in ,

Bakan Koca açıkladı! Yeni tedbirler alınacak mı?

Sağlık Bakanı Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu ile gerçekleştirdiği toplantı sonrası basın mensuplarının karşısına geçti.

bakan-koca-alinan-yeni-tedbirleri-acikliyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu ile gerçekleştirdiği toplantı sonrası basın mensuplarının karşısına geçti ve toplantıda alınan kararları açıkladı.

Bakan Koca; “Bu mücadelede iyimserlerin, küçük zorluklardan yılmayanların, başkalarının sağlığını kendi sağlığı gibi gözetip kollayan özverili insanların mücadelesidir. Emek verenleri, sağlık camiamız adına kutluyorum. Günün sonunda kazanacak olan iyiliktir.

Salgın gündemi ciddiyetini koruyor.Vaka sayısındaki artışlar ile tedirginlikler yaşamaya başladık.Hastalığın gündemden düşmesi mümkün görünmüyor. Yapmamız gereken tedbire uygun seçenek aramaktır.

Virüsün yayılma hızının yavaşladığı düşüncesi yanlıştır. Hasta etme gücünün zayıfladığı görüşü bilimsel değil.

Maske kullananların bir kısmının dikkatli olmadığı görülmektedir. Günlük maskeler ertesi gün koruyucu olmaz.

“VAKALARIN ÇOĞUNLUĞU İSTANBUL’DA”

İstanbul’da toplam vakalar yüzde 53,74. Ankara, Gaziantep, Konya, Diyarbakır’da artış var. En fazla vaka 25-45 yaş arasında görülüyor.

VAKALARIN EN DÜŞÜN OLDUĞU İLLER

Gümüşhane, Tunceli, Kars, Bartın, Burdur” dedi.

Salgın toplumumuzda dramatik etkiye yol açmıştır. Psikolojik hayatımız, hastalık gündemiyle sınırlanmıştır. Gündelik hayattaki değişme, izole bireysel yaşam ruhsal gerilimi artırmıştır. Bu bize yaş arttıkça daha dikkatli olmamız gerektiğini gösteriyor. 1 aylık süre içinde zatüre gelişen vakaların ortalama yaşlarını göstermiş oluyor. Baştan yaş ortalaması 36 iken giderek daha yaşlı gruba çıktığını görüyoruz. Bu grafik bize 20 yaş altı ve 65 yaş üstü vatandaşlarımızda hastalığın şuan için daha az görüldüğünü görmüş oluyoruz. Virüsün erkeklerde ileri yaşlarda daha çok görüldüğünü görmüş oluyoruz.

İLAÇ TEDAVİSİ

Ne kadar erken dönemde başlanır. Kendi yayınlarımızı, kendi vakalarımızın sonuçlarından elde ettiğimiz sonuç; Erken dönemde bu ilacın faydalı olduğu. Almanya ise bu ilacın zorunlu olarak her hastaya uygulanmamasını tercih ediyor. Yarın bilimsel olarak giden bakan arkadaşımızın da bir sunumu olacak. Bu sunumdan sonra kaygının ortadan kalkacağını düşünüyorum.

travel-turkey-bu-yil-online

Travel Turkey bu yıl hem fiziki hem online

corona-korona-virus-test-kit-vaka-olum-vefat-death

Test sayısı 3,5 milyona yaklaştı: 19 can kaybı var