İzmir’in Dikili ilçesine bağlı Çandarlı ve Denizköy mahallelerinde dün gece çıkan yangın, İzmir İtfaiyesi'nin yoğun çabaları sonucu kontrol altına alındı. Yangın, otluk alandan başlayıp makilik ve zeytinlik alanlara sıçramıştı. İzmir İtfaiyesi'nden 7 arazöz, 6 tonaj araç, 1 merdivenli araç ve 55 personelin yanı sıra İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin diğer birimleri ile ilçe belediyelerinden destek alınarak müdahale edildi. Orman İtfaiyesi ile koordineli çalışmalar sonucunda yangın sabaha karşı kontrol altına alındı. Soğutma çalışmaları ise bölgede devam ediyor.

Yangında 200 dönüm makilik ve zeytinlik alan zarar gördü. Ayrıca 2 dam, büyük ve küçükbaş hayvanlar ile kümes hayvanları da yangında telef oldu. 3 yazlık ev, 1 balık çiftliği deposu ve 2 çiftlikte bulunan kümesler kullanılamaz hale geldi.

Bayraklı’da okulların dezenfekte çalışmaları başladı Bayraklı’da okulların dezenfekte çalışmaları başladı

19.06.2024 6F416D5D 9252 4Af9 A59B 91380952F424

TUGAY: LÜTFEN DİKKATLİ OLALIM

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, yangına müdahale eden ekipleri gece gündüz doğayı korumak için gösterdikleri çabadan dolayı tebrik etti. Tugay, "Hava sıcaklıklarının artmasıyla yangınlar için kritik bir döneme girdik. Ormanlarımızı korumak hepimizin görevidir. Lütfen dikkatli olalım ve yangın çıkmasına neden olabilecek davranışlardan kaçınalım" dedi.

İzmir İtfaiyesi yetkilileri ise küresel ısınma ve kuraklık sürecinin etkisiyle yangın riskinin arttığını vurgulayarak, sigara izmaritlerinin atılmaması, piknik alanlarının dışında mangal yakılmaması, ev ve çevresindeki kuru otların temizlenmesi gibi önlemlerin alınmasını tavsiye etti.

Kaynak: Bülten