in ,

Bakan Kurum: İzmir’de acil yıkılacak ve yıkık bina sayısı 309

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İzmir Afet Koordinasyon Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantı sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

bakan-kurumdan-esya-aciklamasi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İzmir Afet Koordinasyon Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantı sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Depremin üzerinden 8 gün geçtiğini belirten Bakan Kurum, ”8 gün boyunca, AFAD İzmir İl Müdürlüğü’müzde hep birlikte şeffaf, katılımcı ve sürdürülebilir bir kriz yönetimini başarıyla yürütüyoruz. Bakanlarımızla, bakan yardımcılarımızla, vekillerimizle, büyükşehir belediye başkanımızla, belediye başkanlarımız, diyanet işleri başkanlığımız, AFAD’ımız, UMKE, Kızılay, sivil toplum kuruluşlarımız ve mesai arkadaşlarımızla birlikte son derece uyum içerisinde çalışıyoruz. İstisnasız bütün kurumlarımız, belediyelerimiz sahada canla başla kararlı bir gayreti ortaya koyuyor. Biz de hasar tespit çalışmalarında, çadırlarımızda; esnafımızla, muhtarlarımızla, vatandaşlarımızla beraberiz” dedi.

Sahada 7 bin 127 personelimiz bin 27 araçla enkaz kaldırma çalışması

Şu anda riskli binalarda oturan vatandaşların taşınma süreçlerinin başladığını belirten Kurum, ” Valiliğimiz koordinasyonunda vatandaşlarımızın taşınmasına yardımcı oluyoruz. Yine dün, gün içerisinde enkaz alanlarında incelemelerimiz oldu. Vatandaşlarımızla bir araya geldik. Onların görüşlerini ve taleplerini aldık. Bugün de aynı şekilde, sahada çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Şu an sahada 7 bin 127 personelimiz bin 27 araçla enkaz kaldırma, hasar tespit, yardımların ulaştırılması, sağlık hizmetleri, barınma, teknik destek ve ikmal faaliyetleri kapsamında çalışmalarını titizlikle sürdürüyor. Yaralanan 31 vatandaşımızın tedavisi hala devam ediyor. İnşallah tez vakitte bu kardeşlerimizi de hastaneden taburcu ederiz. Ben yaralılarımıza Allah’tan acil şifalar diliyorum. Bu süreçte bir taraftan kovid salgınıyla mücadele ederken bir taraftan da depremzede kardeşlerimizin yaralarını saran sağlıkçılarımıza buradan çok teşekkür ediyorum” dedi.

‘İlk 2 yılı ödemesiz olmak üzere 18 yılda ödeyecek”

İlk etapta 5 bin konutluk bir projelendirme yaptıklarını belirten Kurum, ”İhtiyaç olması halinde bu sayıyı arttıracağız. Şehir Hastanemizin hemen yanında yer alan 1 milyon 300 bin metrekarelik rezerv alanımızda örnek bir şehircilik anlayışıyla 3 bin konut yapmayı planlıyoruz. Zemin artı 4-5 katı geçmeyen, bölge mimarisine uygun, içinde yeşil alanların, sosyal donatıların olduğu çok güzel bir yaşam alanını İzmir’e kazandıracağız. Geri kalan 2 bin konutu ise yerinde yapacağız. Bilhassa yıkılan 17 binanın bulunduğu alanlarda yeni konutlarımızı inşa edeceğiz. Vatandaşlarımızın merak ettiği bir soruya da cevap vermek istiyorum. İzmir’de yıkılan ve ağır hasarlı binalar için AFAD’tan hak sahibi olarak belirlediği vatandaşlarımız yerinde veya rezerv yapı alanında yeni yapılacak konutlardan alacaklar. Yerinde yapılacak yeni konutlar zemin+5 katı geçmeyecek ve 2+1 şeklinde olacak. 3+1 isteyenler ise rezerv yapı alanındaki konutlardan alabilecekler. AFAD’tan hak sahibi olanlar için, Yeni yapılacak konutların maliyeti hesaplanacak. Maliyetlerden %40-%50 oranında indirim yapılacak. Çıkan tutarı vatandaşlarımız ilk 2 yılı ödemesiz olmak üzere 18 yılda ödeyecek. Ödemeler faizsiz olacak ve eşit taksitlerle geri ödenecek. Yine, hasar tespit çalışmalarına göre orta hasarlı olan ve risk teşkil eden binalarda oturanlar kentsel dönüşüm uygulamalarına göre yerinde veya rezerv yapı alanındaki konutlardan bu ödeme koşullarına yakın bir şekilde konut sahibi olabilecekler” dedi.

‘Kiracıysa 3 bin, ev sahibi ise 5 bin liralık bir yardım…’

Depremle mücadelede topyekûn birlik içerisinde hareket etmek zorunda olduklarını dile getiren Kurum, ” Riskli bütün konutları dönüştürmek için hep birlikte adım atmak zorundayız. İrtibat ofislerimizi açtık. Vatandaşlarımız kira yardımı müracaatlarını yapmaya başladılar. Haftaya kiraları ödemeye başlıyoruz. Yine, vatandaşlarımız İzmir Valiliği internet sitesinden hem binalarının durumunu buradan öğrenebilir, hem de eşya, kira ve taşınma yardımı konusunda başvurularını buradan yapabilirler. Yardımlar kapsamında; AFAD ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfımız kanalıyla vatandaşlarımıza yaklaşık 14 milyon lira yardım yapıldı. Burada şunu ifade etmek istiyorum. Orta hasarlı yapılar için kiracıysa 3 bin, ev sahibi ise 5 bin liralık bir yardım yapacağız. Yine, esnaflarımıza anonim şirketi olmaması kaydıyla 2 bin 500 lira da kira yardımı yapıyoruz.
Bayraklı’da bin, Bornova’da 312 konteynerlik geçici barınma alanlarımızda yapım çalışmalarımıza süratle devam ediyoruz. Barınma ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla; 2 bin 807 çadırımızı kurduk. 944 çadırımız boş durumda. Şu an 6 bin 408 vatandaşımız çadırlarda kalıyor. Kızılay koordinasyonunda belediyelerimiz ve STK’larımız toplam 40 dağıtım noktasında; beslenme ihtiyaçlarının karşılanması için 96 personel, 383 gönüllü 42 araç ile her öğünde 427 bin kişiye hizmet verebilecek şekilde çalışmalarını sürdürüyor. İl Sağlık Müdürlüğümüz, 4 çadır yerleşkesine poliklinik hizmet çadırı kurdu. Acil müdahale ünitelerinde poliklinik hizmeti veriyor. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüz, Kızılay, İL Müftülüğümüz; çocuklarımıza, gençlerimize ve yetişkinlere yönelik psikososyal destek çalışmalarını yürütüyorlar. Bu süreçten çocuklarımızın etkilenmemesi adına, taşınabilir oyun alanları kurduk. Yavrularımız oralarda eğleniyorlar. Yine Destek kapsamında ekiplerimiz bugün itibariyle 30 bin çocuğumuzla ve yetişkinimizle görüşme gerçekleştirdi” diyerek sözlerine son verdi. (İHA)

minik-depremzedeye-dogum-gunu-surprizi

Minik depremzede Mustafa’ya doğum günü sürprizi

focada-orman-yangini

Foça’daki orman yangınında 3 hektar alan yandı