Hazine ve Maliye Bakanlığı, Kurban Bayramı öncesinde yoğun alışveriş yapılan sektörleri denetim altına aldı. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, bayram öncesi tatlıcılar, şekerciler, konfeksiyon gibi ekonomik faaliyetlerin yoğunlaştığı sektörlerde geniş kapsamlı denetimlerin gerçekleştirildiği belirtildi.

Haymana'da çiftçilere destek için selektör tesisleri kuruldu Haymana'da çiftçilere destek için selektör tesisleri kuruldu

Buna göre, 11 Haziran'dan bayram arifesine kadar süren süreçte ülke genelinde 8 bin 227 mükellef denetlendi. Denetimler sonucunda kayıt dışı hasılat tespit edilen işletmeler incelemeye alındı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in "Kayıt dışılıkla mücadelemize her alanda ara vermeden devam ediyoruz." mesajı doğrultusunda, özellikle KDV oranı hatalı uygulayanlar ile ödeme kaydedici cihaz ve satış yazılım programlarının entegrasyonunda sorun yaşayan mükelleflere yönelik önlemler alındı.

ENTEGRASYON SORUNU TESPİT EDİLDİ

Denetimler sırasında 195 mükellefin hatalı KDV oranı uyguladığı, 357 mükellefin ise ödeme kaydedici cihazlar ile satış yazılım programları arasında entegrasyon sorunu yaşadığı tespit edildi. Ayrıca, 13 mükellefin işletmeye ait olmayan POS cihazı kullandığı, 298 mükellefin IBAN yoluyla tahsilat gerçekleştirdiği, 50 mükellefin ise kayıt dışı faaliyet gösterdiği ve 18 işçi için kayıt dışı istihdam yapıldığı belirlendi.

Denetimler sonucunda tespit edilen ihlaller nedeniyle ilgili işletmeler hakkında gerekli yasal işlemlerin başlatılması için Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirimde bulunuldu.

Kaynak: AA