in ,

Başkan Batur Romanlar Gününü kutladı, Kültür Merkezini açtı

Konak Belediyesi 8 Nisan Dünya Romanlar Günü’nde ilçedeki ve İzmir genelindeki Roman vatandaşları sevindirecek bir tesisin açılışını gerçekleştirdi. Tepecik’te 116 yaşındaki tarihi bir binayı yıkılmaktan kurtaran ilçe belediyesi, Roman Kültür Merkezi’ni görkemli bir törenle resmen hizmete açtı.

romanlar

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Tepecik’te Roman Kültür Merkezi olarak şehre kazandırılan tarihi yapının açılış töreninde yaptığı konuşmada şunları ifade etti: “Hemen hemen tüm etnik kökenli insanların içinde yaşadığı ilçemizde yaklaşık 70 bin roman vatandaşın yaşadığı bilinmekte. İlçe bazında Roman vatandaşlarımızın en yoğun yaşadığı ilçe Konak’tır. Konak Belediyesi Roman vatandaşlara yönelik parti genel merkezi tarafından hazırlanan Roman eylem planı doğrultusunda çalışma ve faaliyetleri yürütmektedir. Belediyemiz temel sorunlardan, eğitim, çalışma hakları, Roman kadınlar, barınma hakları, sağlık haklarına erişim, sosyal hizmet haklarına erişim konularını göz önünde bulundurarak tüm çalışmalarını bu kapsamda yürütmüş ve yürütmeye devam etmektedir. Belediyemiz bu kapsamda tüm çalışmalarını gerçekleştirip 16 semt merkezi ile bu plana yönelik stratejilerini gerçekleştirmektedir. Tüm bu çalışmalarımızı Roman dernek ve sivil toplum kuruluşları ile birlikte yürütüyoruz.

Roman olmak dün zordu ancak bugün düne kadar daha kolay olsa da bu yetersiz. 15’inci yüzyıldan beri horlandınız, katledildiniz, sindirildiniz. Ne yazık ki birçok ülkede zulüm gördünüz, işgücü piyasasından dışlanan sizlerdiniz. Düzenli gelir çok azınız için geçerli. Barınma koşullarınız son derece yetersiz. Oysa Roman doğmak, Roman olmak, asla suç değildir. Sizler yaşamın rengisiniz. Sizlerle yaşamak, sizlerin belediye başkanı olmak ayrı bizler için bir güzellik. Konak Belediyesi olarak 2019 yılında en Roman dostu belediye ödülünü aldık. Bu ödülü alarak belediye başkanının sizlerin bir kardeşi olduğu bir kez daha tescillendi. Şanssız bir dönemden geçen bir kentiz. Sel pandemi, deprem, hepsini bir arada yaşadık. Bir göktaşı düşmedi demiştik. Geçen o da düştü. Hep birlikte ve dayanışma içinde olursak, projelerimizi yürütmeye devam edeceğiz. Sizin iki tane belediye başkanı kardeşiniz var. Biri ben, diğeri de hepimizin kardeşi, ağabeyi, büyüğü Tunç Soyer. Büyükşehir Belediyesi ve Konak Belediyesi alanda çalışıyor, görüyorsunuz. Alanda sondaj yapan ekiplerimiz mevcut. Bu müjdeyi de buradan vermek istiyorum. 8 Nisan itibari ile Hilal Mahallesi’nde jeolojik etütlere başladık. Burada kentsel dönüşüm ile ilgili çalışmalara başladık. Daha çok sürprizlerimiz olacak.”

Roman vatandaşlara önemli mesajlar veren ve konuşmasında eşitlik vurgusu yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ise şunları ifade etti: “Tüm dezavantajlı grupların yaşadıkları eşitsizliği ortadan kaldırmak amacıyla eşit yurttaşlık mümkündür diyoruz. Hayatın her alanında eşitsizlikler yaşayan Roman vatandaşlarımızın eşitsizliklerinin kırılması ve onların kültürünün tanıtılması için birçok çalışma yürütüyoruz. Pandemi döneminde müzisyenlere destek oluyoruz, yine güvencesiz işlerde çalışan Roman hemşerilerimizin yarasına derman olmaya çalışıyoruz. Amacımız herkesin birbirine saygı duyduğu ve ortak gelecek kaygısıyla yaşadığı bir kent yaratmak. Konak Meydanı’ndaki ay yıldızlı binayı Roman Kültür ve Araştırma merkezi yapıyoruz. İzmir’i dünyanın en Roman dostu kendi yapmak için canla başla çalışacağız.”

Törene katılan Roman vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılanan CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu ise günün anlam ve önemine dair şunları kaydetti: “Romanlar o kadar neşeli adaletli insanlardır ki tarihleri boyunca hiçbir savaşta taraf olmamışlardır. Hiçbir zaman toprak mücadelesine girmemişleridir. Sadece tüm mavi gökyüzü bizim demişlerdir. Bizler deriz ki, bütün dünya bizim ancak birileri sınırlar koymuştur. Biz bu yaşam felsefesinden tüm dünyayı etkilemek istiyoruz. Tüm dünyada Romanlar barış ister, eşitlik ister. Dünyanın hangi roman mahallesine giderseniz orada bir eşitlik vardır. Hepsi fakirdirler ve hepsinin kendi içinde dayanışma vardır. Beni 2015’de Romanlar TBMM’ye gönderdi. Ben şimdi mahallemize birçok belediye başkanı, birçok milletvekili, birçok genel başkan yardımcısı ile geri döndüm. Bizim artık birçok belediye başkanımız var. Bizim artık Roman dostu büyüklerimiz var. Bütün CHP burada. Bugün rüya gibi bir gün. Tepecik tarihinde ilk defa Roman Kültür Merkezi açılıyor.”

Törene katılan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca da, “CHP olarak sözümüz sözdür. En yakın zamanda sandık gelecek ve o sandıkta CHP iktidar olacak. İktidara geldikten sonraki 8 Nisan’ın bayram olarak kutlanması için kanun çıkmış olacak ve her yıl roman vatandaşlarımız 8 Nisan tarihini bayram olarak kutlayacak. Romanların çok güzel hayalleri olmuştur ancak roman vatandaşları isterdi ki, hayal kurmayı değil de rüyaları gerçekleştirecek imkanlar sağlansın. Bizim iktidarımızda da roman vatandaşlarımız her yerde eşit haklara sahip olacak” şeklinde konuştu.

Törende söz alan CHP Genel Başkan Yardımcısı Yüksel Taşkın ise Roman vatandaşlara şu sözlerle seslendi: “Bir mekanı şenlendiren, coşturan insandır. Yaptığımız her şey geleceğe dönük iz bırakacak olumlu bir iştir. İzmir bu şekilde devam ederse Türkiye’ye model olacak. Önümüzdeki seçim sonrasında zaten bu gerçekleşecek. Türkiye ya İzmir’e benzeyecek, ya da çok daha karanlık bir yere gidecek.”

Erman Şentürk

kahveciler-odasi

Büyükşehir’den kahveci esnafına destek

cigli-yogun-bakim

Çiğli’de Hayvan Dostu Proje: Yoğun Bakım Ünitesi