in ,

Bakan Pakdemirli naklen Menderes’teydi

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, AK Parti Menderes İlçe Başkanı Süleyman Artcı aracılığı ile üreticilerle telekonferans sistemi ile görüştü

bakan-pakdemirli-naklen-menderesteydi

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli; Menderes’in kesme çiçek seralarına konuk oldu. AK Parti Menderes İlçe Başkanı Süleyman Artcı aracılığı ile üreticilerle telekonferans sistemi ile görüşerek durumları ile ilgili bilgi alan Bakan Pakdemirli; koronavirüs tehlikesini atlattıktan sonraki ilk ziyaretlerinden birini Menderes’e yapma sözü verdi. Kesme çiçek üreticilerinden hasar tespit raporu isteyen Bakan Bekir Pakdemirli; ekonomik istikrar kalkanı paketi kapsamında tarım üreticisini desteklediklerini ve bu desteklerin artarak devam edeceğini belirtti.

İlçe Başkanı Süleyman Artcı; bir serada, aynı zamanda üretici olan AK Parti Belediye Meclis üyeleri Cemil Az, Mümin Bayram, Halis Macit ve gül üreticileriyle toplu olarak gerçekleşen görüşmenin herkesi heyecanlandırdığını ve bakanın sözlerinin can suyu olduğunu söyledi. Artcı; “ Menderes; Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli için her zaman özel bir ilçe oldu. Bunun göstergesi olarak da özel olarak üreticilerimize bağlandı ve onlara salgınla mücadele döneminde aldıkları yaraları sarmak için destek sözü verdi. Her zaman emekten, üreticiden yana olan ve bunu sözde bırakmayan Sayın Cumhurbaşkanımıza ve bakanımıza teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.

Bakanımız her zaman toprağa bastı…

Bakan Bekir Pakdemirli’nin her zaman toprağa basan, çiftçi ve üretici ile omuz omuza bir yönetim anlayışı sergilediğini vurgulayan Başkan Artcı yaptığı açıklamada; “ Sayın Bakanımız, makam masasında değil alanda olmayı tercih eden; tarlalara, seralara, üretim alanlarına konuk olan icraatçı bir isim. Her zaman toprağa bastı, üreticimizle omuz omuza oldu. Bizim aracılığımızla koronavirüs salgını ile mücadele sürecinde zarara uğrayan, yara alan Menderesli üreticilerimizle görüşerek onlara yeni umutlar verdi. Sağolsun; ne zaman ihtiyaç duysak yanımızdalar. Bu dönemde üretim ve pazarlama potansiyelleri büyük oranda düşen, ihracat yapamayan kesme çiçek üreticimiz, bakanımızın istediği hasar tespit raporunu kısa sürede hazırlayacak. Biz de takipçisi olacağız. Biliyoruz ki; Bakanımız, bu destek sözünü de her zaman olduğu gibi tutacak ve yaralarımızı saracak.” ifadelerine yer verdi.

Üretici her zamanki gibi koruma altında

Menderes’in tarım ve hayvancılık alanındaki üretimi ile bölgenin ve Türkiye’nin lokomotiflerinden biri olduğuna dikkat çeken AK Parti Menderes İlçe Başkanı Süleyman Artcı; sözlerini şöyle sürdürdü; “ İzmir’de 39 çeşit tarla, 36 çeşit meyve, 45 çeşit sebze ve 15 çeşit kesme çiçek olmak üzere 136 tür ürün var ve bunun büyük çoğunluğunu Menderes barındırıyor. Bu büyük bir zenginlik. Özellikle kesme çiçek üretimi, sadece İzmir’in yüzde 80’ini karşılıyor. İhracat potansiyeli çok yüksek. Dünyada ve ülkemizde verilen Covid-19 mücadelesi, bu üreticimizi de olumsuz etkiledi. Neyse ki; sağlıktan tarıma, sanayiden eğitime her alanda insan odaklı, sağlam alt yapı ve alternatif planlamalarla yol alıyoruz. Tarım alanına ilişkin de pek çok tedbir devreye sokuldu. Üreticilerimiz her zaman olduğu gibi yine koruma altında.”

Bakanlığın, mağduriyetleri en aza indirme ve giderme konusunda yoğun bir çaba gösterdiğini belirten Başkan Artcı; “ Çiftçimizin borçları ertelenirken, Ziraat Bankası’ndan sıfır faizli kredi kullanmaları sağlandı. Hem üretici hem de tüketiciyi mağdur etmemek için tedbirler alınıyor. Hazineye ait tarım arazileri için nisan, mayıs ve haziran kiralarını 6 ay ertelenirken; tarıma elverişli arazilerin, çiftçimize, üreticimize bedelsiz tahsis edilmesi sağlandı. Ekmeklik buğday, hububat ve bakliyat alım fiyatları yeniden düzenlendi. Küçük aile işletmelerine destek olmak amacıyla büyükbaş hayvan başına 65 lira ve küçükbaş hayvan başına 6,5 lira olmak üzere, toplamda 100 milyon liralık yem desteği verilmeye başlanacak. Vaktinde alınan karar ve tedbirlerle başarılı bir kriz yönetimi sergileniyor. Milletimizin de sabır ve katkıları ile en kısa sürede, yaşanan her mağduriyetin üstünden gelmiş olacağız.” diye konuştu.

bisikletli-kadinlardan-ozgur-gunler-paylasimi

Bisikletli Kadınlar’dan ‘Özgür Günler’ paylaşımı

turkiyeden-tunusa-tibbi-yardim-malzemesi

Türkiye’den Tunus’a tıbbi yardım malzemesi