in ,

Başkan Selvitopu: Endişeye gerek yok

Karabağlar’da 780 hektarlık alanı kapsayan plan notları iptal edildi. Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, “İmar planları iptal edilmedi. Süreç devam ediyor. Kararı temyize taşıdık, endişe edilecek bir durum yok” dedi

baskan-selvitopu-endiseye-gerek-yok

Karabağlar’da TMMOB Mimarlar Odası’nın açtığı dava sonucunda 780 hektarlık alanı kapsayan plan notları iptal edildi. Mahkemeden gelen bu karar sonrasında başta bölgedeki hak sahipleri ve yatırımcılar cephesinde telaşa yol açarken, gözler Büyükşehir ve Karabağlar belediyelerine çevrildi. Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, “İmar planları iptal edilmedi. Süreç devam ediyor. Kararı temyize taşıdık, endişe edilecek bir durum yok” dedi.
Karabağlar Belediyesi’nin hazırladığı ve Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından Kasım 2018’de onaylanan Karabağlar’da yer alan yaklaşık 780 hektarlık alanı kapsayan plan notları İzmir 3’üncü İdare Mahkemesi’nce iptal edildi. Mimarlar Odası İzmir Şubesi’nin açtığı davada söz konusu plan notları şehircilik ilkeleri, planlama esasları ve kamu yararına aykırı görüldü. Karara itiraz eden Karabağlar Belediyesi ise süreci bir üst mahkemeye taşıyarak temyize gitti.
Yargı cephesinde yaşanan bu gelişmeler, kentsel dönüşüm uygulamalarının sıkça dile getirildiği ilçenin büyük bölümünde kafaları karıştırdı. İlçenin çeşitli bölgelerinde kentsel dönüşümün önünü açan ve yapılaşma koşullarını belirleyen söz konusu plan notlarıyla ilgili yaşanan çıkmaz bölgede devam eden ve başlanması planlanan birçok inşaat projesi için de soru işaretlerini beraberinde getirdi. Mahkeme kararında yapılmak istenen plan değişikliği ile ayrıcalıklı imar hakları ortaya çıktığı ve bölgedeki nüfus, yapı ile trafik yoğunluğunun arttırıldığı belirtilirken, Karabağlar Belediyesi’nden yüreklere su serpen bir açıklama geldi.
Mahkeme kararına ilişkin Ege Telgraf’a konuşan Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, sürecin halen devam ettiğini vurguladı. Meslek odasından gelen uygulamaların iptaline ilişkin çağrıya da yanıt veren Başkan Selvitopu, “İlgili mahkeme kararı elimize ulaştı. Bu iptal kararı koca imar planlarında sadece birkaç plan notunu kapsıyor. Diğer davayı kaybettiler. Planların tamamen iptal edilmesi söz konusu değil. Biz bir üst mahkemeye itiraz ederek konuyu temyize taşıdık. Hukuki süreç bitmeden yeni bir karar almamız ya da mecliste değişiklik yapmamız söz konusu değil. Bu bir süreçtir, bir karar alındı, plan notları iptal edildi. Planla ilgili bir sorun yok. 780 hektarlık alanda tüm planlar aynen geçerli, mahkeme kararı bunu kapsamıyor. Buradan çıkacak karara göre hareket edeceğiz. İdare Mahkemesi hazırlanan bilirkişi raporuna göre bir karar verdi, bu üst mahkeme tarafından yeniden incelenecek. İmar planları aynen geçerli olmaya devam edecek. Aslında çok büyütülecek bir konu değil. Sadece belli alanlarda 15 kata kadar yapı yüksekliğine izin verdik. Mesela mahkeme hatalı görürse bunun 12 kata düşmesi söz konusu olabilir. Planın tümüne etki eden bir şey olmaz. Biz de mahkemeden çıkacak son karara göre hareket edeceğiz” dedi.

Erman Şentürk / Özel Haber

izmir-ve-ankara-operasyonu

İzmir ve Ankara’da FETÖ operasyonu!

egiaddan-baskan-iduga-ziyaret

EGİAD’dan Başkan İduğ’a ziyaret