in , ,

Bakan Kurum: Cumhuriyet tarihinin en büyük afet konut seferberliğini yürütüyoruz

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum deprem felaketinin 18. gününde Adıyaman İl Afet Koordinasyon Merkezi’nde son durum ile ilgili açıklama yaptı

bakan-kurum-cumhuriyet-tarihinin-en-buyuk-afet-konut-seferberligini-yurutuyoruz

Bakan Murat Kurum: “Depremin ardından 18. gün itibariyle 3 günde 7 bin 222 konut ve 36 dükkanın konut sözleşmesini gerçekleştirerek Cumhuriyet tarihinin en büyük afet konut seferberliğini yürütüyoruz” dedi.

Bakan Kurum’un diğer açıkları ise şöyle; ”
-“Kalıcı konutları vatandaşlarımıza söz verdiğimiz şekilde 1 yıl içinde yapacağız”
-“Adıyaman’ın hasar tespit değerlendirmesinde, 20 bin 980 binada 56 bin 685 bağımsız bölümün yıkık, acil yıkılacak değerlendirmesini yaptık. 164 bin 321 bina ağır hasarlı”
-“Gerek malzeme tedariki, gerek en sağlam doğru alanda, çocuklarımızın geleceğini ve şehrin kültürünü koruyacak şekilde planlarımızı yapıyoruz”
-“Şu anda Cumhuriyet tarihimizin en büyük afet konut seferberliğini başlattık. Şehrimizin 100 yılını da planlayacak afetlere dirençli bir anlayışla yapıyoruz”
-“Adıyamanlı kardeşlerimizin ne ihtiyacı varsa bu anlayışla ülkemizin en iyi mimarlarıyla, tasarımcılarıyla bu süreci yürütüyoruz”
-“Zemin + 3 katı geçmeyecek bir yapılaşmayı hayata geçireceğiz. Şehrin tüm kültürel değerlerini birlikte ayağa kaldıracağız”
-“Cumhurbaşkanımızın açıkladığı 200 bin konut projesini bilim insanlarımızla çalışmalarımızı yürütüyoruz”
-“Köydeki vatandaşlarımızın köydeki yaşamını sürdürebilmesi amacıyla hassas bir süreç yürütüyoruz. Burada 10 bin köy konutumuzu, 70 bin köy evimizi buradaki tüm ihtiyaçlarını gerçekleştirecek şekilde hak sahibi vatandaşlarımıza teslim edeceğiz. Bu süreci inşa ederken eski yerleşim yerline yönelik detaylı çalışma yapıyoruz”
-“Şehrin kuzeyinde Karadağ bölgesinde master plan hazırlıyoruz. Doğusunda yine Beşpınar bölgesi dediğimiz yerlere konutlarımızı yerleştireceğiz.”

(İHA)

savas-ucagi-dustu-1-olu

Savaş uçağı düştü: 1 ölü

bakan-soylu-5-ayri-yikici-depremin-olusturdugu-sonuclarla-karsi-karsiyayiz

Bakan Soylu: 5 ayrı yıkıcı depremin oluşturduğu sonuçlarla karşı karşıyayız