Microsoft'un eski CEO'su Steve Ballmer, son zamanlarda Bill Gates'i geride bırakarak dünyanın en zengin altıncı kişisi haline geldi. Ballmer, Microsoft'un 2000-2014 yılları arasındaki icra kurulu başkanlığı döneminde büyük başarılar elde etti. Microsoft hisseleri son zamanlarda önemli bir yükseliş göstererek yıl başından bu yana %21 değer kazandı. Şirket, ABD Borsasındaki yapay zeka trendinden de önemli ölçüde faydalandı, özellikle OpenAI ile yaptığı ortaklığıyla dikkat çekiyor.

Bloomberg Milyarderler Endeksi'ne göre, Steve Ballmer'ın 157,2 milyar dolarlık net servetinin büyük bir kısmı (%90'dan fazlası) Microsoft hisselerinden oluşuyor. Bu, Ballmer'ı Gates'i geçerek Microsoft'un kurucu ortağından daha zengin yapan önemli bir dönüm noktası.

Bill Gates'in serveti ne kadar?

Bill Gates ise 156,7 milyar dolarlık servetini çeşitlendirmiş durumda: Servetinin büyük bir kısmı, Microsoft hisselerinden ve temettülerden elde edilen gelirlerle oluşturulan Cascade Investment'ta bulunuyor. Ayrıca Gates, atık yönetimi şirketi Republic Services Inc.'de de önemli bir hisseye sahip.

Zelenskiy: Trump'la çalışmak zor olacak Zelenskiy: Trump'la çalışmak zor olacak

Gates, Microsoft'u 1975 yılında Paul Allen ile birlikte kurmuş ve uzun yıllar yönetmişti. 2000 yılında, şirketin ilk çalışanlarından biri olan Steve Ballmer, CEO olarak Gates'in yerini almıştı. Ballmer, 2014 yılında emekli oldu ve aynı yıl Microsoft'un en büyük hissedarı oldu. Ayrıca 2014 yılında NBA takımlarından L.A. Clippers'ı 2 milyar dolara satın aldı.

Kaynak: Bloomberg HT