in ,

Bakanlık, ‘3 ay’ dedi, cevap 1,5 yıl sonra geldi: Ceren tedavi bekliyor

Geçirdiği trafik kazası nedeniyle yatağa bağımlı hale gelen 10 yaşındaki Ceren Kılınç’ın hayata dönebilmesi için gereken kök hücre tedavisi prosedür engeline takıldığı için gerçekleştirilemiyor

ceren-yardim-bekliyor

Karabağlar’da yaşayan Kılınç Ailesi’nin hayatı yaklaşık iki sene önce bir düğün dönüşü geçirdikleri trafik kazası sonrasında kabusa dönüştü.

Anne Faden Kılınç, gerçekleşen kazada Astsubay oğlu Avni Kılınç’ı, annesi Fatma Karabulut’u ve yengesi Gülistan Karabulut’u kaybetti. Kendisi ve 10 yaşındaki kızı Ceren Kılınç ise ağır yaralı olarak kurtuldu. Kaza sırasında beyin kanaması geçiren ve yatağa bağımlı hale gelen kızlarının yeniden eski sağlıklı günlerine kavuşabilmesi için kök hücre tedavisi gerekiyor. Ancak aile yıllardır bu tedavi için mücadele ederken prosedürlere takılan tedavi bir türlü gerçekleştirilemiyor.

Cumhurbaşkanına seslendi

Baba Mehmet Kılınç, Türkiye’de deneysel tedavi kapsamına giren kök hücre tedavisi için aylardır boş yere oyalandıklarını iddia ederek Sağlık Bakanlığı tarafından kendilerine gönderilen rapordaki ifadeleri şu şekilde aktardı: “6 aydan uzun süredir var olan hastalarda herhangi bir fayda görülmediği, daha erken dönem hastalarda fizik tedaviye daha rahat uyum sağlayacak şekilde spastisite (kasılma) azalmalarının olduğu anlaşılmıştır. Ancak ilk üç ay içerisinde yapılan kök hücre uygulamalarında hastaların halihazırda devam etmekte olan iyileşme sürecine katkısı olduğu değerlendirilmiştir.” Kazadan sonra kızının durumu ile ilgili Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi’ne (SABİM) başvuruda bulunmuş olduğunu da söyleyen baba Mehmet Kılınç, bu ifadelerin yer aldığı raporun ise kendisine neredeyse iki yıl sonra iletildiğine dikkat çekerek “Mademki tedavinin ilk üç ay içinde olması gerekiyor. Bizi bu kadar zaman neden oyaladılar. Bakanlık şimdiye kadar el atsaydı bizim tedavimiz çoktan bitmişti. Buradan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Emine Erdoğan’a sesleniyorum. Lütfen Ceren’i kendi torunlarınızın yerine koyun. Onlar aynı durumda olsa bu kadar bekletir miydiniz? Ben yıllardır sizlere oy veriyorum. Bu durumlara düşeceğimi tahmin edemezdim” diyerek sitem etti.

(Haber Merkezi)

CHP’li Balyeli’den çok sert açıklama

metro-ve-tarmvayda-rekor-yolcu-tasima

Metro ve tramvay 2019’da 140 milyon yolcu taşıdı