in ,

“Ayrımcılığın yükünü Ela’ya yüklemeyelim”

Futbola sevdalı 12 yaşındaki Ela Tong, U12 ligine kız olduğu gerekçesiyle katılamamanın hayal kırıklığını yaşıyor. Fedakar ailesi ise bu ayrımcılığa karşı çıkıyor

Meşin yuvarlağa aşık, kendini geliştirmek için ter döküp saatlerce antrenman yapan 12 yaşındaki Ela Tong’un hayalleri ne yazık ki ayrımcılığın ağına takıldı. Yaş grubundaki çocuklarla gönül verdiği sporu yapmak için beş yıldır top koşturan Ela, U12 ligine ‘erkek değil kız’ olduğu için takımıyla birlikte katılamamanın hayal kırıklığını yaşadı. Kızının emek vererek kendini geliştirdiği sporu erkek olmadığı için yapamamasını kabullenemeyen ailesi ise kampanya başlattı. Konuyla ilgili Ege Telgraf’a açıklamalarda bulunan anne Ebru Tong, “Lisansları verilsin, çocuklarımız takımlarda yer alsın” çağrısı yaptı.
“Kızım Ela beş yıldır futbol oynuyor. Daha önce kız takımları yetersiz olduğu için erkek takımında oynuyordu” diyerek açıklamalarına başlayan Ebru Tong, “Erkeklerin ligi kendi yaş gruplarına göre açıldı, kızlarınki açılmadı. Ela da bir kız olduğu için erkek takımları içinde ligde yer alamıyor. Erkek ve kız çocuklarının her yaş grubunda eşit haklara sahip olması gerekiyor. Bu ay ligler başlıyor. Ela için antrenörümüz lisans başvurusu yapmak istediğinde ‘Kız olduğu için başvuruyu alamayacaklarını, kararın onların yetkisini aştığını’ söylemişler. Ela’ya bu zamana kadar oynadığı takımıyla birlikte maç yapma hakkının verilmesini istiyoruz” denildi. Açıkçası bu da bizi derinden yaraladı” ifadelerini kullandı.

‘ANLAM VEREMİYOR’
Ela’nın spora yatkın bir çocuk olduğunu da sözlerine ekleyen anne Tong, “Ne yazık ki bizim ülkemizde futbol kız oyunu olarak bilinmiyor. Kızımın bu spora ilgi duymasının ardından uzun süre nerede oynayabilir konusunda araştırmalar yaptık. Şu anda beş yıldır aktif olarak futbol oynuyor. Top oynamayı hep sevdi, evde bile antrenman sonrası durmaz sürekli oynar. Resim ve müziğe de ilgisi var ancak onun en büyük arzusu futbol oynamak. Aşırı duygusal bir çocuk. Arkadaşlarıyla birlikte ligde yer alamamanın hayal kırıklığı ne kadar açığa çıkarmak istemese de büyük oldu… Gerçi ülkemizdeki şartlar gereği böyle bir risk olduğunu söylemiştik ancak bu uzun süredir emek verdiği bir şeyi sergileyememenin verdiği hayal kırıklığının önüne geçemiyor. Açıkçası anlam da veremiyor. Çünkü daha önce lig olmayan amatör turnuvalara ve hazırlık maçlarına çıkmıştı. Orada, ‘Bu kız neden futbol oynuyor?’ diye doğal olarak sormadılar, zaten olması gereken de bu. Hak verirsiniz ki bir çocuk için ayrımcılık çok da anlamlı bir kavram değil. Hele de 12 yaşındaki bir çocuğa bunu anlatamazsın. Çocuklar, kız arkadaşlarıyla da erkek arkadaşlarıyla da oynar. Böyle bir sürecin ardından ‘Resmi federasyonun amatör ligi açılıyor ama sen kız olduğun için oynayamazsın’ denilmesi o yaştaki bir çocuğa tuhaf geldi” ifadelerini kullandı.

‘PSİKOLOJİSİNİ DÜŞÜNÜN’
Eğer karardan geri dönülmezse Ela’nın uzun süredir sahada birlikte ter döktüğü arkadaşlarını yedek kulübesinden izlemek zorunda kalacağını söyleyen Tong, “Bu psikolojiyi bir düşünsenize. Çok yetenekli bir çocuk olduğu için belki Ela’nın kariyerini iki ila üç maça çıkmak olumsuz etkilemeyecek ancak tribünde ya da yedek kulübesinde arkadaşlarını izlerkenki düşüncelerini ömrü boyunca unutmayacak. Ligde oynama şansını ne kadar erken yakalarsa yeteneğini ve kariyerini de o kadar geliştirebilecek. Lisansları verilsin, çocuklarımız takımlarda yer alsın. Tüm dünya cinsiyet ayrımcılığıyla mücadele ederken biz kız çocuğunun hayallerinin kırılmasına izin vermeyin” diye konuştu.

Yağmur Daştan / Özel Haber

‘Hem esnaf kazanır hem de vatandaş!’

İzmir’den Ardahan’a, Ardahan’dan İzmir’e…