in ,

Bakan Ersoy: Kanal değil Çeşme Turizm Merkezi Projesi

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Çeşme’deki turizm projesini anlattı ve bunu Ege için yaptıklarını söyledi

bakan-ersoy-kanal-degil-cesme-turizm-merkezi-projesi

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, son yıllarda Türkiye’nin en popüler turistik şehri Kars’ı ziyaret etti ve giderken bindiği Doğu Ekspresi‘nde turizm projelerini anlattı. Ersoy, “Kanal Çeşme” olarak gündeme gelen projeyi ilk kez basından duyduğunu, kendi projeleri olan Çeşme Turizm Merkezi Projesi‘nde kanal olmadığını ifade etti. Bakan Mehmet Nuri Ersoy şunları söyledi:

‘SÜRDÜRÜLEBİLİR DEĞİL’

Kanal Çeşme adını ben de medyadan duydum. Bizim böyle bir projemiz yok. Biz turizm bölgesi yapacağız. Bu projeyi mayıstan önce açıklamayacaktık. Birileri bir proje ile ortaya çıkınca mecbur kaldık.

Turist kapasitesinin yüzde 40’ı Marmara, yüzde 40’ı Akdeniz, yüzde 10’u Ege ve yüzde 10’u Doğu’da. Doğru bir dağılım değil. Sürdürülebilir turizm politikası için bunun daha optimum bir dağılım olması gerekiyor. Ege Turizm Merkezleri adı altında Çeşme ve Didim’de iki proje üzerinde çalışma yaptık. Bu bölgede sadece iki aya sıkışan turizmi 12 aya açmak istiyoruz.

CANNES ÖRNEĞİ GİBİ

Çeşme projesi bölgesinde 230 hektar özel mülkiyet var. Bu bölgedeki işlenmiş ve yatırım alanı olan bölgeyi kamulaştırma kapsamından çıkardık. Geri kalan 190 hektarlık kısım kamulaştırılacak. Söz konusu parsellerin çoğu zaten vatandaşa ait değil, önceden holdingler tarafından satın alınmış. Diğer taraftan, proje bölgesindeki sahilin tamamında 100 metreden bin metreye kadar uzanacak bir alanı genel kullanım alanı yapıyoruz. Antalya’daki gibi otellere sahili tahsis etmiyoruz. Cannes gibi bir alan yaratmaya çalışıyoruz. Yani sahil bandından sonra yol olacak, sonra oteller olacak.

YATAY MİMARİ OLACAK

Bölgede yatay mimari uygulayacağız. Giriş artı iki kat yapılacak. Doğa dostu uygulama, çevre dostu sertifikası zorunlu olacak. Bölgede kullanılan kamu araçları ve toplu taşıma araçlarına elektrikli araç olacak. Çeşme Belediyesi ve sivil toplum kuruluşlarıyla görüşüyoruz. Açıkladığımız kamulaştırma alanları artmaz, azalır. Toplam proje alanının binde 5’ine kadar inebilir. Kıyıdaki kamulaştırma kaçınılmaz.

YARIŞMA YAPILACAK

Mayısa kadar alanı tespit edeceğiz. Sonrasında STK’larla bunları paylaşacağız. Bir yarışmayla, mimari grupla projeyi yerleştireceğiz. Komisyon oluşturacağız. 2021’in sonunda her parsel için ayrı açık ihale yapılacak. En yüksek katılım payını veren alacak. Tahsislerden 1 milyar dolar civarında bir gelir beklentimiz var. Hastaneler, okullar gibi alt yapıları bu parayla biz yapacağız. Projenin emsalsiz olmasının nedeni tamamının Hazine arazileri üzerinde yapılması.

Bu projelerden gelen paraları Kemeraltı Projesi’ne de finansman olarak aktaracağız. Yakın yerlerdeki ören yerlerine de kaynak aktaracağız. Biz bunu Ege için yapıyoruz.

PROJEDE NELER VAR?

– 20 golf sahası.
– Nitelikli spor tesisleri. (Kamp yapacak kulüpler için küçük stadyum.)
– Toplam 100 bin yatak kapasiteli oteller.
– Kongre merkezleri.
– Film stüdyoları.
– Tema park. (Disneyland gibi.)
– Opera, tiyatro, güzel sanatlar için merkez.
– Ege’nin en büyük müzesi.
– Kamulaştırma alanından çıkarılan köy ve ekili alanlarda tarımsal turizm alanı ve doğa turizm alanları, lavanta bahçeleri.
– Uluslararası tescilli bisiklet rotaları. (Avrupa’nın bisikletten elde ettiği gelir 44 milyar Euro ve en iyi rotalar Türkiye’de.)
– Turizm teknik meslek liseleri.
– Yat limanları.
– Bilişim teknolojilerinin uygulanacağı serbest bölge.
– Motosporları pisti.

siyaset-akademisi-rekoru-izmirden

Siyaset Akademisi rekoru İzmir’den

torbalida-pompali-dehseti

Torbalı’da sokak ortasında ‘pompalı’ dehşeti!