in ,

Bakan Koca, alınan yeni tedbirleri açıklıyor

Bilim Kurulu toplantısının ardından koronavirüs ile ilgili son gelişmeler ve alınan yeni tedbirler açıklandı.

bakan-koca-alinan-yeni-tedbirleri-acikliyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından basın açıklaması yapıyor. Bakan, Koca, ‘’Salgının üstesinden geleceğimize duyduğumuz inancın arttığına inanıyorum.” dedi.

Bakan Koca; “Salgının üstesinden geleceğimize duyduğumuz inancın arttığına inanıyorum. Gösterdiğiniz dayanışma için şükranlarımı arz ediyorum. Ramazan ayı ve ardından açılışları yapılan bazı sağlık yatırımlarının son hazırlık sebebiyle huzurlarınıza daha az çıktım. Ülkemiz başarıya yönetim iradesi ve milletçe mücadelesi sonucu ulaşmıştır.” dedi.

Yeni normalleşme dönemi

Sağlık Bakanı Koca; “1 Haziran itibariyle yeni bir sürece girdik. Bu sürece normalleşme süreci diyoruz. Planlı adımlarla ilerliyoruz. 6 Mayıs’ta yaptığımız konuşmada salgınla mücadelede 1. dönemimize girdiğimizi dile getirmişti. Bu süreçten sonra 2. döneme girdik. Dünyanın şu anki refah düzeyi 6 aylık süreçten çok kötü bir döneme düşmüştür. Salgınla mücadelede tedbirlere uymanın, sağlımız yanı sıra bu bakımdan yana büyüktür. Tedibrlere uymak, sağlığımız sürecini ele almak, aynı zaman da ülkemizin refahını artırmakla sorumlu kurumların önünü açmak anlamına geliyor. Yeni takvim başladığında öğrencilerimiz için tümüyle güvenli şartları hazırlamış olmalıyız.

Yaşlılara sokağa çıkma özgürlüğü

Yaşlılarımızın kısıtsız şekilde sokağa çıkabilecekleri şartları uyacağımız tedbirlerle bizler sağlayacağız. Şimdi tedbirlere uyarken sorumluluk alanımız öncekinden daha büyüktür.

Planlı şekilde normal şartlar

Salgının sona erdiği inancıdır. Tedavide elde ettiğimiz başarıya güvenerek hastalığın ciddiyetinin unutulmasıdır. Risk grubunda olanların tedbirleri gevşetmesidir. Normal şartlara dönmediğimizi, ancak planlı şekilde normal şartlara dönmeye çalıştığımızı unutmamalıyız. Salgına karşı koruyucu kalkanımız, bizi dokunulmaz kılacak tedbirimiz bellidir. Evden çıktığımız durumda maske takacağız, karşılaştığımız insanlarla 1,5 metre mesafeyi koruyacağız. Ellerimizi sürekli yıkayacağız. Hepimizi üzeceğini bildiğim bir konuyu açmak zorundayım. Bu güne kadar 4 588 hastamızı kaybettik. Hiçbirimiz tedbirlere de “Daha başarılı olsaydık, vefat sayımız değişmezdi” diyemezdi.

“Kontrollü hayat”

Maske ve 1,5 metre mesafe her ikisi birlikte uyulması gereken tedbirlerdir. 2 s nden biri koruyu tedbir olamaz. Maske kullanımı daha yaygınken sosyal mesafe kuralına uyulmadığını biliyoruz. Mesafe kuralına uyulması gereken durumlar Bilim Kurulu ve Bakanlık tarafından yapılmıştır. Normalleşme sürecinin hayat tarzına ” kontrollü hayat” adı verildi. Maske, sosyal mesafe ve kişisel temizlikle dikkattir.

Maske ve mesafe kuralı

Pek çok işyeri faaliyete başladı. Tedbirlere uymalıyız. Restoranlar açıldı. Mümkünse 3-4 kişi oturmamalıyız. Hatırdan çıkarmamalıyız. Normalleşme süreci eski alışkanlıklarımıza dönmek değildir. Tedbirlere uymazsak başa dönebiliriz. Maske ve mesafe kuralını ihlal edenlere sosyal mesafe ötesinde mesafeli davranın. Bu hakkınızı kullanın. Bugüne kadar toplum olarak büyük bir feraset gösterdik. Bunda kontrollü sosyal hayatı uygulamaya geçirmemiz büyüktür. Şimdi tedbirlere daha ısrarla uymalıyız. Demekki hastalık yayılım açısından daha gizli imkana sahiptir.

AVM’ye gittiğinizde 3 saatten fazla kalmayın

Kontrollü sosyal hayat dönemi için Bilim Kurulu ve bakanlığımızın rehberlerinden bahsettim. Bu rehberler farklı üretim yerlerindeki yerlerden iş yererine kadar salgına uyması gereken kurallardır. AVM örneğini vermekj istiyorum. AVM girişlerinde kalabalık oluşması engellemeli. Bilim Kurulumuz, AVM girişlerinde ateş ölçümü yapılmasını, ateşi yüksek kişinin AVM’ye alınmaması gerekmektedir. AVM ve iş yerlerinin çalışan kişi sayısı belirlenmiştir. İş yeri ve AVM’lerin bu tedbirleri alması gerekmektedir. Asansörlerin 3’te 1 doluluk oranına izin verilmelidir. Sizden ricam AVM’ye gittiğinizde 3 saatten fazla kalmayınız.

super-lig-ekibine-sok-avrupadan-1-yil-men.fw

Süper Lig ekibine şok: Avrupa’dan 1 yıl men!

bakan-koca-acikladi-iste-koronavirus-ile-mucadelede-son-gelismeler

Hastanelerde normalleşme başlıyor