in ,

Bakan Koca’dan normalleşme adımında yeni açıklamalar!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bakanlık Bilkent Yerleşkesi’nde Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu.

bakan-koca-yeni-gelismeleri-aktardi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Bakan Koca; 10 Mart’ın üzerinden 8 hafta geçti. Bu salgının 21. yüzyılın tarihine geçecek büyük bir olay olduğundan artık çok eminiz. 8 haftalık mücadele uzun ve yorucu değildir. Tedbirlere uyarak geçirdiğimiz 8 haftadan sonra riskli bir gün bile tabloyu değiştirebilir. Karıştığımız kalabalıktan, girdiğiniz kuyruktan salgın yeniden uç verebilir.  Koronavirüs salgını 2. Dünya savaşından sonra tüm dünyanın konusu olan ilk olaydır. Koronavirüs salgını bugüne kadar aynı anda tüm kıtaları tutan ilk salgındır. İnsanlık daha önce böylesiyle karşılaşmamıştı. Salgın bizi izole olmaya, kontrollü yaşamaya zorluyor.

Bakan Koca, kovid-19’la mücadele ile ilgili olarak, “Tedbirlere uyarak geçirdiğimiz 8 haftadan sonra, riskli bir gün bile tabloyu değiştirebilir. Kovid-19 ile mücadelede iyileşen hasta sayımız, toplam hasta sayımızın yüzde 70’ine ulaştı. 141 bin 475 hastamızdan 98 bin 889’u sağlığına kavuştu. Günlük test kapasitemiz 50 bine ulaştığı halde, hastalığın gerilemiş olması sebebiyle bu düzeyde test ihtiyacı doğmuyor.Sayıları 6 bin 239’a ulaşan filyasyon ekiplerimiz, ilk vakadan bugüne riskli, yani 1 hastayla teması olmuş 722 bin kişiye ulaştılar.” dedi.

Salgın kontrol altında

Bakan Koca; Salgının 5. haftasından itibaren istikrarlı bir iyileşme içindeyiz. Şu anki şartlarda salgın kontrol altında. Virüse fırsat tanırsak, bir ay öncesine dönmek ihtimal dahilindedir. Örnek olduğumuz dünyaya bu kez ders olabiliriz. Dışarıya maskesiz çıkmak, yarı açık şekilde maske kullanmak sorumlulukla bağdaşmaz.

Tedbirleri elden bırakmayın!

Virüsten korunmamızı sağlayacak kuralları askıya alarak alışveriş kuyruğuna girmek, pazar yeri kalabalığına tedbirsiz karışmak risktir. Yeni hayatımızda kuyruklar, AVM, stadyum, pazar yeri kalabalıkları, üç kişinin oturduğu koltuklar, tam kapasite çalışan asansörler olmamalıdır.

Yeni süreç: Kontrollü sosyal hayat

Kontrollü Sosyal Hayatın size kesin olarak önerdiği şey, ‘Bir şey olmaz’ cümlesinin üstünü çizmenizdir. Kontrollü Sosyal Hayatın başarıyla uygulanması, sosyal alanın, salgın şartlarına göre yeniden düzenlenmesiyle mümkün olacaktır.Kontrollü Sosyal Hayat döneminde yerel yönetimlerden özel sektöre tüm taraflara sorumluluk düşmektedir. Bu döneme tam olarak girebilmiş değiliz. Geride bıraktığımız 8 hafta, eğer bugünlerde dikkatsiz davranırsak, gelecek için fazla anlam ifade etmeyebilir. Hayat Eve Sığar uygulamasının kullanıcı sayısı bugün itibariyle 10 milyonu bulmuştur. Salgını kontrol altına aldık.

İkinci dalga mı geliyor

Sosyal hayatımızı kontrol altına alırsak güzel günler göreceğiz. Bayramdan sonra kontrollü olmak kaydıyla yurt dışından gelişleri olabildiğince test yaparak, bu dönemi daha sağlıklı götürme eğilimindeyiz. Tedbirlere uyma noktasında gayret içinde olursak yeni bir salgının, ikinci dalganın olma durumunu önlemiş oluruz.

Bayramda süreç nasıl olacak?

Bayramdan sonra kontrollü olmak kaydıyla yurt dışından gelişleri olabildiğince test yaparak, bu dönemi daha sağlıklı götürme eğilimindeyiz. Ramazan bayramında sokağa çıkma kısıtlaması henüz bilim kurulunun gündemine gelmedi. Camilerin ibadete açılması bilim kurulunun gündeminde olmadı, salgının seyrine göre önümüzdeki günlerde gündeme gelebilir. “

can-dundarin-bodrumdaki-villasina-kacak-sorusturmasi

Can Dündar’ın Bodrum’daki villasına ‘kaçak’ soruşturması

hijyen-kurallarina-uyanlar-odullendirelecek

Hijyen kriterlerine uyan işletmeler ödüllendirilecek