Demir yollarında elektrikli hat uzunluğu 7 bin 142 kilometreye ulaştı Demir yollarında elektrikli hat uzunluğu 7 bin 142 kilometreye ulaştı

Aydın'da, yaklaşık 120 ülkeye ihraç edilen ve geçtiğimiz yıl 70 bin tonun üzerinde rekolte gerçekleştirilen incir ilekleme ve üretim hazırlıkları tüm hızıyla sürüyor. Dünyanın en kaliteli kuru incirinin yetiştiği Aydın'da, 2023 yılı rekoltesi 70 bin 174 ton olarak gerçekleşti. Bu sezon da uygun mevsim şartları ile rekoltenin artması bekleniyor. İncir ihracatıyla yaklaşık 300 milyon dolarlık gelir elde eden Aydın'da, sezon hazırlıkları 'ilekleme' çalışmaları ile devam ediyor.

İlekleme Çalışmaları Sürüyor


Nazilli ve çevresindeki ovalarda sona eren, yüksek rakımlı bölgelerde ise Temmuz ayı başlarına kadar devam edecek olan ilekleme çalışmaları sayesinde bu yıl rekoltede artış bekleniyor. Sezon başında 180 TL’den satılan ilekler, son zamanlarda 100 TL’ye kadar düştü. İncir üreticileri Necdet İzgü ve Şefik Koçoğlu, verimli bir sezon için ileklemenin kaliteli yapılması gerektiğini belirtti. İzgü, "Kaliteli incir için ileklerin de kaliteli olması gerekiyor. Doğru ilekleme ve uygun iklim şartları ile kaliteli incir elde etmek mümkündür" dedi. Koçoğlu ise, "İleklemede erkek incirlerdeki taşıyıcı sineklerin dişi incirlerle buluşturulması gerekiyor. Dölleme doğru oranda sağlandığında verim ve kalite artar" diye konuştu.

Üretim ve İhracatta Dünya Lideri


Türkiye, incir üretiminde dünya birincisi olup, Aydın ise incir ağacı varlığı ile lider konumda. Dünya kuru incir üretiminde Aydın önemli bir yer tutuyor. Kuru incir, 2006 yılında Aydın'ın ilk coğrafi işaret almış ürünü olurken, 2017 yılında da AB tescilli coğrafi işaretini alan ilk ürün olma özelliği taşıyor. 2022 yılında kuru incir rekoltesi 70 bin ton, 2023 yılında ise 70 bin 174 ton olarak gerçekleşti. Üretilen kuru incirin büyük bir kısmı Almanya, Amerika, Fransa, Çin ve İtalya başta olmak üzere 120 ülkeye ihraç ediliyor. Türkiye, geçen yıl ortalama 85 bin ton incir ihracatından 299 milyon dolarlık gelir elde etti.

Kaynak: İHA