in ,

Başkan Soyer: İçiniz rahat olsun bedel ödemeye hazırım!

Büyükşehir çalışanları Başkan Soyer’e destek olmak için bir araya geldi, “Asla yalnız yürümeyeceksin” dedi. Soyer de, “Bu can size feda olsun” mesajı verdi

bedel-odemeye-hazirim

İzmir’de 9 Eylül kutlamalarında yaptığı konuşma nedeniyle İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Cumhur İttifakı’nca eleştiri almış; ardından Soyer hakkında üç ayrı konuda soruşturma izni verilmişti.

Soruşturmayla ilgili tartışmalar devam ederken AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli ve İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekili Özgür Hızal’ın aralarında bulunduğu bir grup partilinin basın açıklaması yapmak üzere gittiği Çiğli İleri Biyolojik Arıtma Tesisi’nde yaşanan arbede yaşanması sonrası belediye emekçileri, Başkan Soyer’e destek vermek için Konak’taki Milli Egemenlik Başkanlık Binası önünde bir araya geldi. Bina önünde toplanan Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı belediye işçileri; alkış, pankart, döviz ve sloganlar eşliğinde Başkan Soyer’e ‘Yanındayız’ mesajı verdi. ‘Asla yalnız yürümeyeceksin’, ‘Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber, kurtuluş yok tek başına ya hiçbirimiz’ sloganlarının atıldığı destek buluşmasında; ‘Varlığıyla güç veren ve yolumuzu ışığıyla aydınlatan Tunç Soyer’, ‘Memleket Sevdalısı Tunç başkan yalnız değilsin’ yazılı pankartlar da yer aldı. Eyleme, DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası’nın şube başkanları da katıldı.

SİZ OLMASANIZ HAYAT DURUR’

Beraber yürümekten gurur ve onur duyduğum sevgili kardeşlerim! İyi ki varsınız…” diyerek açıklamalarına başlayan Başkan Soyer, “Türkiye, zor günlerden geçiyor. Gerçekten yoksulluk, yoksunluk, sefalet giderek büyüyor. Bu güzelim topraklar bu yoksunluğu yaşatmayabilir. Yoksunluk bir kader değil. Peki, ya neden bu yoksulluğu yaşıyoruz? Bu bereketli topraklarda güler yüzle, sağlıkla hep beraber mutlu bir hayat yaşayabilecekken çektiğimiz bu acı neden? Çünkü birileri emeğin hakkını çalıyor. Çünkü birileri alın terini çalıyor. Bu yoksulluk, yoksunluk, sefalet hiç hak etmediği halde bu topraklarda yaşanıyor. Bu bir kader değil, bunu değiştireceğiz. Nasıl değiştireceğiz? Üç anahtarımız var; bir emek, iki dayanışma, üç cesaret! Gençliğimde okumuştum, emek en yüce değerdi, kutsaldı. Neden, merak ettim. Çünkü insanlığı ileriye taşıyan şey emek, medeniyetler kuran emek… Felsefeciler, sosyologlar emeği üretenleri toplumun öncüsü olarak görmüşler. İzmir’den bakın… Sabaha karşı daha gün doğmadan yollara çıkan sizlersiniz. Otobüsleri, metroları, tramvayları, gemileri yürütenler sizlersiniz. Sabaha kadar görevinin başında sabahlayan sizlersiniz. Depremde, yangınlarda, pandeminin zor günlerinde insanların yüzünü güldüren sizlersiniz. Canım kardeşlerim, siz olmasanız hayat durur” dedi.

EN BÜYÜK ÖDÜLÜ VERDİNİZ’

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer, konuşmalarını şu ifadelerle sürdürdü: “Hesap soracağımız günlere az kaldı. Ama iki şeye ihtiyacımız var; bir dayanışma. Bakın, 9 Eylül’de milyonlar doldurdu ya sokakları, meydanları, caddeleri ödleri koptu. Korktular! Çünkü biz el ele verdikçe, omuz omuza durdukça bize zorbalık yapamayacaklar. Yaptırmayacağız! Dayanışmayı sürdürecek, omuz omuza durmaya, el ele vermeye birlikte yürümeye devam edeceğiz. Ama bir şeye daha ihtiyacımız var, o da cesaret! Bizler Mustafa Kemal Atatürk’ün evlatlarıyız. Mustafa Kemal Atatürk’ün en yakın silah arkadaşı, ikinci Cumhurbaşkanımız ne demiş; ‘Bir memlekette namuslular, namussuzlar kadar cesur olmazsa o memlekette kurtuluş olmaz.’ Bu memleketin namuslu insanları! Namuslu emekçileri! Cesur olacağız. Şundan yana içiniz rahat olsun kardeşlerim, ben bedel ödemeye hazırım. Sonuna kadar sizin ve evlatlarımızın aydınlık geleceği için, bu memlekette yaşayan herkesin yüzünün gülmesi için sonuna kadar bedel ödemeye hazırım! Bana bugün hayatımın en büyük ödülünü verdiniz, yalnız olmadığımı bana hissettirdiniz. Bu can size feda olsun. Yürüyeceğiz, hep beraber yürüyeceğiz; bu güzelim memlekette güzel günler görmek için koşar adım yürüyeceğiz. Hep beraber çok güzel göreceğiz. Göreceksiniz, bu memleketin dağlarında çiçekler açtıracağız. Göreceksiniz, çok daha güzel bir memleketi hep beraber kuracağız. İyi ki varsınız…”

ÇİRKİN SALDIRILAR…’

DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, “AK Parti İl Başkanı bizim emekçilerimize işçilerimize kabadayılık yapmaya çalıştı. Şubelerimiz ve bölgemiz bu çirkin saldırıya tepki göstererek emekçilere sahip çıktı. Burada yapılan haksızlık yarın sokakta sokakları temizleyen, çöpleri toplayan, suyu bağlayan, ilaçlama yapan, İzmir halkın hizmet vermeye çalışan belediye işçilerini hiçe saydılar. En yakın zamanda sandıkta AKP gidecek halk gelecek diyoruz. İzmir’in kurtuluşuyla başlayan ayarları bozulan konuşmadan sonra oylarımızla seçilen, seçilen kişiye saygı duymayan bir iktidar Tunç Başkan’a 3 adet dava açmış bulunmakta. Biz emeğe sahip çıktığımız için buradayız. Emekçiler başkanına, oylarına sahip çıkıyor” diye konuştu.

YAĞMUR DAŞTAN 

satsuma-altin-yil

Satsuma mandalinada altın yıl!

karsiıyaka-imza

Karşıyaka’dan Zehirsiz Kentler İyi Niyet Belgesi’ne imza