkaran İzmir Işıkkent Ayakkabıcılar Sitesi(Ayküsan)esnafı yardım kampanyasına erken başlayanlardan oldu. Ciddi boyutta deprem bölgesine ayakkabı ve bot göndermeye devam eden esnaf depremzedelerin ayaklarını da gönülllerini de ısıtmakta kararlı.

ACILARI ACILARIMIZ’

Kahramanmaraş merkezli büyük depremin acısını meslektaşlarının yüreğinde hissettiğini belirten İzmir Ayakkabıcılar Odası Başkanı Yalçın Ata, “Kahramanmaraş’ta art arda meydana gelen 7,7 ve 7,6 şiddetindeki iki deprem sonrasında büyük yıkım yaşandı. Duyduğumuz her ölüm haberi karşısında sözcükler boğazımızda düğümlendi. Hayalet şehre dönmüş alanlardan işittiğimiz her söz kurşun gibi işledi içimize. Kapanan yolların arkasındaki yurttaşlarımızın ekmek, su, battaniye, benzin, çadır, elektrik, ilaç gibi bir çok ihtiyacı vardı. Bu süreçte İzmirli meslektaşlarımız büyük duyarlılık gösterdi. Yaraların sarılması için erken harekete geçti” dedi.

yalcin-ata

6 TIR 2 KAMYON’

Deprem bölgesinda yaşayan afetzedelerin soğuk havada ayakkabı ve bota olan ihtiyacına dikkat çeken İzmir Ayakkabıcılar Odası Başkanı Yalçın Ata, “Ayakkabıcı esnafımız zor günlerin dostu. Alicenaplığını gösterdi. İzmir Işıkkent Ayakkabıcılar Sitesi’nde (AYKÜSAN) arkadaşlarımızla yardımların toplanacağı bir alan oluşturduk. Meslekteki kanaat önderlerimiz ilk yardımları gerçekleştirdi. Her gün artan bir kampanya ayakkabıcı esnafımızın yüz akı oldu. Üç TIR İzmir Valiği aracılığıyla, 3 TIR kendi gayretlerimizle, bir kamyon Bornova Belediyesi, bir kamyon Bornova Kaymakamlığı koordinasyonunda bölgeye ayakkabı ve bot gönderdik. Kampanyamız başladığından bu yana duygu yüklü saatler yaşıyoruz. Afetzedelere bu kadar duyarlı bir esnaf camiasının oda başkanı olmaktan büyük mutluluk duyuyorum” şeklinde konuştu.

KAMPANYA SÜRÜYOR’

Bölgede faaliyet gösteren kamu kurumları yetkililerinin verdiği bilgiler çerçevesinde yardım çalışmalarını sürdürdüklerini belirten İzmir Ayakkabıcılar Odası Başkanı Yalçın Ata, “Depremin meydana geldiği günden bugüne 55 bin çift ayakkabı ve bot gönderdik. Sektörden arkadaşlarımız Hasan Altekin ve Yılmaz Gökalp kendi imkanlarıyla ikişer kamyon ayakkabıyı deprem bölgesine gönderdi. Kahramanmaraş merkezli 11 ilimizi etkileyen depremde ihtiyaç sahiplerini ve sayısını o bölgede görev yapan kamu kuruluşlarımızın temsilcilerinden öğreniyoruz. Gönderdiğimiz yardımların bir bölgede yığılmadan gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşmasını arzu ediyoruz. Kampanyamız devam ediyor. Zaman zaman iğne atılsa yere düşmeyecek mahşeri bir kalabalık oluyor. Genciyle yaşlısıyla, kadınıyla erkeğiyle yaraları sarmaya çalışıyoruz. Yardım Toplama Merkezi’nde bir araya gelen ayakkabı ve botları iki günde bir gönderiyoruz. Hedefimiz ayağı üşüyen hiçbir depremzedenin kalmaması. Afetzedelerimizin ayaklarını da gönüllerini de ısıtmak istiyoruz. Ben bu yardım çalışmalarına katılan meslektaşlarıma minnet ve şükranlarımı sunuyorum”diye konuştu.

dogaya-donuz-zamani

Doğaya dönüş zamanı

Hatay’da iki büyük depremde 6 can kaybı, 294 yaralı