Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 1 Temmuz Pazartesi günü reel sektörün önde gelen kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya gelerek, vergide adaleti ve etkinliği sağlamayı hedefleyen yeni vergi taslağı çalışmasını tanıtacak. 

Bakanlık, vergi adaletini ve etkinliğini sağlama, kayıt dışılığı azaltma ve çok kazanandan çok, az kazanandan daha az vergi alma amacıyla hazırlanan taslak üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Yeni vergi taslağında, daha çok üretici, sanayici ve ihracatçılara ilişkin düzenlemeler bulunuyor; vatandaşı doğrudan ilgilendiren hükümler yer almıyor. Bu nedenle Şimşek, taslağın detaylarını reel sektörün önde gelen kuruluşlarıyla paylaşarak, iş dünyasının görüş ve önerilerini alacak.

Taslakta yer alan çok uluslu şirketlere asgari kurumlar vergisi, doğrudan vergilerin payını artırmak için yerel asgari kurumlar vergisi ve asgari gelir vergisi gibi uygulamalar, toplantıda detaylandırılacak. 

1 Euro'ya uçak bileti kampanyası ne zamana kadar sürecek? 1 Euro'ya uçak bileti bitti mi? 1 Euro kaç TL? 1 Euro'ya uçak bileti kampanyası ne zamana kadar sürecek? 1 Euro'ya uçak bileti bitti mi? 1 Euro kaç TL?

Şimşek'in iş dünyası temsilcileriyle buluşması, Hazine ve Maliye Bakanlığında basına kapalı olarak gerçekleşecek. Toplantıya, TOBB, TİM, MÜSİAD, DEİK, ASKON, TÜRKONFED, TÜRMOB, TÜSİAD ve YASED gibi kuruluşların başkan ve yöneticileri katılacak.

Bakanlık tarafından hazırlanan taslak vergi çalışması, iş dünyasından alınan görüşlerin ardından hükümetin ve partinin ilgili organlarına iletilecek. Türkiye'de vergilendirilmemiş alan bırakmama amacıyla yürütülen düzenleme çalışmalarının, Orta Vadeli Program'da yer alan hedefler doğrultusunda gelecek dönemde devam etmesi öngörülüyor. Bu paketlerle vergi sistemindeki etkinliğin artırılması da amaçlanıyor.

Kaynak: AA