in ,

Bakanlardan İzmir’de deprem sonrası önemli açıklamalar!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ve Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli basın açıklamasında bulundu

bakan-kurum-depremde-su-ana-kadar-100-vatandasimizi-kurtardik

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yaptığı açıklamada, “Bugüne kadar 4 bin 424 binada, 33 bin 434 bağımsız bölümde hasar tespit çalışmalarını yaptık.” dedi. Kurum, “Acil, ağır hasarlı ve yıkık bina sayımız 58’e ulaştı. Az hasarlı 397 bina, orta hasarlı 66 binamız var.” ifadelerini kullandı.

Konteyner kent kurulum sürecini başlattık”

Bakan Kurum, “Konteyner kent kurulum sürecini başlattık. Bayraklı’da 46 bin 300 metrekarelik alana 1000 kişilik konteyner kent kuruyoruz.” şeklinde konuştu.

3-bakan-izmirde-onemli-aciklamalar

5 milyon lira daha yardım ödeneği aktaracağız

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, İzmir‘deki deprem dolayısıyla sosyal yardım alanında geçen cuma 5 milyon lira kaynak aktarmıştık AFAD ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ödeneklerine ilaveten. İnşallah bugün bir 5 milyon lira daha yardım ödeneği aktaracağız.”  dedi. Bakan Selçuk “Kreşlerimiz ve anaokullarımız da Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız tarafından öncelendi. Hasar tespiti tamamlanmış olan kreşlerimiz ve anaokullarımız hizmetlerine devam edecekler. Öncelikli olarak onların hasar tespitleri yapılacak.” diye konuştu. Bakanı Selçuk “Kamu misafirhanelerinde 7 bini aşkın kapasitemiz var. Bu rakam ihtiyaca göre daha da artırılacak. Kış geliyor, vatandaşlarımızı yurtlarda kalmaya yönlendiriyoruz.” dedi.

AFAD ilk defa şimdi cep telefonu sinyalleri…

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de dün gece diğer bakanlarla birlikte sahada olduklarını söyleyerek, “İdil’in kurtarılmasına şahit olduk Elif’e çok sevindik. Enkaz kaldırma çalışmaları takip ediliyor. AFAD çok profesyonel şekilde bunu yapıyor. Tüm ekiplerimize çok çok teşekkür ediyoruz. AFAD ilk defa şimdi cep telefonu sinyallerinden tam üç boyutlu konumu tespit yapacak hale geldi. Afetzedeler için bundan sonrası için de çok önemli bir kazanım olduğunu düşünüyorum” dedi.
Vatandaşları mümkün mertebe kamu misafirhanelerine davet ettiklerini ifade eden Bakan Pakdemirli, “Bol bol yerimiz var. İzmirliler büyük bir medeniyet göstererek kime sorsak ‘daha çok ihtiyaç duyan birine tahsis edelim’ diyorlar. Hemşehrilerim böyle de medenidir. Ama havalar da soğumaya başlayacak özellikle sıcak yuvalarına kavuşana kadar bir yandan herkesin daha konforlu bir ortama taşınmasının doğru olacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

tuikin-asgari-ucret-onerisi-belli-oldu-kaynak-yenicag-tuikin-asgari-ucret-onerisi-belli-oldu

Saat 10:57’de İzmir çok şiddetli sallandı

Depremde 3 katı çöken Yılmaz Erbek Apartmanı’nda yıkım sürüyor