in ,

Bakan Koca’dan vaka artışları sonrası açıklamalar!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu üyeleri ile yapılan toplantının ardından normalleşme sürecinin ardından yaşanan vaka artışlarını değerlendirdi

bakan-kocadan-flas-aciklamalar

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bugün gerçekleştirdiği Bilim Kurulu toplantısının ardından kameraların karşısına geçti. Bakan Koca, “Türkiye, 1 milyon kişi başına 51 vefat ile 47. sırada ve yine 1 milyon kişi başına 2151 vaka ile 81 sıradadır. Henüz virüse karşı aşı geliştirilemedi. Bu gerçek bizi daha tedbirli olmaya itiyor.

Dünya insanı henüz gönülleri müsterih edebilecek bir zafer elde edemedi. Dünya en yüksek günlük vaka sayısını 7 Haziran’da gördü. Henüz doğrudan etkili bir ilaç bulunamadı, aşı geliştirilemedi.

Her mesajımda sizleri durumdan bilgilendirmeye, risklere karşı uyarmaya çalışıorum. Haziran ayı ile birlikte başlattığımız normalleşmenin eski hayat tarzına dönüş olmadığını ısrarla vurguladım. Toplum hayatının vazgeçilmez gereklerinin farkındayız. Üretim devam etmek zorunda, eğitim, ulaşım, ticaret, turizm ve bütün hizmet sektörlerinin canlı olması toplumun geleceği için vazgeçilmez unsurlar.

Hafta sonları vatandaşlarımızı açık havadan mahrum ettik, şehirlerarası ulaşımı kısıtladık. Gençlerimizden ve büyüklerimizden evlerinde kalmalarını istedik.

Gencimiz, yaşlımız maskeye, mesafeye, temizliğe dikkat ederek bu toplumsal harekete güç kattı ve sonuç aldık. Sağlık personelimizin fedakarca çalışması ve güçlü sağlık altyapımız bize bir başarı hikayesi yazdırdı. Kara göründü ama deniz hala dalgalı.

Ekonomik, sosyal yönden normalleşme bir zorunluluktur. Bilinçli, istikrarlı, kararlı adımlarla ilerledikçe dalgalardan, dalgalanmalardan korkmayız.

Son günlerde yaşanan vaka artışları ve yoğun bakımda tedavi gören kişi sayısındaki artış kontrol altında. Virüsün şiddetini düşürdüğüne dair bir kanıtımız yok vakat hastalarımızın hastalığı geçirme şiddeti düştü. Yeni vakalarda pnömoni görülme durumu azaldı.

Normalleşme sonrası en çok vaka görülen il Gümüşhanei en az vaka görülen il Kilis oldu. Son bir ayda İstanbul’da 620 civarında. Son bir ayda İzmir’de günlük ortalama vaka sayısı 32” dedi.

manisada-faslilari-zorla-evlendirmeye-calisan-orgutte-feto-detayi

Manisa’da Faslıları zorla evlendirmeye çalışan örgütte FETÖ detayı

bakan-koca-acikladi-iste-koronavirus-ile-mucadelede-son-gelismeler

Bakan Koca İzmir’de görülen vaka sayısını açıkladı