in ,

Bakan Koca Kurban Bayramında alınacak tedbirleri açıkladı

Bakan Koca’dan Bilim Kurulu toplantısının ardından Kurban Bayramında alınacak tedbirleri açıkladı

bakan-koca-alinan-yeni-tedbirleri-acikliyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından Kurban Bayramında alınacak tedbirleri açıkladı.

İşte o tedbirler:

Kurban Bayramı’nı mevcut şartlarda ruhuna en yakın şekilde yaşamanın yolunu biliyoruz. Gelenek ve göreneklerimizle bayramı daha da zenginleştiriyoruz. Bayramın ruhuna uygun olan bayramı sosyal dayanışma içerisinde geçirmemizdir. Kurban Bayramı’nda gerekli dikkati göstermezsek bu bizlere ağır bir vebal yükler.

BAYRAM TEDBİRLERİ

1. Gruptaki tedbirler

Kurbanlık alışverişleri belediyeler tarafından belirlenen yerlerden yapılmalıdır.

Müteriler ve satıcılar arasında el sıkışma usulü ile pazarlık yapılmamalıdır.

Kurbanlar belediyelerin belirlediği yerlerde kesilmelidir

Kesim en az katılımla yapılmalıdır

Maske mesafeye dikkat edilmelidir

2. gruptaki tedbirler namazla ilgilidir

Bayram namazı ve Cuma namazı cemaatle kılınacak.

Abdest evde alınmalıdır, cami şadırvanında bırakılmamalıdır

Bayram ve Cuma namazına herkes kendi seccadesiyle gitmelidir.

Vaaz ve namaz süreleri kısa tutulmalıdır.

Namaz sonunda cemaat düzenli şekilde dağılmalıdır.

3. gruptaki tedbirler bayram günlerinin nasıl geçirilmelisiyle ilgilidir

65 yaş ve üzeri lütfen bayram namazına gitmesin

mezar ziyaretleri arefe ve bayram günleri sonrasına ertelenmelidir.

Bayramlaşmalar mümkün olduğu kadar telefonla yapılmalıdır.

Bayram boyunca hasta ziyaretinden uzak durulmalıdır

El öpmeyi, tokalaşmayı gelecek bayramlara erteleyeceğiz.

Bildiğiniz gibi baştan itibaren yapılan değerlendirilmelerde kurban bayramında kısıtlama gündeme getirilmemiştir. Ramazan bayramında uygulanan kısıtlama nedeniyle günlük vaka sayıları yüzde 15 azalmıştır. Yoğun bakıma giren günlük hasta sayısında yüzde 19 düşüş gerçekleşmiştir. Bunlar kısıtlarla birlikte gönüllü katılıma dayalı sonuçlardır. Kurban Bayramında işi  böyle ciddiye alalım ki bayram sonrasında gözümüz vaka tablosunda olmasın. Gerilersek toparlaması büyük çaba büyük dikkat istiyor. Yeni vaka sayılarını tekrar 1000’in altına çekmemiz 33 günü almıştır. Bu örnekleri vermekteki amacım işin kolay ve zor taraflarını görmenizdir.

DSÖ’nün son günlerde uyardığı yönde Eylül’de 2. dalga başlangıcı ise ekonomi açısından risktir. Salgınla mücadele bir ülkenin bütün insanlarının katılımıyla gerçekleşir. Mücadele bir süredir. Ciddi artışların olduğu illerimizde alınan önlemleri bakanlık olarak son derece isabetli buluyoruz.

“TEST KİTLERİNİN DOĞRULUK ORANI YÜZDE 90’DIR”

Son günlerde medyada ve sosyal medyada dolaşan birkaç konu var. Test kitlerimizin doğru sonuç verme oranının yüzde 40 olarak öne sürülüyor. Bu oran yüzde 90’ın üstündedir. Bir amerikan şirketinin rüşvet verdiği öne sürülüyor bu konu bakanlığımızca soruşturuluyor.  Görev değişimlerinin bir araya gelmesinin özel bir anlamı yoktur. Bunlar olağan sonuçlardır.

SORU-CEVAP

-Türkiye’de 2. dalga bekleniyor mu?

Dünyada önümüzdeki dönemde 2. dalga beklentisi var. Bazı ülkelerde vaka sayıları daha da artıyor. Burada dünyanın beklediği 2. dalga erken dönemde şu günlerde bu döneme daha iyi bir geçiş yapmamız gerekiyor. Bu günleri bizim çok iyi değerlendirmemiz ve yayılımı önleme çabası içinde olmalıyız.

-31 Ağustos’ta okullar açılacak mı?

Okulların açılmasıyla ilgili geçen toplantıda ifade etmiştim. Okulların açılma takvimi 31 Ağustos. Eğitim bu tarihte başlayacak. Bu eğitimin uzaktan eğitim tarzında mı karma eğitim tarzında mı olacağı bakanlıklar irtibat halinde çalışıyorlar. İl bazlı farklılıklar olursa vaka durumuyla ilgili o illerle ilgili değişiklikler olabilir. Bu eğitimin nasıl olacağına ilişkin önümüzdeki haftalarda açıklaması yapılmış olur. Alınabilecek tedbirlerde netleştiriliyor.

-Aşı çalışmaları

Zannediyorum önümüzdeki 6 ayda, yılın ilk çeyreğinde aşının geliştirilmesi mümkün olabilir. Önümüzdeki 4 hafta içerisinde dünyada bir gelişme olabilir.

“10 BİN KİŞİDE 26 KİŞİ BELİRTİ GÖSTERMEDEN ARAMIZDA DOLAŞIYOR”

10 bin kişide 26 kişi pozitif vaka olarak, belirti göstermeden aramızda dolaşıyor. 80 kişi de bağışık. Dolayısıyla mesafe ve maskenin ne kadar önemli olduğunu göstermek gerekiyor.

Yeni normalleşmeyle birlikte özel hastaneler ve kamunun bazı hastaneleri Kovid’li hastalara bakmamayı dolayısıyla bu hastaları pandemi hastanelerine almamız söz konusu oldu. Bu nedenle bazı hastanelerimizdeki doluluk oranı diğer hastanelere göre fazla oldu. Ankara’daki yoğun bakım doluluk oranı yüzde 67 oldu.

65 yaş üstü vatandaşlar için kısıtlamalar devam edecek mi

Bu süreçte kurallara uyma konusunda en çok büyüklerimiz hassasiyet gösterdi. Bu süreçte harfiyen kurallara uydular. Biz onları ihmal etmiyoruz. Onları korumak için hassasiyet içindeyiz. Bayram sonrası erken dönemde bu kısıtlamaları kaldırmak noktasında bilim kurulunun önerisi var.

HaberGlobal

focali-kadinlar-hakkimizdan-vazgecmiyoruz-dedi

Foçalı kadınlar, “Hakkımızdan vazgeçmiyoruz” dedi

super-lig-12-haziranda-basliyor

Süper Lig’de flaş gelişme! Küme düşme bu yıl yok!