in ,

Başkan Batur’dan Ankara’ya yasa çağrısı: Muhtarlar bizim gözümüz kulağımız

Konak Belediyesi’nin Nisan ayındaki ilk meclis toplantısında Başkan Abdül Batur’dan önemli bir çağrı geldi. Batur, mahalle muhtarlarına imkanları dahilinde yardım sağlamaya çalıştıklarını belirterek, söz konusu hamleleri için TBMM’de yasal düzenlemeye ihtiyaç olduğunu söyledi.

konak-meclisi

Konak Belediye meclisinde mahalle muhtarlarına maddi yardım sağlanması için başlatılan çalışmanın reddedilmesi tartışmaları da beraberinde getirdi. Meclis toplantısını yöneten Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, AK Parti’li üyelerin reddedilen yardım konusuna ilişkin yaptığı eleştirilere şöyle yanıt verdi: “Muhtarlarımızın belediyemizin maddi kaynaklarından yararlanması konusunda bizim bir sıkıntımız yok. Biz her zaman söylüyoruz, muhtarlarımız bizim gözümüz, kulağımız, elimiz, ayağımız. Onlarla birlikte hizmet üretiyoruz. Bizlere yaptıkları yönlendirmeler çok önemli. Vatandaşın sıkıntısını, isteğini bize anında iletiyorlar. Biz muhtarlarımıza yardım etmek istiyoruz, belediyemiz muhtarlar için her şeyi yapıyor. Bu konu üzerinden siyaset yapmayalım. Ama bu konuda samimi olalım. Bunun için kanuni bir düzenlemeye ihtiyaç var. Bizim partimizin seçim beyannamesindeki, muhtarlarla ilgili kanuni düzenleme yapılması ile ilgili maddenin iyi değerlendirilmesi lazım. Bizim genel başkanımızın muhtarlarla ilgili hazırladığı çalışmalar var. Yakın süre içinde partimiz, kanuni düzenlemeyi Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne getirecek. O zaman bu konuda kimin samimi olduğunu göreceğiz. Bu düzenleme, bir muhtarlık bütçesi olmalı. Bu bütçe belediyenin emlak vergilerinden, muhtarların nüfusuna oranla belirlenmeli, diyor. Her muhtara bir muhtarlık evi sağlanacak, diyor. Muhtarlara bir yardımcı tahsis edilmesini, bu personelin masrafının da yerel bütçeden karşılanmasını öneriyor. Muhtarların bir kurum olması lazım. Meclise mutlaka katılım sağlaması lazım. Mecliste oy hakkı verilebilir, oy olmasa da söz hakkı verilebilir. Biz belediye olarak muhtarlarımıza elimizden gelen katkıyı veriyoruz ama bu yasa önerisi, kanuni çerçeveye bağlıyor. Buyurun, bu kararları meclise getirelim. Biz bu konuda samimiyiz, bildiğimiz yoldan şaşmadan devam ederiz. Muhtar arkadaşlarımız da Konak da bizi iyi biliyor, iyi tanıyor. Samimiysek, gelin şu maddelerin yer aldığı taslağı meclisten geçirelim. Muhtarlarımız da rahat etsin biz de edelim.”

Toplantıda ayrıca her yıl Mart ayında olduğu gibi ihtisas komisyonlarına yeniden üye seçimi yapıldı. Oturumda belediyenin yatırımları ve projelerin son durumu hakkında da güncel bilgileri meclis üyeleriyle paylaşan Başkan Abdül Batur, korona virüsle ilgili önemli uyarılarda bulunmayı da ihmal etmedi. Başkan Batur “Biliyorsunuz geçtiğimiz yıl 1 Nisan’da, sağlık çalışanları ilk şehidini verdi. Profesör Doktor Cemil Taşçıoğlu ilk kaybettiğimiz doktor oldu. O günden beri Türkiye’de 393, İzmir’de de 21 sağlık çalışanımızı kaybettik. Hayatını kaybeden ve haklarını ödeyemeyeceğimiz tüm sağlık çalışanlarımıza bir kez daha rahmet diliyor, sevgi ve saygıyla anıyoruz. Belediyedeki mesai arkadaşlarımız arasında 18 Covid pozitif, 28 de temaslı var. Covid-19 İzmir’de de olağanüstü bir hızla yayılıyor. Pandemiyle mücadelenin ana kuralları olan maske, mesafe ve hijyene titizlikle uyulması gerekiyor” dedi.

Erman Şentürk

 

koronavirusu-atlatan-genc-kalp-krizinden-oldu

Koronavirüsü atlatan genç kalp krizinden öldü

yasli-kadin-otobusun-altinda-suruklendi

Yaşlı kadın otobüsün altında sürüklendi