in ,

Bakan Koca’dan önemli artan vaka sayısı açıklaması: Artan varyantlara karşı güçlü silahımız var

Delta varyantı ve aşılama çalışmaları, bugün bir araya gelen Bilim Kurulu’nun ana başlıklarını oluştururken toplantı sonrası Bakan Koca, gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu

bakan-koca-en-az-bir-doz-asi-yaptiranlarin-orani-yuzde-70i-gecti

Türkiye’de aşılama hızla devam ederken koronavirüste (corona virüsü) yeni gelişmeler yaşanıyor. Birçok ülke, Delta varyantı ve Delta Plus varyantı şoku yaşarken Türkiye’de ise 753 kişide görülmüştü. Delta varyantı ve aşılama çalışmaları, bugün bir araya gelen Bilim Kurulu’nun ana başlıklarını oluştururken toplantı sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, gündeme dair önemli açıklamalarda bulunuyor.

Bakan Koca’nın konuşmasından satır başları şöyle;

İllerimizde hedef nüfusun aşı olma oranlarını günlük ve aşı doz uygulamalarını anlık olarak sizlerle paylaşıyoruz. Haritada rengi maviye dönen illerimiz bizi heyecanlandırıyor.

Umuda giden yolda meşalelerimiz maviye dönen illerimiz. Son 1 haftada vaka sayılarında yükselme eğilimi var. Eski ve acı tecrübelerimiz bunu kontrol etmenin maliyetli olduğunu gösteriyor.

Maalesef vaka sayısı artan illerimizle aşı oranı düşük olan illerimizde benzerlik var. Önümüzde bir İngiltere örneği var. Salgın bitme noktasına gelmişken bir anda on binlerce vakayla karşılaştılar.

Sevindirici olan, artan vaka sayıları vefat sayılarını şimdilik artırmıyor. Koronavirüs tabiatı gereği mutasyona uğruyor ve varyantları bulaşma hızını ya da hasta etme kabiliyetini artırabiliyor.

Artan varyantlara karşı elimizde aşı silahının yanında bir de tedbirlere uyum gücü var. Önümüzdeki günler özlemle beklediğimiz bayramın hemen öncesi. Bayramda bir araya gelirken kesinlikle tedbirlerden taviz vermemeliyiz.

Kapalı ve havalandırması sınırlı olan alanlarda kalabalıklara karışmamalı, bayramı kendimize ve sevdiklerimize zarar veren hale getirmemeliyiz. Bu bayram tedbirlere uyar ve aşımızı olursak el öpüp birbirimize sarılmadan geçireceğimiz son bayram olacak.

AŞI UYGULAMASINDA GÜNCELLEME

Bilim Kurulumuz aşı uygulaması konusunda da bazı güncel gelişmeleri değerlendirdi. Birinci doz aşısını tamamlanan vatandaşlarımız için Sinovac aşısı olanlar 2. doz aşılarını 4 hafta sonra, BioNtech aşısı olanlar ise 2. doz aşısını ise ilk dozdan 3 hafta sonra olabilirler. Günü gelmişse randevunuzu alarak aşı olmaya gidebilirsiniz. Hedefimiz bayrama güvenle girmek için bayrama kadar 1. ve 2. doz aşılarımızı olmaktır.

Aşı programımızın başarısına rağmen vakalarda artış eğilimi var. Elbette yeniden kısıtlamalara ihtiyaç olacak bir gündemde değiliz ancak tedbirlere uymaz ve aşımızı olmazsak telafisi güç günlerle karşılaşabiliriz.

barcelona-yeni-transferi-sertac-sanliyi-resmen-duyurdu

Barcelona, yeni transferi Sertaç Şanlı’yı resmen duyurdu

urlada-yangin

İzmir’de korkutan orman yangını!