in ,

Bahçeşehir Koleji öğrencilerinden alkışlanacak duyarlılık

Bahçeşehir Koleji İzmir 50. Yıl Kampüsünde eğitim gören lise öğrencileri, Amerika’da uygulanmaya başlayan “Best Buddies” adlı sosyal sorumluluk projesini kentte hayata geçirerek özel gereksinimli bireylerle eşleşip arkadaşlık kurdu, topluma uyum sağlamaları ve sosyal hayata katılmaları için örnek bir duyarlılık çalışmasına imza attı.

bahcesehir-koleji

Bornova Çiçekliköy’deki Bahçeşehir Koleji İzmir 50. Yıl Kampüsünde eğitim gören lise öğrencileri, öğretmenleri, psikolojik danışman Şerife Öksüz koordinatörlüğünde beş yıldır ülkemizde uygulanmaya başlanan, dünyada 53 ülkede, bir milyonun üzerinde gönüllüsü bulunan “Best Buddies” sosyal sorumluluk projesi için çalışma başlattı.

Proje kapsamında özel gereksinimli bireylerin, gönüllü lise öğrencileriyle karşılıklı ve eşit koşullarda arkadaşlık bağları kurması, kurulan dostluklarla topluma uyum sağlamaları ve sosyal hayata katılmaları hedeflendi. Bu doğrultuda, Özel Ufuk Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinin öğrencileriyle eşlenmesine karar verildi. Eşleşmeler, yaş, cinsiyet, ilgi alanları ve öğrencilerin ikamet ettikleri yer dikkate alınarak gerçekleştirildi.

EŞLEŞMEDE, DUYGUSAL ANLAR YAŞANDI

Kampüsteki konferans salonunda gerçekleştirilen eşleşme törenine, gönüllü lise ve eşleştikleri Özel Ufuk Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinin öğrencileri, İzmir Vali Yardımcısı Gökay Özkan, Bornova Kaymakamı Fatih Genel, Bornova İlçe Milli Eğitim Müdürü Kadir Kadıoğlu, okulun öğrencisi, Avrupa Trampolin Cimnastik Şampiyonası gençler sekronize finalinde ülkemize ilk madalyayı kazandıran Sıla Karakuş, yöneticiler ile öğretmenler katıldı.

Lise Müdürü Dr. Aylin Gil, projenin İzmir’de ilk kez hayata geçirildiğini vurgulayarak, “Öğrencilerimizin akademik yönden ilerlemesinin yeterli olmadığını, ulusal ve uluslararası sosyal sorumluluk çalışmalarında rol alarak kişilik gelişimlerinin de beraberinde planlanması gerektiğini bilen bir ekibiz. İçinde yer aldığımız ekosisteme katma değer sağlamak, bunun için de öğrencilerimizin bakış açısını genişletecek projeler gerçekleştirmek için özenle çalışıyoruz. Bu güzel projeye imza atan ve çok önemli dostluklar kuran öğrencilerimizle gurur duyuyorum” diye konuştu. Proje Koordinatörü Şerife Öksüz de, “Best Buddies projesi Amerika’da başlayan, son 5 yıldır ülkemizde de uygulanmaya devam eden bir sosyal sorumluluk projesi. Projede gönüllü öğrencilerimiz, özel gereksinimli bireylerle eşleşip; arkadaşlık kuruyor. Böylelikle özel gereksinimli kişilerin topluma uyum sağlama ve sosyal ilişkilerini güçlendirme misyonunu yükleniyor proje. Öğrencilerimizin topluma katkı sağlamak adına böyle duyarlı bir projede yer alması bizleri onurlandırdı.” dedi. Konuşmalar sonrası öğrencilerin eşleşmesinde duygu dolu anlar yaşandı.

 

hayata-ilmek-ilmek-bagli

Hayata ilmek ilmek bağlandı

hulya-ozdemir-nutku-uluslararasi-izmir-tiyatro-festivali-basvurulari-basladi

Hülya-Özdemir Nutku Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali başvuruları başladı