in ,

Balık kokulu sokakta moraller dibi gördü!

Maliyetler fiyatlara yansıdı, hal böyle olunca balıklar tezgahlarda kaldı. Kentin işlek alışveriş noktalarından Havra Sokağı esnafı yaşananları değerlendirerek “Allah sonumuzu hayretsin” dedi

Karpuz kabuğu denize düştü, havaların güzelleşmesiyle birlikte mangal sezonu da açıldı. ‘Mangal’ denince akıllara ilk gelen lezzetlerden ve yaz sofralarının vazgeçilmezi balıktaki son durumu kentin deniz kokulu sokağı Havra’daki esnaf anlattı. 15 Nisan’da av yasağının başlamasıyla balık fiyatlarının arttığını söyleyen esnaf, balıkların tezgahlarda kalmasının en büyük nedeninin ise ‘ekonomi’ olduğunu ifade etti.

İşler düşük, fiyatlar yüksek. İnsanların alım gücü yok” sözleriyle Havra Sokağı’nda yaşananları anlatan esnaf Serkan İnce, “Ekonomide sorun var. Eskiden hem alım gücü yüksekti hem de fiyatlar düşüktü. Havra Sokağı’nın eski tadı yok. Her geçen gün eski günleri daha şiddetle yadediyoruz. Avlanma yasağı olduğundan ötürü fazla balık çeşidi yok. Balıkhaneye gittiğimizde fiyatların çok yüksek olduğunu görüyoruz. Herkes tezgahın yanından geçiyor ama balık alan yok. Defolu Çipura 85, düzgün çipuralar 100 lira. Levrekler 100 ila 120 lira fiyat bandı arasında değişiyor. Şu an balık yemek isteyen sazan, gopez veya uskumru yesin. Levrek ve çipuralar besleme balık olduğundan her mevsim yenilebilir” dedi.

O DA DÖVİZE BAĞLI’

Türkiye’deki balık fiyatlarının dövizden etkilendiğini o yüzden de fiyatların artışa geçtiğini aktaran sokağın en eski esnafından İzettin Yedikardeş, “Balıklara ne yapacağımızı şaşırdık. Dünya genelindeki ekonomik kriz yüzünden üç buçuk Euro’luk balık 6 Euro’lara kadar çıktı. Balık fiyatları mazot ve dolara bağlı. Bazı insanlar “Dolarla ne alakası var?” diye soruyor ama her şey dolara bağlı. Sardalya 30 lira ama çipura ve levrek dışarı gittiği için fiyatları günden güne yükseliyor. Türkiye’ye balıklar Avrupa’dan geldiği için haliyle bizi de etkiledi ama bizim Havra Sokak’ta sattığımız fiyatlar normal piyasadan çok düşük, yaşanan sorunları insanlara en az şekilde yansıtmaya çalışıyoruz. Başka yerde 130 lira olan çipura burada 100 lira. Vatandaşın gerçek anlamda alım gücü düştü. Geçen yaz bu zamanlarda çipura ve levrek satılıyordu ucuza. Şimdi ne yazık ki onlar da pahalı” dedi.

DAHA ÇOK YABANCILAR’

Bütçesi kısıtlı sofraların tercihi sardalyanın da bu dönemde tercih edilmediğini anlatan Yedikardeş, “İnsanlar genelde sardalyayı kış balığı zanneder ama aslında yaz balığıdır. Sardalya, haziran ve temmuz ayında balık yağlandığı için daha lezzetli olur. Kışın soğuklardan ötürü balık yağını çeker ve fazla lezzetli olmaz. Gerçi artık baktığımızda İzmirli artık balık sevmiyor. Şimdiki gençlik evinde balık pişirmiyor sanırım. Havra Sokak’a çok fazla mülteci, yabancılar geliyor. Her gün gelip buradan balık alan var. İzmir halkına baktığımızda haftada bir gün balık yerse “Allah bereket versin” diyor. İzmir’in en güzel balığı Havra’dadır. Marketlerde balıklara su atılmaz. Balığın altına sadece buz koyup akşama kadar balığı bekletirler. Kuru soğuk balığı kurutur. Lakin biz burada balığa sürekli tuzlu su atıyoruz, tuzlu su da balığı canlı tutar. Balığın en güzeli ve en tazesi burada. Balık almak isteyen buraya gelsin” ifadelerini kullandı.

UYUYA UYUYA ALIŞTI’

“Havra Sokak’ta artık eski kalabalık yok. 40 kişi geçiyorsa 35 tanesi yabancı. Kongolu, Suriyeli, Nijeryalı…” diyen balıkçı Aykut Ergün, şunları aktardı: “Ucuz fiyata balık almak istiyorlar, balık satın alınca da bir iki tane bedava istiyorlar. Tezgahlarımız dolu, fiyatlar yüksek. İş yapamıyoruz. Av sezonu olmamasının, mazotun da çok pahalı olmasının etkisi var. Mazot pahalı olunca balıkçı teknesiyle daha az açılıp balık tutmaya gidiyor. Balıkçı daha az balığa çıkınca ürün az oluyor, ürün az olunca da balık pahalı oluyor. “1 kilo balık 100 lira oldu” deyince insanların sesi çıkmıyor. 100 liraya balık mı olur? 200 liraya bile balık var. Vatandaş uyuya uyuya alıştı fiyatlara. Türkiye’de sadece balık değil, her şey sorun. Et 160, tavuk 70, peynir olmuş 95 lira… Allah insanlarımıza yardımcı olsun. Baştakinin bir çözüm bulması lazım.”

FİYAT 4 KAT ARTTI’

Havra Sokağı’nda 25 yıldır balıkçılık yaptığını söyleyen Abdülrezzak Dağtekin de, “Balığa şu an rağbet yok, haliyle işler de kötü. Balıkçının balığa çıkması için yaklaşık 40 bin ila 50 bin lira arasında para gerekiyor. Geçen sene deniz çipurasının kilosu 25 liraydı. Şu anda kilosu 100 lira. Sardalya 5 ila 10 lira arasındaydı şu anda 40 ila 50 lira arasında. Artık satacağımız kadar balık alıyoruz. Havalar sıcak olduğundan balık da dayanmıyor, çürüyor. O yüzden biz de günlük almaya çalışıyoruz. Fiyatlar biraz zor düşer. Müşteri 2 kilo balık alacağına yarım kilo alıyor. Herkes bütçesine göre hareket ediyor. Havra Sokağı 5 yıl önce iğne atsak yere düşmeyecek haldeydi. Şu an bomboş. En işlek olması gereken saatlerde bile boş. Allah sonumuzu hayretsin, gidişat daha da kötü” diye konuştu.

Yağmur Daştan / Özel Haber

Zam kroşesi nakavt etti!

izmir-itfaiye-kaza

İtfaiye ekibi yangına giderken kaza yaptı: 3 yaralı