in ,

Bağışıklığı güçlü tutmak için ‘Zencefil’

Havalar soğumaya başladı, koronayla savaşımızın yanı sıra griplerde de artış oldu. Bağışıklığı güçlü tutmak şart. Bağışıklığı güçlü tutmak için beslenmenin öneminin hepimiz artık bilincindeyiz

zencefil

Grip burun, boğaz ve akciğeri yani solunum sistemini etkileyen virütik bir enfeksiyondur. Hapşırık, öksürük ile veya enfeksiyonlu hastaya dokunmayla son derecede kolay bulaşır.  Aslında yatıp dinlenmek en başta gelen tedavi yönüdür. Ayrıca doktorunuz da antivirütik bir ilaç ile de hastalığınızı hafifletmeye çalışabilir. İster şifalı bitki, ister eskilerin deyimiyle yapılmış bir ilaç deyin, gribi çabuk atlatmaya ve bağışıklık sistemini geliştirmeye en iyi da gelenlerden biri de zencefil, bal, karabiber ve limon karışımıdır. Pek çoğumuzun evinde yapılan bir formül. Bugün sizlerle bağışıklık güçlü tutma konusunda oldukça önemli bir yer olan ‘Zencefil’den bahsedelim.

1-)Güçlü tıbbi özelliklere sahip olan Gingerol içerir

Zencefil, geleneksel ve alternatif tıbbın çeşitli biçimlerinde çok uzun bir kullanım geçmişine sahip bir besindir. Amaçlarından birkaçını saymak gerekirse, sindirime yardımcı olmak, mide bulantısını azaltmak ve grip ve soğuk algınlığı ile mücadeleye yardımcı olmak için kullanılmıştır.

Zencefilin eşsiz kokusu ve tadı, en önemlisi zencefil olan doğal yağlarından gelir. Gingerol, zencefildeki ana biyoaktif bileşiktir. Zencefilin tıbbi özelliklerinin çoğundan sorumludur. Araştırmakara göre ‘Gingerol’, güçlü anti-enflamatuar ve antioksidan etkilere sahiptir. Örneğin, vücutta aşırı miktarda serbest radikal bulunmasının bir sonucu olan oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olabilir.

2-) Mide bulantılarına karşı yardımcı olur

Zencefil mide bulantısına karşı oldukça etkili görünüyor. Belirli ameliyat türlerini geçiren kişilerde bulantı ve kusmayı hafifletmeye yardımcı olabilir. Zencefil ayrıca kemoterapiye bağlı mide bulantısına da yardımcı olabilir ancak daha fazla ve büyük çaplı insan çalışmalarına ihtiyaç olduğu unutulmamalı. Bununla birlikte, sabah bulantısı gibi hamilelikle ilgili mide bulantısı söz konusu olduğunda en etkili olabilir.

Yapılan çalışmalara göre, toplam bin 278 gebe kadını içeren 12 çalışmanın gözden geçirilmesine göre, 1 gram zencefil mide bulantısı semptomlarını önemli ölçüde azaltabileceği sonucuna varılmıştır. Bununla birlikte, bu incelemeler

zencefilin kusma olayları üzerinde hiçbir etkisi olmadığı sonucuna varmıştır. Zencefil güvenli kabul edilse de, hamileyseniz zencefil almadan önce doktorunuza danışmanızı öneririm. Doğum zamanı yakın veya düşük yapmış hamile kadınların zencefilden kaçınmaları önerilmektedir.

3-) Zencefil ve obezite

Obezitesi olan 80 kadın üzerinde 2016 yılında yapılan bir araştırma, zencefilin vücut kitle indeksini (BMI) ve kan insülin seviyelerini düşürmeye yardımcı olabileceği bulunmuştur. Yüksek kan insülin seviyeleri obezite ile doğrudan ilişkilidir. Çalışma katılımcıları, 12 hafta boyunca nispeten yüksek günlük dozlar – 2 gram – zencefil tozu aldı. Fonksiyonel gıdaların 2019’da yapılan bir literatür incelemesiyle de, zencefilin obezite ve kilo kaybı üzerinde çok olumlu bir etkisi olduğu sonucuna varılmıştır. Hiçbir besinin tek başına kilo kaybını sağlayacağı gibi bir durum olmadığı unutulmamalı. Yeterli ve düzenli beslenme ve egzersizle ile birlikte tüketilen zencefilin, obeziteye karşı yardımcı olabilir.

4 -) Güçlü anti-diyabetik

2015 yılında, tip 2 diyabetli 41 katılımcı üzerinde yapılan bir çalışmada, günde 2 gram zencefil tozu, açlık kan şekerini yüzde 12 oranında düşürdüğü gözlemlenmiştir. Aynı zamanda, uzun vadeli kan şekeri seviyeleri için bir işaret olan hemoglobin A1c’yi (HbA1c) önemli ölçüde iyileştirmiştir. HbA1c, 12 haftalık bir süre içinde yüzde 10 azalmıştır.

Ayrıca, Apolipoprotein B / ApolipoproteinA-I oranında yüzde 28’lik bir azalma ve oksidatif stresin bir yan ürünü olan malondialdehitte (MDA) yüzde 23’lük bir azalma yaşanmıştır. Yüksek ApoB / ApoA-I oranı ve yüksek MDA seviyeleri, kalp hastalığı için önemli risk faktörleridir.

Zencefilin kan şekeri düzeylerini düşürdüğü ve tip 2 diyabetli kişilerde çeşitli kalp hastalığı risk faktörlerini iyileştirdiği gösterilmiştir

5-) Kronik hazımsızlığın tedavisine yardımcı olabilir

Kronik hazımsızlık, midenin üst kısmında tekrarlayan ağrı ve rahatsızlık ile karakterizedir. Gecikmiş midenin boşalmasının hazımsızlığın başlıca sebebi diyebiliriz. Zencefil, midenin boşalmasını hızlandırabilir. Buna bağlı olarak da, bu duruma bağlı mide rahatsızlığı olan insanlar için faydalı olabilir.

6-) Regli ağrısını azaltmada yardımcı olabilir

Dismenore, adet döngüsü sırasında hissedilen ağrıyı ifade eder. Zencefilin geleneksel kullanımlarından biri adet ağrısı da dahil olmak üzere ağrı kesici olarak kullanılmasıdır. Özellikle regli durumunda yaşanan ağrıyı azaltmada yardımcı olabilir

7-) Kolesterol seviyeleri üzerinde olumlu etkileri vardır

Yüksek LDL (kötü) kolesterol seviyeleri, artmış kalp hastalığı riskiyle bağlantılıdır. Beslenme şeklinin LDL üzerinde büyük bir etkisi mevcuttur.

Hiperlipidemili 60 kişiden oluşan bir 2018 yılında yapılan çalışmada, her gün 5 gram zencefilli toz alan 30 kişi LDL (kötü) kolesterol seviyelerinin 3 aylık bir süre içinde yüzde 17.4 düştüğü gözlenmiştir.

😎 Enfeksiyonlara karşı savaşır

Zencefilin içerisinde yer alana ‘Gingerol’ enfeksiyon riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Aslında, zencefil özü birçok farklı bakteri türünün büyümesini engelleyebilir. 2008 yılında yapılan bir araştırmaya göre, diş eti iltihabı ve periodontitis ile bağlantılı oral bakterilere karşı çok etkilidir. Bunların her ikisi de iltihaplı diş eti hastalıklarıdır.

Taze zencefil, solunum yolu enfeksiyonlarının yaygın bir nedeni olan solunum sinsitiyal virüsüne (RSV) karşı da etkili olabilir. Zencefil, zararlı bakteri ve virüslerle savaşabilir ve bu da enfeksiyon riskinizi azaltabilir. Kış dönemlerinde bağışıklı güçlü tutmak için zencefil çayı veya bal-limon-zencefil karşımını yapmanızı öneririm.

YAN ETKİLERİ

Öncelikle, her besinde olduğu gibi ‘Doz’ların önemli olduğunu unutmayınız. ‘’Bütün maddeler zehirdir, zehirle ilacın tek farkı dozdur. ”

Günde en fazla 3-4 gram zencefil özü tüketmeyi önerilmektedir. 1-2 gram güvenilir dozdur. Hamileyseniz, günde 1 gramdan fazla zencefil özü tüketilmesi önerilmez ve mutlaka doktora danışılmalıdır. 2 yaşın altındaki çocuklara zencefil tavsiye edilmez.

 • İshale yol açabilir
  Zencefil çok miktarda tüketilirse ishale neden olabilir. Bağırsaklardan yiyecek ve dışkı geçişini hızlandırır.

 • Hamilelik sırasında güvensiz
  Günde 1000 miligramlık önerilen sınırın üzerinde zencefil tüketmek, düşük yapma riskini artırabilir. Doktora danıştıktan sonra tüketilmesi önerilir.
 • Kanamaya neden olabilir
  Zencefilin anti-trombosit özelliği mevcuttur.. Bu durumda aşırı zencefil alımı kanamaya neden olabilir. Ayrıca karanfil veya sarımsak ile tüketildiğinde aşırı kanama riskini daha da arttırdığı tespit edilmiştir. Kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız tüketimi tavsiye edilmez.
 • Kalbi problemleri olanları olumsuz etkileyebilir

Tansiyon ilaçları alanların zencefil alımından kaçınmasını tavsiye edilir. Yüksek dozda zencefilin kalp rahatsızlıklarını kötüleştirdiğine ve kalp atışlarında düzensizliklere yol açabileceği düşünülmektedir.

 • Safra problemi olanlar kaçınmalı
  Zencefilin safra üretimini artırabileceği düşünülmektedir. Tam net olarak bir kanıtı yoktur. Ancak, safra probleminiz varsa zencefilden kaçınmanızı tavsiye ederim

DUYGU UPÇİN

mustafa-denizlinin-hedefi-avrupa

Altay’da Mustafa Denizli şoku! Görevinden ayrıldı

pcr-testi

‘Pandemi artık doğal akışa mı bırakılıyor!’