Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Çanakkale'de devam eden orman yangınıyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: "İlk tespitlerimize göre, son durumu henüz netleştirmemize rağmen tahminimize göre 300 hektarlık bir alan etkilendi. Yangın, Çanakkale'nin Eceabat ilçesine bağlı Kumköyü köyü yakınlarında saat 16.05'te tarım arazisinde başladı ve rüzgarın etkisiyle ormanlık alana sıçradı. Havadan 9 helikopter ve 6 uçakla müdahale edilen yangın, havanın kararmasıyla birlikte 1 gece görüşlü helikopter, 94 arazöz ve iş makinelerinden oluşan kara araçları ve 540 personelle kontrol altına alınmaya çalışılıyor."

Adıyaman'da konteyner kent yanında çıkan yangın korkuttu Adıyaman'da konteyner kent yanında çıkan yangın korkuttu

Bakan Yumaklı, yangınla ilgili çalışmaları yerinde inceledikten sonra şunları ekledi: "Bugün ülke genelinde toplam 42 orman yangını yaşandı, bunlardan 22'si orman içinde, 20'si ise orman dışında gerçekleşti. Eceabat'taki yangınla birlikte Uşak'ta da müdahale edilen bir yangın var. Diğer yangınlar kontrol altına alındı. Özellikle orman dışı alanlarda çıkan yangınların çoğunun dikkatsizlikten kaynaklandığını gözlemliyoruz."

Son olarak Bakan, hava şartlarının olumlu seyrettiğini belirterek, "Şu anda herhangi bir yerleşim yerinin tehdit altında olmadığını ve can kaybı yaşanmadığını bildirmek isterim. Ancak vatandaşlarımızı orman yangınları konusunda daha dikkatli olmaya davet ediyorum" dedi.

Kaynak: İHA