in ,

Başkan Arda’nın paylaşımına AK Parti Gaziemir’den cevap!

Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda’nın ‘’Gaziemir Belediyesi olarak yarı yarıya azaltılan paylarla ayakta kalmamız mümkün değildir.’’ açıklamasına, AK Parti Gaziemir İlçe Başkanı Serdar Muçay ve Gaziemir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Uğru İnan Atmaca’dan ortak açıklama geldi.

baskan-ardanin-paylasimina-ak-parti-gaziemirden-cevap

AK Parti Gaziemir İlçe Başkanı Serdar Muçay ve Gaziemir Belediyesi Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Uğru İnan Atmaca, ortak bir açıklama yaparak, Gaziemir Belediyesi Başkanı Halil Arda’nın iddialarını cevapladı.

Başkan Hali Arda’nın sosyal medya hesabından yayınladığı “Merkezi idareden gelen paylarımızda bir düşüş yaşanmıştır. Üç ay boyunca belediye gelirlerinden herhangi bir kesinti yapılmayacağı açıklanmasına rağmen nisan ayında 3 milyon 669 bin lira olarak gerçekleşen belediye gelirimiz, maalesef mayıs ayında yüzde 50 azaltılarak 1 milyon 824 bin lira olarak gerçekleşmiştir. Gaziemir Belediyesi olarak yarı yarıya azaltılan bu paylarla ayakta kalmamız mümkün değildir.” paylaşımı hatırlatılırken, bu paylaşımın gerçeği yansıtmadığı belirtildi. Muçay ve Atmaca açıklamasında şu ifadelere yer verdi; ‘’İl Özel İdarelerine ve belediyelere genel bütçe vergi gelirlerinden pay verilmesi hakkında Kanun’un 2. maddesinde ‘İl özel idareleri ve belediyelere genel bütçe vergi gelirleri tahsilâtı toplamı üzerinden pay verilir. Pay, genel bütçe vergi gelirleri tahsilâtı toplamından, vergi iadeleri düşüldükten sonra kalan net tutar üzerinden hesaplanır ve tüm belediyelere bu hesaplanma üzerinden pay verilir.’ denilmektedir. Tüm dünyanın ve ülkemizin içinde bulunduğu pandemi sürecinde alınan tedbirler gereği işletmelerin çoğu kapanmış ve dolayısıyla vergi gelirlerinin tahsilatında önemli düşüş yaşandığı ortadadır. Bundandır ki gelen paylardaki düşüş asla kesinti değil, toplanan vergi gelirlerinin düşmesinden kaynaklanan sonuçtur.’’

‘Kendini aklamaya çalışıyor…’

Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda’nın kamuoyunu yanılttığını belirten AK Parti Gaziemir İlçe Başkanı Serdar Muçay ve Gaziemir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Uğur İnan Atmaca, ‘’Yukardaki açıklamada görüldüğü gibi, Sayın Arda kamuoyunu yanıltmaktadır. Kendisinin de bildiği üzere, bu ekonomik açıdan bitmiş tükenmiş Gaziemir Belediyesi’nin içinde bulunduğu zor durumu meşrulaştırma çabasıdır. Ayrıca, Halil Arda’nın sanki sadece CHP’li belediyelerden bir kesinti yapıldığı havası yaratması, kendi başarısızlığını gizleme isteğidir. Oysa ki, tüm Türkiye’yi etkisi altına alan pandemi sebebiyle vergi gelirlerinde yaşanan düşüş; AK Partili, MHP’li, CHP’li belediye ayrımı yapmamıştır. Yaşanan vergi gelirleri düşüşü; devletin esnafına, vatandaşına vergi ödemesi için sağladığı süre uzatımından kaynaklıdır. Halil Arda bu payların pandemi sonrası fazlası ile belediyeye ödeneceğini bildiği halde, algı yaratarak kendi basiretsiz yönetim sistemini ve hatalarını örtmeye çalışmaktadır. Daha göreve geldiği ilk günden başlayan sıfır makam araçları, makamında yaptığı tadilatlarla kurduğu saltanat, usulsüz harcamalar, ağrı menşeli yandaş firmalara verdiği ihaleler, SEYDAŞ şirketine aktardığı sermaye, orada istihdam ettiği kişilere ve sözde özel kalem müdiresine verdiği afaki maaşlar zaten bugünlerin habercisiydi.’’ dedi.

Bu gömlek size büyük..

Belediye Başkanı Arda’nın belediyenin gelir getiren tüm kaynaklarını keyfi uygulamalar ile birer birer etkisiz hale getirdiğini ve gelir getirici hiç bir proje üretemediğini belirten Muçay ve Atmaca açıklamalarını şu şekilde sürdürdü, ‘’Bununla birlikte fizibilite çalışması tam anlamıyla yapılmamış ve tamamen yakın çevresindekilerin egosunu tatmin etmek amacı ile oluşturulan YABO projesine bir milyonun üzerinde kaynak harcayarak belediye bütçesini israf etmiştir. Sayın Arda atalarımız derki; ‘Kişi kendinden bilir işi.’ Yakın zamanda belediyede çalışan memurlar ile kendi imzalamış olduğunuz sözleşmeyi yine siz kendiniz gerçek dışı bahaneler üreterek tek taraflı olarak iptal ettiniz.  Yapısal sorununuz haline gelen çamur at izi kalsın durumunuzdan vazgeçin. Lütfen itiraf edin, bu gömlek size büyük.’

beydagda-eczacilar-gunu

Beydağ’da Başkan Yılmazlar, Eczacılar Günü’nü kutladı

idlib-guvenlik-zirvesi

Koronavirüs ile mücadelede vefat sayısı toplam 4007 oldu