in ,

Bakan Koca: Sosyal hayat için kontrolü ele alıyoruz

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından koronavirüs ile ilgili son gelişmeler ve alınan yeni tedbirlere ilişkin açıklamalarda bulundu.

bakan-koca-yeni-gelismeleri-aktardi

Sağlık Bakanı Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından kameraların karşına geçti, koronavirüsle mücadeleyle ilgili alınan yeni tedbirler hakkında bilgiler verdi.

Bakan Koca; “Türkiyemiz korona virüsle mücadelenin ilk dönemini tamamlamıştır. Dünyada salgının hızı kesilmiş değil. Türkiye’de ise vaka 4 haftada zirveye ulaştı ve düşüşe geçti. Altını çizerek ilave etmek istiyorum. Şuanda korona virüsle mücadelenin 2. döneminin ilk günlerindeyiz.  Başarı bazı koşullara bağlıdır. Tedbir almak ve uymak başarının garantisidir. Tedbirlere uyulmasaydı bulunduğumuz noktaya gelmemiz söz konusu olamazdı. Yaşama alanımız genişliyor ama aynı tedbirleri geniş alanda uygulamaya geçiyoruz. Sosyal hayat için kontrolü elimize alıyoruz. Her mücadelenin mutlaka bir ödülü vardır. Tüm dünyanın model almaya çalıştığı başarının sahipleri olarak, 83 milyon bu başarının ödülünü almayı hak ediyor. Başlayan yeni dönem tipik bir normalleşme dönemi değildir. Kısıtların biraz esnediği dönemdir. Kısmen özgürleşmedir. Yeni dönem tedbirlerle özlemlerin sentezidir.

2. dönemin adı kontrollü sosyal hayat

Hassas davranmazsak serbestlik yeni mecburiyetlere yol açar. Risk devam etmektedir. Kontrolün kaybı 2. dalganın davetçisi olacaktır. Bunu birçok ülkede gördük. Salgın yeni ölümlerle ilk başarıları adeta sıfırladı. 2. dönemdeki hedefimiz hastalığın önündeki fırsatları ortadan kaldırmak ve hayatı yeniden düzenlemektir. Yeni döneme isim vermeyi uygun görüyoruz. İsim bize mücadelemiz için fikir verecektir. Bu isim ‘Kontrollü Sosyal Hayat’tır. Bu dönemde uygulanacak 2 kural var. Birincisi dışarı çıkacaksak maske kullanacağız, ikincisi sosyal mesafeyi ayarlayacağız. Sosyal mesafeyi ayarlayamazsak maske işe yaramayacaktır. Tüm insanlık salgına karşı zorunlu olarak benzer yaşamaktadır. Biz yeni hayata öncülük edebiliriz. Test kapasitemizi artıracağız. Filyasyonu her vakada titizlikle uygulayacağız.  Toplu mekanlarda düzenli taramalar yapacağız. Eskisinden daha fazla dikkatli olacağız. Hedefimiz yeni hasta sayısının, yeni vefat sayısının sıfır olduğu bir tablo. Hedefimiz; başarıda istikrar, riske karşı tam kontrol, net sonuç. ” dedi.

Bilim Kurulu’nda görüşülen TFF kararıyla ilgili herhangi bir görüşmemiz olmadı bugün. Özellikle futbol hassas bir konu. Geniş kitleleri ilgilendiren bir alan. Burada kararı vermesi gereken federasyonun olduğunun altını çizmiştim. Federasyonun özgür iradesiyle kendi kararını verebileceğini söylemiştim. Biz şu dönemde federasyonun bir sağlık kurulu olduğunu biliyoruz. Kendilerinin bir çalışması olduğunu da biliyoruz. Özgür kendi iradeleriyle federasyon zaten verdi. Bundan sonraki sorumluluk da federasyonundur. Federasyon bu kararı alıyorsa sorumluluk da federasyonundur.

Hafta sonları sokağa çıkma yasağı olacak mı?

Bu hafta sonu sokağa çıkma yasağının devam ettiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Önümüzdeki haftalarda da bu tedbirlerin devamından yana olduğumuzu söyleyebilirim.” dedi.

 

goztepe-genclere-guvenemedi

Göztepe’de koronavirüs testleri belli oldu!

maske-fiyatlari-ve-nerede-satilacagi-belli-oldu

20-65 yaş için 10 günde bir 5’li ücretsiz paket uygulaması