in ,

Başkan Soyer’den İzmir deprem planı açıklaması

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, ‘İzmir’in deprem eylem planı’ ile ilgili açıklamada bulundu

Başkan Soyer İzmir deprem planı açıklaması: 2024 çok geç!

EGE TELGRAF- Kahramanmaraş ve Hatay’da meydana gelen ve binlerce insanın hayatını kaybetmesine neden olan depremin ardından yaklaşık 13 fay hattının geçtiği İzmir’de endişeler arttı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer olası İzmir depremi ilişkin yapılan çalışmaları anlattı.

OLASI DEPREM PLANI
“Olası bir depreme karşı İzmir’de yürüttüğümüz çalışmalar ve hazırlıklar hakkındaki mesajlarınızı alıyorum” diyen Başkan Soyer şunları söyledi:
“ Neler yaptığımızı sizlere kısaca anlatmak istiyorum.  Depremin ardından en büyük önceliğimiz İzmir’i dirençli bir kent haline getirmekti. İzmirlilerin yaşadıkları kentte, yaşadıkları binalarda kendini güvende hissetmeleri için Türkiye’nin en kapsamlı deprem araştırmaları ve risk azaltma projelerini hayata geçirdik. Türkiye’nin en kapsamlı yapı ve zemin laboratuvarını kurduk.
Çiğli’deki Egeşehir Laboratuvarı, gerek deprem ve zemin gerekse yapı araştırmalarında ihtiyaç duyulan deney ve analizlerin uluslararası standartlarda yapılabilmesi için önem taşıyor. 10 üniversiteden 43 bilim insanı ve 18 uzman mühendis ile diri fay hatlarını haritalandırıyoruz.”

62 BİN YAPININ İNCELEMESİ YAPILIYOR
Soyer, “Karada ve denizde yürüttüğümüz çalışmalarla güvenli mekansal planlama ve yapılaşmanın yol haritası belirleyeceğiz. 2024’te tamamlayacağız. Binanın sağlamlığı için kimlik kartları çıkarıyoruz. Bayraklı’da 31 bin 146 yapı incelendi. Bornova’da çalışmalara başladık. Ekipler, 62 bin yapının incelenmesi için çalışmalara yoğun şekilde devam ediyor. Projeyi İzmir’in tamamındaki 903 bin 803 yapıya yaygınlaştıracağız. Zemin yapısı ile zemin davranış özelliklerinin modellenmesine de Bornova’dan başladık” dedi.

 

yedisu-fayi-o-illeri-etkileyecek-doc-dr-taylan-sancar-hazirlikli-olalim

Yedisu fayı o illeri etkileyecek! Doç. Dr. Taylan Sançar: Hazırlıklı olalım

olay-yeri

Bağ evinde intihar!